Josefodolská přehrada dodává vodu především do Liberce. Povodí Labe chce do nádrže přivést vody více.

Josefodolská přehrada dodává vodu především do Liberce. Povodí Labe chce do nádrže přivést vody více. | foto: Marek Tichý, iDNES.cz

Kvůli pitné vodě pro údolí chtějí spojit dva potoky v Jizerských horách

  • 25
Přehrada v Josefově Dole, která je zdrojem pitné vody pro Liberec, vysychala během loňského horkého léta rekordním tempem. Povodí Labe uvažuje o tom, že do největší nádrže v Jizerských horách přivede v budoucnu vodu z mnohem většího území.

Povodí Labe pouze oprašuje skoro 50 let staré plány, jak zajistit dostatek pitné vody pro obyvatele ve městech a obcích pod Jizerskými horami: dostat víc vody do dvou potoků, které napájejí přehradu v Josefově Dole.

Důvodem jsou obavy, že se budou opakovat tak suché a teplé roky jako loňský. Na Frýdlantsku mají navíc strach, že jim kvůli rozšiřování hnědouhelného dolu v polském Turově začne mizet spodní voda.

Náhradou by se mohla stát právě voda, jež by proudila do rovinatého severočeského pohraničí z velkých přehrad v Josefově Dole a na Souši.

„Myšlenky na dotažení vody z jizerskohorských přehrad na Frýdlantsko spaly zhruba patnáct let,“ říká frýdlantský starosta Dan Ramzer. „Teď se k nim vracíme. Aby však voda z Jizerských hor stačila i pro nás, musí se jí v přehradách zachytit co nejvíc.“

Soušská přehrada slouží jako zásobárna pitné vody hlavně pro Jablonec nad Nisou, Tanvald a okolní města a obce. Josefodolská dodává vodu především do Liberce.

Už v sedmdesátých letech minulého století existovaly plány na propojení bedřichovské přehrady na Černé Nise s přehradou v Josefově Dole. Počítalo se ovšem s tím, že voda z Josefova Dolu poputuje po úpravě jako pitná až do České Lípy. Což se však nestalo.

Povodí Labe chce dostat do josefodolské přehrady více vody dvěma způsoby. Uvažuje o jejím převedení z Jeleního potoka do Hlubokého potoka. Jelení potok s kaskádou malých vodopádů na úbočí Černé hory se do Kamenice vlévá pod přehradou Josefův Důl.

Úpravy by přírodu poškodit neměly

Hluboký potok do ní naopak ústí a díky vodě z Jeleního potoka by zmohutněl. Povodí Labe počítá rovněž s převáděním vody z bedřichovské přehrady do Červeného potoka, který teče do přehrady v Josefově Dole.

Po propojení s Jelením potokem a s bedřichovskou přehradou by proudila voda do přehrady v Josefově Dole z mnohem rozsáhlejšího území než dosud.

„Výstavbou obou přivaděčů se zvětší povodí přehrady Josefův Důl přibližně o třetinu,“ upozorňuje mluvčí Povodí Labe Jana Burianová. „Tedy z necelých dvaceti kilometrů čtverečných na více než dvacet šest kilometrů čtverečných.“

Propojení bedřichovské přehrady a Jeleního potoka s josefodolskou přehradou by pomohlo k lepšímu využití Jizerských hor pro zásobování obyvatel velké části Libereckého kraje pitnou vodou.

Podle Burianové by výstavba obou přivaděčů neměla velký dopad na přírodu v Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory.

Na propojení josefodolské přehrady s bedřichovskou a s Jelením potokem zpracovává nyní Povodí Labe studii. „Hotová bude nejpozději na konci letošního roku,“ dodává Burianová.

Jiří Hušek, regionální ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny považuje plány Povodí Labe za citlivou záležitost.

„Přivaděče z bedřichovské přehrady a z Jeleního potoka do Josefova Dolu změní vodní režim v druhé a třetí zóně Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory,“ upozorňuje Hušek. „Zatím se ale nemáme k čemu vyjadřovat. Počkáme, s čím Povodí Labe přijde ve své studii. Pitná voda je samozřejmě důležitá věc, ale musíme myslet také na ochranu přírody. Když se v ní naruší vodní režim, těžko se už vrací zpátky.“