Vysokoškolské koleje v Harcově. U nich má univerzita pozemky, které by mohla vyměnit za plochu po bývalé Textilaně.

Vysokoškolské koleje v Harcově. U nich má univerzita pozemky, které by mohla vyměnit za plochu po bývalé Textilaně. | foto: Břetislav Fiala, ČTK

Pozemky, kde stála Textilana, by mohla využívat univerzita

  • 2
Velké prázdné místo po zbourané Textilaně v Liberci by mohl podle nejnovější vize architektonického ateliéru SAUL zaplnit areál vysoké školy. Pozemky v současnosti vlastní holandský investor.

"Technická univerzita potřebuje prostory pro poloprovozní zázemí, které má k dispozici v Harcově v ulici Na Skřivanech. Zde jsou pozemky svažité a nevhodné pro tyto účely. Inicioval jsem jednání mezi vlastníky pozemků, aby došlo k případné směně," upřesnil architekt Jiří Plašil, vedoucí ateliéru SAUL.

Místo je lukrativní, v centru. Investoři tu chtěli postavit byty. "Opuštěné území není zcela vhodné pro standardní bydlení," myslí si ale Plašil. Holandského investora nový nápad zajímá, i když s variantou výstavby bytů stále počítá.

"Chystají se jednání mezi zástupci investora, univerzity a města. Zdá se, že je to možná alternativa využití těchto pozemků," objasnil Lukáš Čepelka, který v Česku investora zastupuje.

Nápad se líbí i Jiřímu Suchomelovi, proděkanovi fakulty architektury Technické univerzity. "Je to pěkný záměr, mně osobně sympatický. Doufám však, že proběhnou v tomto smyslu jednání," sdělil.

Podle Květy Morávkové z městského zastupitelstva, která v minulosti bojovala za park místo zbořeniště, je ale především důležitý hlas libereckých obyvatel. "Město musí o celé věci komunikovat s veřejností, protože jí se to týká," uvedla.

Než na místě něco vyroste, je prý dobré tu mít do té doby alespoň nějakou veřejnou plochu.

"Neměl by to být striktně jen park s velkou zelenou plochou. Mělo by to být pestřejší, může tu být zázemí pro rodinné bydlení, může tu být i možnost kulturního a sportovní vyžití," dodala.

Studenti by uvítali univerzitní městečko

I studentům Technické univerzity se záměr líbí. "Směřoval bych to ale k větší propojenosti, jak je to třeba na univerzitách v jiných zemích. Takové univerzitní městečko, kam by měli přístup třeba i bývalí studenti. Mohly by tu být třeba ateliéry uměleckých oborů. Vzájemně by se tu diskutovalo," domnívá se Petr Gebrián, student environmentálního designu na TUL.

Vše je zatím však jen na papíře či v hlavách architektů. Zatím nejviditelnější změnou na ploše, která se místy pomalu měnila v les, jsou stavební práce na stavbě dvoukolejové tramvajové trati do Rochlice, která má vést téměř středem pozemku.