Tomovy parky získaly zakázku na obnovu dětských hřišť, Nejvyšší kontrolní úřad...

Tomovy parky získaly zakázku na obnovu dětských hřišť, Nejvyšší kontrolní úřad pak ale zjistil, že firma neměla být vůbec vybrána - nesplnila podmínky. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Spor o obnovu dětských hřišť: Vinu za politiky na sebe vzal úředník

  • 0
Zásadním zvrat nastal v milionovém sporu mezi současným a bývalým vedením Libereckého kraje. Nová krajská vláda v čele s hejtmanem Martinem Půtou chtěla původně po svých předchůdcích sedmnáct milionů korun. Nyní se zdá, že celá pře patrně skončí mimosoudním vyrovnáním. A jen zlomek původně žalované sumy zaplatí úředník.

Na konci volebního období 2004 až 2008 hledal kraj firmu, která by v regionu díky penězům z norských fondů obnovila dětská hřiště. Tehdejší radní Radim Zika (ODS), Karel Dolejší, Hana Králíčková (oba ČSSD) a další dva členové komise vybrali Tomovy parky.

Jenže podle pozdějšího zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu tím porušili zákon o veřejných zakázkách. Firma totiž nesplnila základní kvalifikační předpoklady. Navzdory tomu s ní kraj uzavřel smlouvu o dílo.

Liberecký kraj měl proto vracet sedmnáct milionů korun dotace. Půta a jeho vláda původně chtěli tuto částku po pětici žalovaných.

Loni Generální finanční ředitelství sumu poté, co Liberecký kraj začal proti sankci bojovat, výrazně zmírnilo na necelého půl milionu korun. Tuto středu mělo u soudu začít první jednání, kde chtěl kraj zaplacený půlmilion vysoudit po vinících. Jenže všechno je jinak. Přestože je žaloba stále podaná, běží domluvy o mimosoudním vyrovnání. Vinu za zpackaný tendr na sebe totiž vzal jeden ze žalovaných úředníků.

„Ještě není vyloučeno, že se jednání uskuteční, ale strany uvedly, že mezi sebou intenzivně jednají, aby se dohodly,“ uvedl soudce libereckého soudu Jan Uhlíř.

„Bude to ještě projednávat příští rada a ani já jsem zatím materiál od právníků neviděl a neznám detaily. Pokud ale vím, jeden z těch lidí to takzvaně vzal na sebe. Prohlásil, že věc měl na starosti a špatně to připravil. Otázkou je, zda to bude chtít rada kraje takto akceptovat,“ řekl hejtman Martin Půta.

„Názor právníků je takový, že když se někdo z těch pěti lidí přizná k chybě, můžeme škodu vymáhat jen po něm,“ doplnil hejtman Půta. Jméno člověka, který za chybu může, kraj nechce uvést.

„Jednání bylo odročeno proto, že jeden z žalovaných uznal pochybení. S ohledem na probíhající proces i ochranu osobních údajů ale nemůžeme sdělit jeho jméno. Nyní věc řeší právní odbor, který připraví materiál do rady,“ informovala Blanka Daníčková z tiskového oddělení krajského úřadu.

Radní budou o nově se rýsujícím postupu jednat 14. července.

Kraj už částku 496 720 korun, kterou po něm požadoval finanční úřad, zaplatil. Celou sumu vzniklou chybou úředníka ale patrně zpět nedostane. Odpovědnost úředníků je totiž maximálně 4,5 násobek mzdy. „Pokud vzal na sebe vinu úředník, je to od něj jistě odvaha. Ulpí to na něm ve chvíli, kdy by ho chtěl někdo zaměstnat. Je ale také možné, že došlo k nějaké mimosoudní dohodě, protože to určití politici nechtějí mít na sobě. Každopádně takový zvrat dává jistý prostor pro spekulace,“ domnívá se opoziční zastupitelka za Změnu Zuzana Kocumová.

O vině úředníka už před časem hovořila žalovaná bývalá radní pro sociální věci Králíčková. „Je to velmi nešťastné a absurdní. Jestli v tomto případě vznikl nějaký problém, byla to vina úředníků, nikoliv politiků,“ řekla Hana Králíčková.