Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Potulní vepři zryli půlku Turnova. Lapily je ženy z prasečího spolku

  16:02aktualizováno  16:02
Potulná turnovská prasata po téměř čtvrt roce konečně našla své přemožitele - nebo spíše přemožitelky. Co se nepodařilo veterináři s narkotizační střelou, sboru městských policistů se sítěmi nebo jednotlivcům žijícím na sídlišti, nakonec zvládly dobrovolnice z Českého klubu majitelů prasátek chovaných v domácnosti.

Oba čuníky lapily v ohradě do připravených klecí a odvezly do nového domova. Podvečerní lov na vepře se neobešel bez adrenalinových okamžiků, kdy starší bachyně zdatně čelila pokusům nasadit jí ohlávku.

Vydávala štěkavé zvuky podobné psovi, cenila zuby, divoce vyskakovala a vůbec nabourávala představu o prasatech jako líných a pomalých tvorech.

Fotogalerie

„Byla to ale normální reakce prasete, které žije tři měsíce volně venku a pak je lapené. Má strach a je ve stresu,“ zdůvodnila divokost zvířete Alena Klímová z prasečího spolku.

Vepři vtrhli i na stadion

Když se za prasaty zavřely dveře transportní dodávky, celý Turnov si oddychl. Vepři totiž zryli a vydatně pohnojili nejen sídliště u bývalých kasáren, ale i okolí turnovské knihovny (o předchozích pokusech prasata chytit čtěte zde).

V neděli dokonce čuníci vtrhli na stadion Ludvíka Daňka, zrovna když se tam konal atletický přebor družstev, což jim ale rytí nijak neznechutilo. Zrytý má od nich pozemek i turnovská státní policie.

„Je jasné, že kdyby se prasátka neodvezla, brzy by je tu někdo zastřelil,“ podotkla Jana Jislová, dobrovolnice pomáhající s odchytem.

Ochránci toulavých prasat jim staví domeček:

Spolek chovatelů prasat našel turnovským čuníkům nový domov v Chlumci nad Cidlinou, ještě v den odchytu ale vyšlo najevo, že noví majitelé si spíš dělali zálusk na jejich kýty a krkovici.

„Opravdu jsem byla v šoku, když jsme prasničky dovezli na místo a čekal je tam kotec o velikosti metr krát metr. Byly by v něm v naprosté tmě. Ta chovatelka je prostě chtěla na maso, takže jsem jí od plic vynadala a prasátka si zatím nechala u sebe doma,“ přibližuje Alena Klímová.

Ještě ten den se ale ozval další zájemce z jižních Čech, který má zahradu se stodolou, kterou pro volný pohyb prasátek nabídl. „Tentokrát se tam ale jedu nejprve přesvědčit, že to s čuníky myslí dobře,“ dodala chovatelka.

Marné pokusy o odchyt:Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Další z rubriky

Dubček je náš. Rok 1968 je stále patrný v ulicích kraje

Dělostřelecká ulice

Zabílili je hned dvakrát: poprvé po válce, kdy musely z ulic zmizet německé vývěsní štíty a reklamy. Podruhé po srpnu...

Kopec, který je děravý jak ementál. Jeskyně lákají takřka půl století

Bozkovské dolomitové jeskyně lákají do svých chodeb návštěvníky už téměř půl...

Bozkovské dolomitové jeskyně svou miliony let vytvářenou krásou lákají lidi do svých chodeb už téměř půl století. První...

V srpnu 1968 přežil v Desné ohnivé peklo a zachránil hořící ženu

Miroslav Jeník vzpomíná na dramatické události v srpnu 1968.

Všichni svatí stáli 21. srpna 1968 při Miroslavu Jeníkovi, když jel se svým bratrem Ladislavem a Rudolfem Šourkem v...

Najdete na iDNES.cz