Děti z dětského domova ve Frýdlantu při návštěvě Terezy Maxové před třemi lety

Děti z dětského domova ve Frýdlantu při návštěvě Terezy Maxové před třemi lety | foto: Aleš Vlachovský

Povodně daly stěžovatelům klacek proti dětskému domovu

  • 1
Strach z povodní, nebo z romských dětí? To jsou dva základní póly sporu, který se objevil ve Frýdlantu na Liberecku v okamžiku, kdy se začal v Řasnické ulici stavět objekt nového dětského domova. Spory o něj provázejí petice i dopisy na ministerstvo a hejtmanovi Libereckého kraje.

Za protesty stojí manželé Krejčovi a Milan Boris, kteří se proti stavbě dětského domova v jejich ulici bouří. Tvrdí, že plánovaná stavba zásadně zvýší nebezpečí záplav v této oblasti.

"Obyvatelé, kteří zde žili už v padesátých letech, upozorňovali před povodněmi, že tehdy se potok Řasnice rozvodnil tak, že zaplavil sklepy, a voda byla tam, kde se má stavět. Letošní voda se hnala kolem domků jako prudká řeka, trhala břehy, ukrajovala silnice a vyvracela stromy. V místech, kde se má stavět dětský domov, se voda hnala proudem," upozorňují Krejčovi emotivně hejtmana.

V dopise naznačují možnost, že by nový dům vytvořil přehradu, jejíž protržení by mohlo způsobit i zbourání jejich domů. Podle vedoucí stavebního odboru na frýdlantské radnici Zdeny Prokopové je však takový popis situace nadsazený.

"Byli jsme tam po povodních. Vodu měli ve sklepích a na pozemku, kde má stát rodinný dům pro děti, bylo trochu vody," říká Zdena Prokopová. O důvodu, proč se dva roky starý spor znovu rozhořel, nechce spekulovat.

"Proti územnímu i stavebnímu rozhodnutí se loni ani letos nikdo neodvolal. Nyní přicházejí odpůrci stavby s návrhem vše znovu přezkoumat. Obávám se ale, že není co řešit, neboť se neobjevily nové skutečnosti," dodává Prokopová.

V ulici bude bydlet osm romských dětí

Stavba leží mimo aktivní zónu a má všechna potřebná povolení od Povodí Labe i vodohospodářů. "O stížnostech lidí z Řasnické ulice víme, projednali jsme je na poslední radě města před volbami. Stavba je však v souladu s naším územním plánem a ostatní musí řešit s investorem, Libereckým krajem," upozorňuje starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

V oficiálním vyjádření Libereckého kraje, které dostal jeden ze stěžovatelů, se píše, že kraj nemíní v žádném případě od stavby odstoupit.

Projekt nového dětského domova ve Frýdlantu je postaven na konceptu tří nezávislých domků, které budou rozmístěny na různých místech. Život v nich bude odpovídat životu běžných rodin, tedy bez kuchařek, uklízeček, zato s větším počtem takzvaných tet a strejdů.

"Dětský domov ve Frýdlantu se nám pomalu rozpadá a stavba nových domů pozitivně změní celý systém naší práce. V Řasnické ulici bude například bydlet osm romských dětí od tří do osmnácti let, kteří jsou téměř všichni z jedné rodiny a znovu se dostanou k sobě," vysvětluje ředitel domova Tomáš Kahan, jak by mělo v budoucnosti zdejší zařízení se 32 dětmi fungovat.