Politici v Liberci dělí nemocniční posty, ve hře je exprimátor Kittner

  8:29aktualizováno  8:29
Šéf libereckého Dopravního podniku Jiří Veselka se dostal do představenstva liberecké nemocnice. A může se stát i jejím ředitelem. Současně s ním se mluví o bývalém primátorovi Liberce Jiřím Kittnerovi jako o budoucím ekonomickém řediteli nemocnice. Podle některých libereckých politiků je to důkaz, jak si vedení radnice rozděluje atraktivní posty.

O dlouholetém primátorovi Liberce Jiřím Kittnerovi se mluví jako o novém ekonomickém řediteli liberecké nemocnice. | foto: MF DNES

"Pan Veselka je schopný, nemocnici zná, má manažerské dovednosti a je navíc loajální k radniční koalici," prohlásila Zuzana Kocumová, zastupitelka za Unii pro sport a zdraví.

"Je určitě dobré mít ve vedení nemocnice někoho, kdo ví, jakým způsobem a koho podělit, ale zároveň udržet nemocnici v černých číslech," dodala.

Noví lidé v nemocnici

Jiří Veselka 
Předseda a zakládající člen Unie pro sport a zdraví
2002-2006 náměstkem libereckého primátora, 
od roku 2007 je ředitelem Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou

Jiří Kittner 
Lídr ODS v Liberci
v letech 1991-1994 pracoval v  Komerční bance
v roce 1994 nastoupil do firmy Syner jako ekonom a následně se stal jejím ekonomickým ředitelem
1999-2010 primátor Liberce

Vedení radnice ale takovou spekulaci odmítá. "Slyším o tom poprvé, určitě se nesnažíme pana Veselku do nemocnice protlačit. Naopak, já bych byl mnohem radši, kdyby zůstal v Dopravním podniku, protože pod jeho vedením funguje dobře," zmínil ekonomický náměstek primátorky Jiří Šolc.

Vyjádření Jiřího Veselky se nepodařilo sehnat. Podle Kocumové je ale právě Veselka ideálním kandidátem. Jako předseda strany USZ, která je členem koalice, by tak stál v čele společnosti, v níž má město Liberec minoritní podíl.

Ve hře o nemocnici je i Kittner

"A pokud by náměstkovský post připadl někomu, kdo je tichým podporovatelem radnice, tak si myslím, že je to elegantní řešení," upozornila Kocumová.

Naráží tak na možnost, že ekonomickým ředitelem nemocnice by se mohl stát bývalý primátor Jiří Kittner. Na toto místo je vyhlášeno výběrové řízení. Zda se do něj ale přihlásí, nechtěl Kittner příliš komentovat.

"Asi budu hrubý, ale co je komu do toho. Já už nejsem primátor, já jsem dnes jen pan Jiří Kittner a nemám důvod se někomu svěřovat s tím, do jakého výběrového řízení se budu nebo nebudu hlásit. Můžu jen říci, že jsem ho zaregistroval, myslím, že na to místo mám kvalifikaci a něco o té problematice vím," uvedl.

Zároveň také odmítl, že by šlo o rozdělování trafik. "Nikdo mě neoslovil, a nikoho jsem neoslovil ani já. Navíc trafika je podle mě místo, kde nemusíte nic dělat a máte za to hodně peněz. A já myslím, že v současné době post ekonomického ředitele nemocnice tato kritéria nesplňuje," zdůraznil.

Atmosféra v nemocnici není dobrá

To, že by mohly nějaké změny ve vedení nemocnice proběhnout, ale připustil i Pavel Novák, krajský radní pro zdravotnictví, a také předseda dozorčí rady nemocnice. Ten osobně není z atmosféry, která v ní panuje, nadšený.

"V představenstvu nemocnice stále chybí dva členové, kteří dosud nebyli nahrazeni. Jedním z nich by mohl být pan Veselka a i ze strany města cítíme určitý tlak ho jmenovat. Zda se stane ředitelem, o tom už rozhodne představenstvo," podotkl.

Nálada v liberecké nemocnici není zrovna nejlepší. Podle Kittnera je to i tím, že všichni bojují se všemi a nikdo v ní nevládne. (o problémech v nemocnici čtěte zde)

"Už několik měsíců jsou výdaje větší než příjmy. A pokud se určitá skupina lidí řídí heslem čím hůře, tím lépe, a dělá pro to všechno, pak to dlouho vydržet nemůže a nemocnice bude potřebovat krizové řízení," podotkl Kittner.

Nejčtenější

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Nahá těla stoupala mezi zasněženými smrčky. Otužilci vyrazili na Ještěd

Skupina otužilců vyrazila pěšky na Ještěd.

Bez bundy, dokonce i bez mikiny nebo trička. Jenom v botách, kraťasech a kulichu vyrazila v sobotu šestice otužilců na...

Lyžařům hrozí problémy na cestě do Jizerek, spolek zablokoval solení silnic

Ilustrační snímek

Silničáři v Jizerských horách nesmí solit důležité vozovky, které protínají místní chráněnou krajinnou oblast. Důvodem...

KOMENTÁŘ: Je čas vymazat Liberec. Česko, země sportovním akcím zaslíbená

Finští fanoušci během finálového zápasu mistrovství světa proti Švédsku.

Medaili, o které snili, nemají, a po dvou letech jsou zase ve sportu, jemuž i nadále vévodí čtyři stejné země, až těmi...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Hřbitovní kříž chátrá. Hrádek chce, aby byl kulturní památkou

Hřbitovní kříž v Doníně

Přes čtyři metry vysoký pískovcový kříž na hřbitově v Doníně by se mohl stát novou kulturní památkou na území Hrádku...

Nahá těla stoupala mezi zasněženými smrčky. Otužilci vyrazili na Ještěd

Skupina otužilců vyrazila pěšky na Ještěd.

Bez bundy, dokonce i bez mikiny nebo trička. Jenom v botách, kraťasech a kulichu vyrazila v sobotu šestice otužilců na...

Z Belgie chtěl do Británie, místo toho cizinec v návěsu dojel do Liberce

Ilustrační snímek

Do Liberce dojel cizinec, který se z Belgie chtěl dostat do Velké Británie v nákladovém prostoru kamionu. Vloupal se...

Najdete na iDNES.cz