Výtvarník Zdeněk Urbánek navrhl umístit deset žulových kvádrů ze zbořeného...

Výtvarník Zdeněk Urbánek navrhl umístit deset žulových kvádrů ze zbořeného chrastavského mostu v podobě padajících kostek domina. | foto: Vizualizace: Město Chrastava

Velká voda vyrvala kameny z mostu, v Chrastavě z nich postaví pomník

  • 2
Po Hrádku nad Nisou se stane Chrastava již druhým městem v kraji, kde bude odkaz ničivých záplav z minulých let připomínat pomník. Odhalí jej zde u příležitosti čtvrtého výročí povodní sedmého srpna.

Zastupitelé města Chrastavy na pomník vypsali veřejnou výtvarnou soutěž. Měli dvě podmínky.

První: aby ten, kdo soutěž vyhraje, využil kvádry velikosti tři až tři a půl metru z liberecké žuly, které byly původně součástí jednoho z chrastavských zbořených mostů. Druhá podmínka pak byla, aby pomník stál přibližně sto tisíc korun.

"Sešlo se nám celkem sedmnáct návrhů, ze kterých komise na prvním jednání tři vybrala. Na druhém jednání z nich pak komise zvolila vítězný," popsal starosta Chrastavy Michal Canov.

Jeho autorem je výtvarník Zdeněk Urbánek. Ten navrhl umístit deset žulových kvádrů v podobě padajících kostek domina.

Pomník si bude možno prohlédnout v novém parku před hasičským muzeem poblíž řeky Jeřice, kde už jsou ostatně nyní kvádry složené. "Autor vítězného návrhu obdrží odměnu deset tisíc korun," zmínil starosta.

Pomník mají i v Hrádku: pětiboký hranol

V Hrádku nad Nisou odhalili památník povodní také sedmého srpna, ale už před dvěma lety. Jde o kamenný pětiboký hranol.

Stojí u mostu přes Lužickou Nisu, kde stál dům, jenž musel být několik dnů po povodních stržen. Zvláštností hrádeckého čedičového památníku je, že horní stěna hranolu dosahuje výšky hladiny řeky při kulminaci 7. srpna 2010 odpoledne.

Na jeho místě v městské části Donín stál dříve dům číslo popisné 1. Povodeň však narušila jeho základy natolik, že se dům nakonec zbourání nevyhnul.

"Místo strženého domu se nám zdálo pro vzpomínku na povodně nejvhodnější," řekl tehdejší starosta Hrádku Martin Půta. "Třítunový kvádr má lidem připomínat, co příroda dokáže."

Město později postavilo pro vytopené obyvatele osm povodňových domků. Do jednoho z nich se posléze nastěhovali i obyvatelé zmíněného domu číslo 1.