Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli pitné vodě pro údolí chtějí spojit dva potoky v Jizerských horách

  6:30aktualizováno  6:30
Přehrada v Josefově Dole, která je zdrojem pitné vody pro Liberec, vysychala během loňského horkého léta rekordním tempem. Povodí Labe uvažuje o tom, že do největší nádrže v Jizerských horách přivede v budoucnu vodu z mnohem většího území.

Josefodolská přehrada dodává vodu především do Liberce. Povodí Labe chce do nádrže přivést vody více. | foto: Marek TichýiDNES.cz

Povodí Labe pouze oprašuje skoro 50 let staré plány, jak zajistit dostatek pitné vody pro obyvatele ve městech a obcích pod Jizerskými horami: dostat víc vody do dvou potoků, které napájejí přehradu v Josefově Dole.

Důvodem jsou obavy, že se budou opakovat tak suché a teplé roky jako loňský. Na Frýdlantsku mají navíc strach, že jim kvůli rozšiřování hnědouhelného dolu v polském Turově začne mizet spodní voda.

Náhradou by se mohla stát právě voda, jež by proudila do rovinatého severočeského pohraničí z velkých přehrad v Josefově Dole a na Souši.

„Myšlenky na dotažení vody z jizerskohorských přehrad na Frýdlantsko spaly zhruba patnáct let,“ říká frýdlantský starosta Dan Ramzer. „Teď se k nim vracíme. Aby však voda z Jizerských hor stačila i pro nás, musí se jí v přehradách zachytit co nejvíc.“

Soušská přehrada slouží jako zásobárna pitné vody hlavně pro Jablonec nad Nisou, Tanvald a okolní města a obce. Josefodolská dodává vodu především do Liberce.

Už v sedmdesátých letech minulého století existovaly plány na propojení bedřichovské přehrady na Černé Nise s přehradou v Josefově Dole. Počítalo se ovšem s tím, že voda z Josefova Dolu poputuje po úpravě jako pitná až do České Lípy. Což se však nestalo.

Povodí Labe chce dostat do josefodolské přehrady více vody dvěma způsoby. Uvažuje o jejím převedení z Jeleního potoka do Hlubokého potoka. Jelení potok s kaskádou malých vodopádů na úbočí Černé hory se do Kamenice vlévá pod přehradou Josefův Důl.

Úpravy by přírodu poškodit neměly

Hluboký potok do ní naopak ústí a díky vodě z Jeleního potoka by zmohutněl. Povodí Labe počítá rovněž s převáděním vody z bedřichovské přehrady do Červeného potoka, který teče do přehrady v Josefově Dole.

Po propojení s Jelením potokem a s bedřichovskou přehradou by proudila voda do přehrady v Josefově Dole z mnohem rozsáhlejšího území než dosud.

„Výstavbou obou přivaděčů se zvětší povodí přehrady Josefův Důl přibližně o třetinu,“ upozorňuje mluvčí Povodí Labe Jana Burianová. „Tedy z necelých dvaceti kilometrů čtverečných na více než dvacet šest kilometrů čtverečných.“

Propojení bedřichovské přehrady a Jeleního potoka s josefodolskou přehradou by pomohlo k lepšímu využití Jizerských hor pro zásobování obyvatel velké části Libereckého kraje pitnou vodou.

Podle Burianové by výstavba obou přivaděčů neměla velký dopad na přírodu v Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory.

Na propojení josefodolské přehrady s bedřichovskou a s Jelením potokem zpracovává nyní Povodí Labe studii. „Hotová bude nejpozději na konci letošního roku,“ dodává Burianová.

Jiří Hušek, regionální ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny považuje plány Povodí Labe za citlivou záležitost.

„Přivaděče z bedřichovské přehrady a z Jeleního potoka do Josefova Dolu změní vodní režim v druhé a třetí zóně Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory,“ upozorňuje Hušek. „Zatím se ale nemáme k čemu vyjadřovat. Počkáme, s čím Povodí Labe přijde ve své studii. Pitná voda je samozřejmě důležitá věc, ale musíme myslet také na ochranu přírody. Když se v ní naruší vodní režim, těžko se už vrací zpátky.“Nejčtenější

Krásná doba, když byl Havel zavřený, napsali komunisté na Facebook

Příspěvek, který stránka KSČM Liberecký kraj sdílela na Facebooku 2. srpna.

Text oslavující 80. léta, kdy pivo stálo dvě koruny padesát, byly zavřené hranice a ve vězení pobýval budoucí prezident...

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Další z rubriky

Jablonecká Proseč si oddechne od kamionů, skládka se přesune na Brandl

Škody po pátečním požáru se odhadují na dvacet milionů korun. Narušená je...

Páteční požár na skládce odpadů v jablonecké Proseči poukázal na problém: překladiště stojí na nevhodném místě a je moc...

Ztracené filmové záběry ze srpna 1968 v Liberci se po letech našly

Záběry z filmové kamery zachycují i současné Šaldovo náměstí.

Ještě 19. srpna 1968 si Ivo Lajksner z Liberce užíval krásného léta. Zrovna se s manželkou vracel ze zájezdu do...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

Najdete na iDNES.cz