Hasiči u požáru skladu v Arnolticích na Frýdlantsku.

Hasiči u požáru skladu v Arnolticích na Frýdlantsku. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Odpad na Frýdlantsku hoří už potřetí. Lidi straší další plný sklad

  • 7
Bezohledný byznys s německými odpady už potřetí zamořil Frýdlantsko jedovatým kouřem. Od pátečního odpoledne hoří v Arnolticích odpady, uskladněné v bývalém seníku. Bylo jich tam 2 500 až 3 000 tun a stejně jako v předchozích případech je někdo zapálil.

Šlo o balíky s textilem, ale i s botami nebo plasty. Do Arnoltic je před lety navezla firma Nisa Recykling. V Arnolticích se ukrývá ještě jedna obrovská skládka německých odpadů. Leží jen pár set metrů od  haly, jež vzplála v pátek.

Podobné požáry už hasiče v okolí zaměstnávaly dříve. V roce 2007 se škvařily německé odpady v Dolní Řasnici. O dva roky později bojovali hasiči tři dny s požárem odpadů v Černousích.

"Nemůžeme hořící odpady hasit, protože vedle je potůček. Teče do rybníka a pak dál do Smědé a do Polska," řekl v sobotu dopoledne řídící důstojník zasahujících hasičů Petr Štajnc. "Pěnové smáčedlo, které se při podobných požárech používá, by se dostalo do rybníka a pomřely by v něm ryby. Do potůčku by pronikly i škodliviny ze spálených balíků s odpadem," vysvětluje.

Požár se rozzuřil v pátek před čtvrtou hodinou odpoledne a podle Štajnce skončí pravděpodobně v neděli okolo poledne (více o požáru čtěte zde). Frýdlant jako správní středisko požárem postižené oblasti varoval před nebezpečnými škodlivinami v ovzduší nejen obyvatele Arnoltic, Pertoltic, Andělky, Habartic a dalších českých obcí, ale i polský Zavidov, kde žije zhruba pět tisíc lidí. Dostali doporučení, aby zbytečně nevycházeli ven a nevětrali. V sobotu dopoledne však u Habartic lidé dokonce rekreačně běhali a jezdili na kole - požár nepožár.

Extrémně vysoké teploty při spalování odpadu jsou však k ovzduší Arnolticích a okolních obcích šetrnější, než kdyby balíky hořely za nižších teplot a více by se z nich kouřilo. Díky dobrým rozptylovým podmínkách stoupal v sobotu kouř vysoko k nebi a jihovýchodní vítr ho hnal do Polska. "V jednu chvíli ale byly dolní Habartice hodně zamořené," poznamenal Štajnc.

Hasiči měli k ruce tatrovku s ramenem, zakončeným bagrovou lžící. Rozbíjela kovovou halu a rozhrabovala balíky s odpady, aby se k nim dostal vzduch a rychleji vyhořely. Požár sledovaly z několika desítek metrů hloučky místních lidí. "Bydlím kousek odtud. V pátek jsem přijel z práce a za dvacet minut jsem už volal hasičům, že hoří. Než jsem položil telefon, propadla se střecha," prozradil jeden z arnoltických starousedlíků. Jeho známý dodal: "O těch hadrech, navezených z Německa, se ví už spoustu let. A nikdo s nimi nic neudělal. V tomhle státě je úplně stejný bordel, jako byl v téhle ocelové kůlně. Než tedy shořela."

Příčinu požáru vyšetřují policisté. Podle všeho však odpady zapálil zatím neznámý žhář a polil je pravděpodobně benzinem. Když dorazili hasiči, tak šedesát metrů dlouhá a dvacet metrů široká hala hořela po celé ploše. Balíky v ní sahaly do výšky pět až šest metrů. Do sobotního poledne z nich plameny ukrojily zhruba čtyři metry.

Firma Nisa Recykling patřila dvě podnikatelům, ti ji však prodali muži z Moldavska. "Kvůli odpadům v Arnolticích jsme podali trestní oznámení, policisté ho však odložili," konstatovala Danuše Hráská z České inspekce životního prostředí v Liberci.

Na skládky odpadu dovezeného na Frýdlantsko z Německa upozornili lidé už v roce 2005. Inspektoři objevili na několika místech tisíce tun textilu a plastu. Nacházely se v soukromých skladech nebo v bývalých zemědělských areálech. Poslední velká skládka německých odpadů tiká jako časovaná bomba právě v Arnolticích. V bývalém teletníku leží v halách a také před nimi zhruba 5 000 tun plastů a dalšího domácího odpadu. Lidé i hasiči se bojí, že skončí rovněž v plamenech. Bývalý teletník navíc sousedí s uhelnými sklady.