Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Požár v Turnově, při kterém zemřeli dva lidé, zavinila jedna z obětí

  10:47aktualizováno  10:47
Speciální vyšetřovací tým uzavřel případ jednoho z největších požárů v Libereckém kraji. Oheň ve firmě Agba si loni v prosinci v průmyslové zóně Vesecko v Turnově vyžádal život jednatele firmy a jedné zaměstnankyně, další dva lidi těžce zranil. Napáchal škody za desítky milionů korun.

Hořící továrna v turnovské průmyslové zóně. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Experti zjistili, že k výbuchu a následnému požáru došlo po neodborné manipulaci s chemickou látkou - čističem brzd, který masivně unikl.

„Následkem toho došlo k chemické reakci, kdy spolu se vzduchem se směs vyteklá do prostor objektu stala výbušnou a následně byl, zřejmě výbojem elektrického zařízení, iniciován výbuch a následný požár. V důsledku toho byly usmrceny dvě osoby, další dvě osoby utrpěly těžkou újmu,“ zmínila zmínila mluvčí krajských policistů Vlasta Suchánková.

Fotogalerie

Případ policisté odložili. „Fyzická osoba, která by nesla v souvislosti s tímto případem trestně právní odpovědnost pro spáchání přečinu obecného ohrožení z nedbalosti, zemřela. Není možné proti ní vést trestní řízení,“ vysvětlila mluvčí Suchánková.

Na zjišťování příčin vzniku požáru a hledání viníka byl sestaven speciální vyšetřovací tým. Pracovali v něm nejen policisté, ale i zástupci krajských profesionálních hasičů a Oblastního inspektorátu práce pro Ústecký a Liberecký kraj.

Skutkový děj, jeho příčiny a následky jsou podle mluvčí Suchánkové dostatečně patrné z celého souboru důkazů a indicií. V případu vypovídali svědci události, byl vypracován i znalecký posudek Technického ústavu požární ochrany Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru.

Požár hasiči likvidovali 34 hodin

Likvidace požáru, který propukl ve čtvrtek 3. prosince ráno, byla pro hasiče extrémně náročná. Firma se zabývá výrobou lékárniček do aut, autokosmetiky a dalších doplňků do vozidel, a v areálu bylo množství hořlavých látek.

Při likvidaci se vystřídalo přes dvě stě hasičů ze 42 jednotek. V nejkritičtějších chvílích na místě najednou zasahovalo 150 hasičů. Hašení trvalo 34 hodin, několik dalších dnů muselo být požářiště pod kontrolou. Během zásahu šest hasičů utrpělo zranění.

V jednu chvíli hrozilo, že se požár přenese do dalšího traktu. Hasiči proto část budovy ochlazovali a snažili se uchránit druhou budovu.

Tragédie přinesla velkou solidaritu. Turnovská radnice vyhlásila sbírku pro rodiny obětí. Vynesla přes 144 tisíc korun. Samotná radnice přispěla rodinám částkou 50 tisíc korun, stejně jako turnovská společnost Zikuda. Na transparentní účet poslalo peníze dalších patnáct dárců - jednotlivců a firem.
Škodu hasiči předběžně odhadli na 40 milionů korun.

Hejtman Liberecké kraje Martin Půta také ocenil dva dobrovolné hasiče záslužnými medailemi IZS Libereckého kraje II. stupně za jejich osobní nasazení při likvidaci požáru.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

VIDEO: Okupanty přelstili lidé z médií a Havel, vysílali tajně z Ještědu

Po tříminutové palbě před libereckou radnicí zůstalo na dlažbě několik desítek

Před padesáti lety se z Liberce šířila do éteru pravda o invazi. Stěžejní úlohu v protiokupačním vysílání sehráli lidé...

Další z rubriky

Tůně, rybníčky, napajedla. Frýdlantsko se pustí do boje se suchem

Polský hnědouhelný důl Turów.

Na Frýdlantsku vyhlásili válku suchu. Mají tady vzniknout tůně, mokřady či rybníky, jejichž úkolem bude zadržet vodu v...

Chameleon i šnečí princezna. Sochaři v zoo přemění kámen na zvířata

Sochaři Ondřeji Procházkovi připadl největší kámen. Nejdříve z něj měla být...

Chameleon, ocasní ploutev velryby i šnečí princezna. Pod rukama sochařů vznikají v liberecké zahradě Lidových sadů...

Rozhledna Císařský kámen zmizela, dělníci devět let starou věž rozřezali

Původní dřevěná stavba byla otevřena 9. září 2009. Ve čtvrtek dělníci rozhlednu...

Oblíbená rozhledna Císařský kámen na Liberecku přestala ve čtvrtek existovat. Smrková stavba vztyčená v nadmořské výšce...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz