Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z Clam-Gallasovské obory v Jizerských horách bude památka. Kvůli zlodějům

  6:30aktualizováno  6:30
Památkáři usilují o historické zařazení Clam-Gallasovské obory v Jizerských horách mezi kulturní památky. Bojí se totiž, že jinak ji lidé rozkradou. Obora o rozloze 55 kilometrů čtverečných byla unikátem, který neměl obdoby.

Polesný Václav Vacek má na starosti revír u Raspenavy. Je rád, že se kousky vzácné obory povedlo obnovit. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Jizerské hory změnili v místo oplývající jeleny, daňky a srnci v polovině minulého století jejich majitelé - Clam-Gallasové. Chtěli pohodlně lovit, ale nepřáli si, aby jim zvěř utíkala k sousedům. A také před ní chtěli chránit sady a pole svých poddaných.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

A ­tak vytvořili dílo, které nemá široko daleko obdoby: oboru o rozloze 55 kilometrů čtverečných, která měla „v pase“ 42 kilometrů. Ohraničili ji dřevěným plotem zavěšeným na 11 800 žulových sloupcích.

„Za den ji neobejdete, protože vede po kopcích a špatně prostupných lesích, ale je to něco úžasného,“ říká René Bělohradský, který už od roku 2004 oboru mapuje.

O zbytky obory však nyní začínají projevovat zájem zloději (informovali jsme zde ), a tak památkáři usilují o to, aby se stala kulturní památkou. „Pokud by byla obora památkově chráněná, měli bychom páky na ty, kteří sloupky ničí, ale teď to můžeme maximálně nahlásit majiteli - Lesům České republiky,“ posteskla si liberecká památkářka Renata Tišerová.

Fotogalerie

Jeden z posledních případů krádeže nyní prověřuje jablonecká policie. Sloupky se totiž objevily u jednoho z­ penzionů v Bedřichově. Podle Tišerové nemůže jít o mýlku, žulové hranoly jsou velmi specifické.

„Jsou různě křivé a hrubě otesané, na straně mají speciální prohlubeň na zaklesnutí pole. To nikde jinde nenajdete,“ dodává památkářka. Spolu s ní se o záchranu zbytků obory zasazuje také Bělohradský.

„Jako kluci jsme se toulali po Jizerkách a několikrát narazili na malebné řady kamenných sloupků - v lese i na loukách, u vesnic. Každý sloupek byl jiný a přece byly všechny tak typické, že bylo jasné, že patří k sobě. Zajímal jsem se o to a dozvěděl se, že patří k lesní oboře, kterou postavili Clam-Gallasové. A pak jsme objevili i další jelení skoky, o kterých se moc nevědělo. Jsou to důmyslné jednosměrné přechody pro zvěř - do obory se dostala, ale zpět už ne,“ upřesňuje.

Pytlácký příběh z jizerskohorské obory

Rozcestí s mohutným dvojitým bukem v lesích pod Holubníkem zdobí kovový křížek s ukřižovaným Kristem. Příběh, který se k němu váže, má vztah právě ke Clam-Gallasovské oboře.

Připomíná událost z neděle 5. května 1878. Tehdy si mladý hrabě František Clam-Gallas vyšel s lesníkem Kluchem na tetřevy. Najednou se před ním objevil pes a za ním muž s puškou. Na majitele obory mířil a cosi volal. První se vzpamatoval hajný a zakřičel: „Pytláci, pan hrabě nechť se kryje.“

Hrabě uskočil za buk, ale ten byl tehdy podstatně štíhlejší a nekryl ho úplně. Lesník vysypal do útočníka obě hlavně broků na tetřevy. Pytlák se zhroutil a hrabě poslal na Novou Louku pro pomoc. Je možné, že pak pokračoval dál za tetřevy. Služebníci, kteří na místo přiběhli, ale pytláka nenašli.

Četníci vypátrali, že onen neznámý je Josef Pörner z Desné, známý jako Volatej Pepek - v němčině Krop-Seff. Za útok na hraběte si odseděl 15 měsíců natvrdo. V místě setkání nechal hrabě vztyčit křížek. Dodatečně se zjistilo, že Pörner velel bandě pěti pytláků a že má prsty ve vraždě statkáře Václava Porsche. Tu připomíná zase jiný pomníček.

Ohradu stavěli v letech 1848 až 1852 a sloužila také jako zásobárna zvěře pro panské štvanice, například v Pardubicích. Šlechta zřídila u Fojtky i speciální past na odchyt zvěře, obehnanou vysokým plotem. Zvířata sem lákalo deset plných krmelců. Když jich bylo dost, vrata do klece se uzavřela.

