Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spor o obnovu dětských hřišť: Vinu za politiky na sebe vzal úředník

  9:03aktualizováno  9:03
Zásadním zvrat nastal v milionovém sporu mezi současným a bývalým vedením Libereckého kraje. Nová krajská vláda v čele s hejtmanem Martinem Půtou chtěla původně po svých předchůdcích sedmnáct milionů korun. Nyní se zdá, že celá pře patrně skončí mimosoudním vyrovnáním. A jen zlomek původně žalované sumy zaplatí úředník.

Tomovy parky získaly zakázku na obnovu dětských hřišť, Nejvyšší kontrolní úřad pak ale zjistil, že firma neměla být vůbec vybrána - nesplnila podmínky. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Na konci volebního období 2004 až 2008 hledal kraj firmu, která by v regionu díky penězům z norských fondů obnovila dětská hřiště. Tehdejší radní Radim Zika (ODS), Karel Dolejší, Hana Králíčková (oba ČSSD) a další dva členové komise vybrali Tomovy parky.

Jenže podle pozdějšího zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu tím porušili zákon o veřejných zakázkách. Firma totiž nesplnila základní kvalifikační předpoklady. Navzdory tomu s ní kraj uzavřel smlouvu o dílo.

Liberecký kraj měl proto vracet sedmnáct milionů korun dotace. Půta a jeho vláda původně chtěli tuto částku po pětici žalovaných.

Loni Generální finanční ředitelství sumu poté, co Liberecký kraj začal proti sankci bojovat, výrazně zmírnilo na necelého půl milionu korun. Tuto středu mělo u soudu začít první jednání, kde chtěl kraj zaplacený půlmilion vysoudit po vinících. Jenže všechno je jinak. Přestože je žaloba stále podaná, běží domluvy o mimosoudním vyrovnání. Vinu za zpackaný tendr na sebe totiž vzal jeden ze žalovaných úředníků.

„Ještě není vyloučeno, že se jednání uskuteční, ale strany uvedly, že mezi sebou intenzivně jednají, aby se dohodly,“ uvedl soudce libereckého soudu Jan Uhlíř.

„Bude to ještě projednávat příští rada a ani já jsem zatím materiál od právníků neviděl a neznám detaily. Pokud ale vím, jeden z těch lidí to takzvaně vzal na sebe. Prohlásil, že věc měl na starosti a špatně to připravil. Otázkou je, zda to bude chtít rada kraje takto akceptovat,“ řekl hejtman Martin Půta.

„Názor právníků je takový, že když se někdo z těch pěti lidí přizná k chybě, můžeme škodu vymáhat jen po něm,“ doplnil hejtman Půta. Jméno člověka, který za chybu může, kraj nechce uvést.

„Jednání bylo odročeno proto, že jeden z žalovaných uznal pochybení. S ohledem na probíhající proces i ochranu osobních údajů ale nemůžeme sdělit jeho jméno. Nyní věc řeší právní odbor, který připraví materiál do rady,“ informovala Blanka Daníčková z tiskového oddělení krajského úřadu.

Radní budou o nově se rýsujícím postupu jednat 14. července.

Kraj už částku 496 720 korun, kterou po něm požadoval finanční úřad, zaplatil. Celou sumu vzniklou chybou úředníka ale patrně zpět nedostane. Odpovědnost úředníků je totiž maximálně 4,5 násobek mzdy. „Pokud vzal na sebe vinu úředník, je to od něj jistě odvaha. Ulpí to na něm ve chvíli, kdy by ho chtěl někdo zaměstnat. Je ale také možné, že došlo k nějaké mimosoudní dohodě, protože to určití politici nechtějí mít na sobě. Každopádně takový zvrat dává jistý prostor pro spekulace,“ domnívá se opoziční zastupitelka za Změnu Zuzana Kocumová.

O vině úředníka už před časem hovořila žalovaná bývalá radní pro sociální věci Králíčková. „Je to velmi nešťastné a absurdní. Jestli v tomto případě vznikl nějaký problém, byla to vina úředníků, nikoliv politiků,“ řekla Hana Králíčková.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Další z rubriky

Agresivní pes zabil buldoka a zranil dva lidi, opilý majitel se ho zřekl

Stafordširského teriéra, který zaútočila na chlapce i jeho buldoka, si majitel...

Rvačku dvou psů v České Lípě vyšetřuje policie. Na buldoka, kterého venčil sedmnáctiletý chlapec, zaútočil...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Najdete na iDNES.cz