Terminál MHD v Liberci na Fügnerově ulici

Terminál MHD v Liberci na Fügnerově ulici | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Rvačky i drogy. Politici řeší bezpečnost na libereckém terminálu

  • 16
Brutální rvačka se zbraněmi před zraky vyděšených nakupujících v libereckém OC Forum ze soboty minulého týdne pohnula politiky k reakci. Začali teď naráz mluvit o tom, že je potřeba se děním v dolním centru zabývat. Lidé se tu podle nich cítí stále méně v bezpečí.

Před obchodní dům se v lepším případě stahují znuděné a pokuřující partičky, somráci i žebráci. Podle ohlasů mnoha lidí v diskusích na serveru iDNES.cz jde ale také o zloděje nebo narkomany.

„Ono se to tam milí zlatí děje každou chvíli. Výtržnosti, krádeže, rvačky, prodej drog. Ale ona to policie monitoruje... Celá desetiletí...,“ domnívá se například v diskusi Jaroslav Vychodil. „Cikáni na Fügnerce jsou léta. Obtěžují okolojdoucí, prodávají se tam drogy a město není schopno s tím něco dělat,“ píše Karel Mazač. Diskutující Jarda Wolf nazývá centrum města Bronxem: „Terminál MHD patří bezďákům. Špína, po zemi žvejkačky a kemry, někdy šavle a prázdný flašky.“

Situaci kolem terminálu Fügnerova a širšího okolí dolního centra Liberce na pracovní schůzce řešili na krajském úřadu hejtman, liberecký primátor a ředitelé státní a městské policie.

Hejtman Martin Půta se domnívá, že je důležitá přítomnost policistů, neboť působí především preventivně. Kořeny problémů, které se ve Fügnerově ulici v posledních letech koncentrují, ale hejtman vidí v sociální oblasti.

„Chci proto vyzvat různé neziskové organizace v sociální sféře, které finančně podporuje jak kraj, tak i město, aby se ještě více zaměřily na tuto lokalitu. Není možné, aby se tam opakovaně vyskytovali děti nebo mladiství, kteří se namísto toho, aby byli ve škole, potulují po terminálu a někdy i obtěžují kolemjdoucí,“ uvedl Martin Půta.

Statistiky: Situace se zlepšuje

Na schůzce padlo, že k přijímání mimořádných opatření není důvod, protože se bezpečnosti v této části města policie soustavně věnuje. Navíc se situace podle nejnovějších poznatků policistů nezhoršuje. Naopak, v posledních třech letech se v okolí Fügnerovy ulice podle státní policie snižuje počet trestných činů. Zatímco v roce 2016 bylo v této oblasti 64 trestných činů, předloni přesně o polovinu méně. Loni jich tu policisté řešili 28.

Mírně ale roste počet přestupků. V roce 2016 řešili policisté v okolí Fügnerovy ulice 267 přestupků, loni 321. V centru se objevují především problémy s výskytem měkkých drog a jejich užíváním na veřejných místech.

„Vidím v tom náš zvýšený tlak v boji s drogami. Výsledkem je to, že se takové skutky daří častěji než dříve odhalovat a dokumentovat,“ vysvětlil ředitel krajské policie Vladislav Husák. Liberec už před měsícem v této oblasti posílil přítomnost městských strážníků a nasadil sem stálou dvoučlennou hlídku. „Zvažujeme také permanentní přítomnost strážníků přímo na terminálu a další opatření ke zvýšení pocitu bezpečí,“ řekl liberecký primátor Jaroslav Zámečník.

„Chápu, že to lidé pocitově vnímají jako problémovou lokalitu, ale myslím, že jí je spíš v hlavách lidí. Projde tam obrovské množství lidí, na ten počet jde ale o běžné problémy,“ domnívá se Lukáš Průcha, ředitel liberecké pobočky organizace Člověk v tísni.

„Vynikající nápad mělo město v tom, že vymyslelo projekt asistentů prevence kriminality. Ti asistenti udělají mnohem víc práce než nějaká sociální služba. Mladým nabízejí třeba i nízkoprahová centra, kam mohou docházet,“ domnívá se Průcha.