Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plakáty na stromech i cizích plotech. Politici si dělají reklamu načerno

  10:30aktualizováno  10:30
Podél silnic, na plotech, domech, ale i přibité připínáčky na stromech. Tam všude se s blížícími volbami setkávají obyvatelé Libereckého kraje s podobiznami lídrů stran. Některé jsou ale podle kritiků vyvěšeny nelegálně.

Kontroverzní reklama na stromě Fotka plakátu umístěného v Pěnčíně v Českém ráji vyvolala bouřlivou diskusi na sociálních sítích. | foto: Repro Facebook

„Když jsem vylepoval svoje volební plakáty, překvapilo mě, kolik jsem viděl materiálů Změny pro Liberecký kraj vyvěšených na stromech, na různých mostcích a na zastávkách, což jsou podle mě nelegální plochy,“ popisuje svoji zkušenost ze Svijan, Svijanského Újezdu a Příšovic Miloš Krčmář, trojka Budoucnosti pro Liberecký kraj.

Krčmář se o svůj názor podělil i na Facebooku, kde koluje fotografie plakátu Změny pro Liberecký kraj s portrétem Zuzany Kocumové připnutým na kůře vzrostlého stromu. Pod snímkem se záhy rozběhla diskuse, která takovýto způsob propagace odsuzuje.

Plakáty rozvěsili příznivci, zní ze Změny

Podle dvojky Změny Josefa Šedlbauera nebylo umístění plakátů na stromy záměrem.

„Plakáty rozdáváme našim příznivcům, kteří si je rozeberou a někde pověsí. Samozřejmě všechny žádáme, aby to bylo buď na jejich majetek, nebo se souhlasem majitele. V jiném případě to patří dolů,“ brání se Šedlbauer.

Redakci MF DNES se nepodařilo získat názor Zuzany Kocumové, která odcestovala do Spojených států. Pod fotografií ale reagovala na počet takzvaných lajků, tedy reakcí To se mi líbí.

„Nejvíc lajků tato fotka dostala od příznivců Starostů pro Liberecký kraj, jejichž kandidát na senátora má úplně stejný problém. Aneb kdo bez viny, hoď kamenem. Ale Starostové kamenují evidentně nejraději za to, co sami klidně dělají... Což mi přijde dost pokrytecké,“ napsala.

Narážela tak na plachtu kandidáta do Senátu Michaela Canova, která v Pertolticích zakryla celou obecní vývěsku a s ní i rozměrově menší plakát dalšího adepta do Senátu Marka Vávry.

„Obecní vývěsky na Frýdlantsku se staly volebním billboardem pana Canova, což asi není podle mého názoru správně,“ myslí si Vávra, kandidát za ANO.

Podle Canova je ale tento výlep legální. „Vyvěšení plakátu musel schválit starosta, který má pravomoce rady. K tomu samozřejmě došlo,“ vysvětluje Canov.

Chyboval i Vávra

Sám Vávra se podobného prohřešku dopustil v Liberci, a to konkrétně v Krásné Studánce.

„Na našem soukromém majetku se ocitl bez našeho svolení plakát pana Vávry. Když jsem to sarkastickým způsobem komentoval na Facebooku, okamžitě reagoval volební manažer ANO a zjednal nápravu,“ komentuje situaci Roman Šotola, dřívější liberecký politik.

Nelegální výlepy zaměstnaly i liberecký magistrát.

„Na odbor správy veřejného majetku chodí v poslední době podněty intenzivněji. Prakticky je to teď jejich hlavní náplň práce,“ přibližuje mluvčí Liberce Jana Kodymová.

„Před třemi týdny přišel podnět, kolik město inkasovalo za nájem plochy ve Vítězné ulici. Jednalo se o sedm velkých plachet, mezi kterými byly komerční, ale i předvolební materiály,“ popisuje jeden z případů Kodymová.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Další z rubriky

Kopec, který je děravý jak ementál. Jeskyně lákají takřka půl století

Bozkovské dolomitové jeskyně lákají do svých chodeb návštěvníky už téměř půl...

Bozkovské dolomitové jeskyně svou miliony let vytvářenou krásou lákají lidi do svých chodeb už téměř půl století. První...

Ztracené filmové záběry ze srpna 1968 v Liberci se po letech našly

Záběry z filmové kamery zachycují i současné Šaldovo náměstí.

Ještě 19. srpna 1968 si Ivo Lajksner z Liberce užíval krásného léta. Zrovna se s manželkou vracel ze zájezdu do...

Dubček je náš. Rok 1968 je stále patrný v ulicích kraje

Dělostřelecká ulice

Zabílili je hned dvakrát: poprvé po válce, kdy musely z ulic zmizet německé vývěsní štíty a reklamy. Podruhé po srpnu...

Najdete na iDNES.cz