Jak porazit před volbami protivníka? Třeba mečem

  17:33aktualizováno  17:33
V rámci předvolební akce se na libereckém Benešově náměstí mezi sebou utkali politici v šermířském souboji. Jak klání dopadlo? Kdyby o výsledcích voleb rozhodovalo klání s meči, zvítězili by KDU-ČSL, TOP 09 a Starostové.

Eva Směšná z KDU ČSL se připravuje na souboj (3. října 2012) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Akci uspořádal na náměstí před libereckou radnicí Jaromír Dolanský. Oslovil všechny strany, přihlášené do krajských voleb, najal si náměstí a všem jim zde dal prostor k propagaci. Ozdobou byl pak šermířský boj mezi politiky. "Bojuje se plastovými zbraněmi. Ostré jim opravdu do ruky nedáme, protože potom by se nejspíš musely vypisovat nové volby," smál se Dolanský.

Na náměstí tak vyrostla desítka stánků a velký stan. Zde prezentovaly strany své programy, teze a názory. "Nechceme podporovat nějakou konkrétní stranu, ale říct lidem, aby šli k volbám. To je všechno. A nejlepší před volbami je právě sezvat strany i voliče na jedno místo, aby se každý mohl dozvědět, co mu která strana konkrétně může nabídnout," řekl organizátor.

Zprvu se jen hovořilo; zástupce každé strany dostal minutu a bylo na něm, jak s ní naloží. Velké strany s výjimkou ODS akci naprosto ignorovaly, voliče tu chtěly oslovit spíš ty menší. Svůj stánek tu rozbila i Změna pro Liberec. Budete taky šermovat, pane Korytáři? "Ne. Nechci tady dělat kašpárka. Svou pozici vidím jinde," odpověděl lídr kandidátky.

Za Starosty chyběla jednička kandidátky Martin Půta, nahradil jej Michael Canov. "Nemůže přijít a tak nominoval mě, což mě jako člena na dvanáctém místě kandidátky potěšilo," řekl Canov. "Šermovat budu, co bych pro Starosty neudělal. Musí se ale najít oděv, do kterého bych se vešel. Už jsem vyzval kolegu, Iva Palouše."

Souboj se nakonec doopravdy uskutečnil, ještě předtím ale obsadily kolbiště dvě ženy: Zora Machartová z TOP 09 a Eva Šťastná za KDU-ČSL. Ta vyhrála. "Nejtěžší bylo udržet helmu na hlavě," hodnotí po bitvě vítězka.

Následně nastoupili Canov s Paloušem, zvítězil Canov. "Soupeř to byl zdatný, ale vítězství patří nám, a to je hlavní. Kdybych prohrál, nemohl bych se před šéfem ani ukázat," radoval se.

Do třetice bojovali Martin Dušek a Ondřej Kolek. TOP 09 Piráty porazili a bylo dobojováno.

Kolemjdoucí však předvolební klání nechávalo stranou. "Mě to nezajímá. A můžou si šaškovat, jak chtějí," řekla starší žena. "Chleba kvůli tomu levnější nebude."

Nejčtenější

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Lyžařům hrozí problémy na cestě do Jizerek, spolek zablokoval solení silnic

Ilustrační snímek

Silničáři v Jizerských horách nesmí solit důležité vozovky, které protínají místní chráněnou krajinnou oblast. Důvodem...

KOMENTÁŘ: Je čas vymazat Liberec. Česko, země sportovním akcím zaslíbená

Finští fanoušci během finálového zápasu mistrovství světa proti Švédsku.

Medaili, o které snili, nemají, a po dvou letech jsou zase ve sportu, jemuž i nadále vévodí čtyři stejné země, až těmi...

Nahá těla stoupala mezi zasněženými smrčky. Otužilci vyrazili na Ještěd

Skupina otužilců vyrazila pěšky na Ještěd.

Bez bundy, dokonce i bez mikiny nebo trička. Jenom v botách, kraťasech a kulichu vyrazila v sobotu šestice otužilců na...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Lyžařům hrozí problémy na cestě do Jizerek, spolek zablokoval solení silnic

Ilustrační snímek

Silničáři v Jizerských horách nesmí solit důležité vozovky, které protínají místní chráněnou krajinnou oblast. Důvodem...

Kvůli pádu zdi školy bude v Jablonci uzavřena Podhorská ulice

Ilustrační snímek

Během rekonstrukce jedné z budov Střední školy řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou se zhroutila část cihlové zdi v...

Hřbitovní kříž chátrá. Hrádek chce, aby byl kulturní památkou

Hřbitovní kříž v Doníně

Přes čtyři metry vysoký pískovcový kříž na hřbitově v Doníně by se mohl stát novou kulturní památkou na území Hrádku...

Najdete na iDNES.cz