Po lovu nebo před ním se mohlo panstvo občerstvit v některém ze dvou loveckých zámečků - na Smědavě a na Nové Louce. Ten první vyhořel, ale ten druhý sloužil za totality dlouhá léta lesní správě a dnes je jednou z nejoblíbenějších zastávek turistů.

„Velká obora není jediná, časem k ní přibyla ještě menší kolem Oldřichovského Špičáku a Dračího kamene. Styl je ale stejný,“ popisuje Bělohradský. Při stavbě odvedli největší dílo kameníci. Ti materiál těžili přímo tam, kde ji vyměřovali. Dodnes jsou patrná místa, kde kámen lámali a upravovali.

Sloupky a zídky, jediné pozůstatky obory

„Kde byl kvalitní materiál a bylo ho dost, zřídili přímo kamenickou dílnu. Jako třeba kousek od Raspenavy. Jsou v ní dokonce ještě nepoužité hotové sloupky. Místo vypadá tak živě, že by mě nepřekvapilo, kdyby na nich odpočívali muži v plátěných kalhotách a kazajkách a vyprávěli si jizerskohorskou němčinou,“ upřesňuje Bělohradský.

Sloupky měly do výšky od půldruhého do dvou metrů a tloušťku kolem 20 až 25 centimetrů. „Jeden vážil kolem tří metráků a když vezmeme, kam všude je dávali a vozili, musela to být neuvěřitelná dřina,“ míní Bělohradský.

Lidé kradli zbytky obory jako materiál do plotů

Právě sloupky a kamenné zídky o výšce asi dvou a délce pěti metrů - jelení skoky - je to jediné, co po oboře zbylo, protože dřevěná pole vyhnila.

„Bohužel, už za socialismu platilo, že všechno patří všem, a tak lidé sloupky kradli a používali jako stavební materiál a do plotů,“ poznamenává Bělohradský. Spolu s libereckými památkáři a ­Lesy ČR chce tedy nyní zachránit alespoň to, co z obory zbylo. Pro jsou i ­lesáci, kteří nedávný případ předali policii.

„Byli bychom špatným správcem majetku, kdybychom to neudělali. Obora je unikátním krajinným prvkem, navíc na pozemku státních lesů, a má svoji historickou hodnotu,“ říká šéf krajské správy Lesů České republiky Ludvík Řičář.

Podle něj někde lidé sloupky použili rozumně. Třeba tam, kde obora tvoří hranici se soukromým pozemkem. „To nám nevadí,“ dodává Řičář.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...VIDEO: Kolem lesních dělníků se proháněl vlk, nebál se lidí ani strojů

Vlk, kterého se podařilo natočit poblíž Vrchovan u Doks.

Vlka promenádujícího se jen pár metrů od lidí natočili lesní dělníci v obci Vrchovany u Doks. Zvíře vyběhlo z remízku...

Liberec - Brno 2:0, posun na třetí příčku režíroval střelec Pulkrab

Matěj Pulkrab z Liberce slaví svojí branku proti Brnu.

Liberečtí fotbalisté po dvou remízách 2:2 zvítězili. V předehrávce 21. kola první ligy porazili Zbrojovku Brno 2:0. Obě...

KOMENTÁŘ: Královno Viktorie, a nenastal už čas na budíček?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík utíká libereckým obráncům Kerbrovi (vpravo),...

Těžko se divit namlsaným plzeňským fanouškům, že pískali a láteřili. Znovu jich přišlo přes devět tisíc a těšili se,...

Další z rubriky

Rtuť zamořila půdu v Železném Brodě. Průmyslový areál půjde k zemi

Černá skládka stavební suti u Rádla na Jablonecku.

V Železném Brodě začaly přípravné práce na demolici areálu bývalé firmy Exatherm nedaleko autobusového nádraží....

Přímá volba rozdělí národ, varují starostové. Bojí se populistů a zmatků

(ilustrační snímek)

Jen další zmatky přinese přímá volba starostů a hejtmana. Návrh z dílny poslanců hnutí Svobody a přímé demokracie...

Věznice ve Stráži láká nové dozorce na náborový příspěvek i rekreaci

Ředitel věznice ve Stráži pod Ralskem Ladislav Blahník má problém sehnat lidi....

Nízká nezaměstnanost způsobuje problémy také ve vězeňství. I na dříve lukrativní profese jako je strážný nebo dozorce...

Najdete na iDNES.cz