Starosta Heřmanic Vladimír Stříbrný si o povodních užil své.

Starosta Heřmanic Vladimír Stříbrný si o povodních užil své. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Největší protipovodňový systém v Česku nezastaví ani výpadek elektřiny

  • 1
Lidé na Frýdlantsku mohou konečně klidně spát a na stoupající hladinu řek nemusejí v noci chodit svítit baterkami. Před velkou vodou je začala chránit elektronická „armáda“ protipovodňových hlásičů. Systém je vytvořen pro čtrnáct obcí a čtyři města.

Elektronicky propojený systém hladinoměrů, dešťoměrů, obecních rozhlasů i domácích přijímačů tak chrání přes dvacet tisíc obyvatel výběžku. Co do rozsahu nemá v Česku obdobu.

Nenápadné ultrazvukové čidlo nad říčkou Oleškou měří její hladinu; jen těžko si lze představit, že tento klidný tok se před čtyřmi lety rozvodnil tak, že zabíjel a obyvatele překvapil. Teď už se to nestane.

Hlásič každých deset minut odesílá informace na elektronický digitální webový portál. Kdokoliv se připojí, uvidí, kolik vody v řece teče. Když voda nastoupá už na první povodňový stupeň, odešle čidlo varování a starosta může vyhlásit poplach.

„Na tak malých tocích čidla nebyla, teď si díky nim budou moci všichni z domova stav vody v řece sledovat. Když hydrometeorologové vyhlásili během povodní varování na nejvyšší stupeň, byli jsme už v té době pod vodou. Teď, než by se k nám povodeň dostala, budeme mít aspoň půl hodiny času na evakuační práce,“ řekl starosta Heřmanic Vladimír Stříbrný.

Upozornění přijde starostovi jako esemeska na mobil

Obec na systém čerpala dotaci z operačního programu životního prostředí. Upozornění o zvedající se hladině přijde starostovi nebo členovi krizového řízení pomocí SMS na mobil.

Někdo z nich hladinu vyjede zkontrolovat a v případě ohrožení pomocí mobilu vyhlásí za několik sekund poplach v celé obci. To, co budou říkat do mobilů, se rozezní v amplionech rozvěšených v obci.

Tam, kam jejich zvuk nedolehne, budou lidi varovat domácí přijímače. Poplach lze vyhlásit třeba jen v části obce. Ampliony nemůže ohrozit ani přerušená dodávka proudu, dvaasedmdesát hodin dokáží fungovat i na baterie.

Na konci roku se pojede naostro

„To je velmi významné. Před čtyřmi lety jsme byli dva dny bez proudu, některé části dokonce čtyři,“ zmínil starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

Zatím běží zkušební provoz, ostrý začne před koncem roku. „Musíme zjistit, jestli jsou ampliony opravdu slyšet všude a hlásiče dobře fungují. Chtěli jsme se také vyvarovat planých poplachů, proto zprávu o nebezpečí vyšle člověk, který se na místě přesvědčí a ne přístroj. Hladinu může zvýšit třeba spadlá větev,“ vysvětluje starosta Stříbrný.

Celý systém stál 35 milionů korun. Z 90 procent jde o dotaci z operačního programu životního prostředí. Zbytek financuje Mikroregion Frýdlantsko.