Problémy se spodní vodu mohou nastat, pakliže se splní předpoklad prohloubení dolu o dalších 60 až 80 metrů. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Když náš důl vezme Frýdlantsku vodu, lidem zaplatíme, vzkázali Poláci

  • 32
Polská vláda začala řešit možnost, že by na 30 tisíc obyvatel pohraničí kvůli rozšíření hnědouhelného dolu Turów u polské Bogatyně mohlo přijít o podzemní vodu. Polský ministr životního prostředí Jan Szyszko uvedl, že by Polsko v takovém případě poskytlo peněžitou náhradu.

Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce, který se svým polským protějškem jednal minulý týden ve Varšavě, je ale kompenzace případných škod až krajním a krizovým řešením problému.

„Naší prioritou je, aby k ničemu takovému vůbec nedošlo. Polští kolegové nám přislíbili doplnění podkladů a chybějících informací, které jsou důležité pro vyhodnocení vlivů na vodní poměry v pohraničí. Navíc jsme se dohodli, že vytvoříme společnou pracovní skupinu. V ní bude i zástupce investora dolu,“ uvedl Brabec. „Expertní skupina se sejde v průběhu několika týdnů a to na území Česka. Schůzky se zúčastní i zástupci dotčených regionů.“

Česká republika nyní čeká na dokumentaci EIA, což je studie vyhodnocující vlivy na životní prostředí. Až studie z Polska do Česka doputuje, Česko se teprve pak stane přímým účastníkem tohoto posuzování.

Kraj by pomohl deseti miliony

„Polská strana ještě sdělila, že projekt na rozšíření hnědouhelného dolu v Turówě není definitivně schválen a posuzuje se jeho záměr, zda-li se v takovém rozsahu vůbec uskuteční,“ doplnil ministr Brabec.

Na případné problémy s vodou na Frýdlantsku a Hrádecku je připraven i Liberecký kraj.

„Kraj na toto vyčlení volné finanční prostředky z fondu ochrany vod v předpokládané výši deseti milionů korun,“ sdělila mluvčí krajského úřadu Blanka Daníčková. Peníze by měly jít například na zásobování dotčených obcí pitnou vodou a její odkanalizování.

Hnědouhelný důl u polské Bogatyně zásobuje uhlím především sousední elektrárnu Turów. Těžit se tu má až do roku 2044.

Důl se má rozšířit podél silnice z německé Žitavy do Bogatyně. To je jen 300 metrů od nejbližšího obydleného českého území v Uhelné na Hrádecku.

Problémy se spodní vodu mohou nastat, pakliže se splní předpoklad prohloubení dolu o dalších 60 až 80 metrů. Důl by se pak dostal až na kótu 30 metrů pod hladinu moře.