Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bavte se s námi, nebo dostanete anticenu, pohrozili poslanci aktivisté

  12:24aktualizováno  12:24
Poslanec za KSČM Stanislav Mackovík jako jediný z osmi politiků zvolených v Libereckém kraji doposud nepřipojil svůj podpis pod deklaraci prosazující protikorupční zákony. Hnutí Rekonstrukce státu mu proto chce udělit anticenu. Poslanec se ale brání, že jej hnutí vydírá.

Komunistický poslanec za Liberecký kraj Stanislav Mackovík. | foto:  Milan Bureš, MAFRA

S hnutím poslanec údajně nekomunikuje. "Dvě kolegyně se opakovaně pokoušely domluvit schůzku s panem poslancem Mackovíkem. Při prvním telefonátu byl vstřícný a slíbil, že zavolá v domluvený termín. Poté už ale nevolal a na opakované volání ambasadorek nereagoval. Jednoduše nebral telefon," konstatoval krajský koordinátor projektu Rekonstrukce státu v Libereckém kraji Pavel Felgr.

"Fakt, že si pan Mackovík nenašel během měsíce čas ani na desetiminutový rozhovor, je zarážející," uvedla Jarmila Bambuchová, ambasadorka a studentka politologie na Karlově univerzitě, která schůzku s Mackovíkem zařizovala. Ani ona nepochodila.

Pavel Felgr podotýká, že důvodem Mackovíkovy neochoty podpořit Rekonstrukci státu je dlouhodobá averze KSČM a Změny pro Liberec. S tou totiž Felgr spolupracuje. Právě Změna prosadila Mackovíkovo odvolání z postu ředitele Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje.

"Žádný poslanec si takové jednání nemůže dovolit"

"Pokud za neochotou pana Mackovíka a jeho asistentky Lysákové komunikovat s ambasadory Rekonstrukce státu jsou tyto důvody, pak je to sice možné, ale naprosto neakceptovatelné. Žádný poslanec si takové jednání nedovolil. Můžeme se ale zamyslet nad udělením nějaké anticeny za komunikaci. Třeba si pak pan poslanec uvědomí své chování, a bude s veřejností lépe komunikovat," tvrdí Felgr.

Hnutí už v minulosti takto "ocenilo" například exministra Víta Bártu. Ten dostal za nepodpoření protikorupčních zákonů ve Sněmovně cenu Korupční bublina.

Stanislav Mackovík připouští, že se s ambasadory Rekonstrukce státu zatím nesešel. Jako důvod uvádí časovou vytíženost. Jejich nahánění a hrozby udělení anticenou považuje za nátlak. Odmítá ovšem, že by hnutím prosazované názory nepodporoval.

"Jako poslanec jsem sice ještě nepodepsal Rekonstrukci státu - to ale neznamená, že nesouhlasím s přijetím protikorupčních a protikmotrovských zákonů. Jak jsem opakovaně uváděl v předvolebních debatách a mediálních výstupech, tak protikorupční legislativa je pro mě jednou z hlavních," argumentuje poslanec a jako příklad uvádí podporu zákona o majetkovém přiznání.

"Podepsání nebo nepodepsání z mé strany nemá žádný vliv na moje rozhodování jako poslance. Už jsem hlasoval - a hlasoval jsem ve prospěch takových zákonů, které potvrzují mé postoje v boji s korupcí," dodal.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Další z rubriky

Hodkovice mají novou sportovní halu, čekaly na ni deset let

Výstavba haly přišla Hodkovice na třicet pět milionů korun.

Hodkovice nad Mohelkou mají novou sportovní halu. Na slavnostní otevření sportoviště se přišla podívat odhadem polovina...

Politik ODS v Jablonci zavařil své straně, plakáty věšel načerno

Plachty ODS se v Jablonci nad Nisou objevily hlavně na mostech nad silnicemi.

Předvolební plachty ODS se objevily v Jablonci bez povolení na krajských a státních mostech i na letním kině, které...

Na pláni po Textilaně vyroste tisíc bytů a podnikatelský inkubátor

Na místě bývalé Textilany kousek od centra Liberce je už několik let velká...

Rozlehlé pozemky po zbouraném areálu Textilany mají nového majitele. Poté, co před dvěma týdny odmítlo devítihektarový...

Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!

Najdete na iDNES.cz