Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firmy zoufale hledají dělníky a techniky, o stovky míst není zájem

  6:30aktualizováno  6:30
Práce je víc, než žadatelů o ni. Pociťují to zejména firmy v automobilovém průmyslu, jimž se nedaří obsadit technické i dělnické profese. Vznikla tak poněkud bizarní situace: trh nabízí stovky pracovních míst, o které se nikdo nehlásí.

Liberecké Denso dlouhodobě hledá odborníky na pozice seřizovač, nástrojař a údržbář. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Dlouhodobě hledáme odborníky na pozice seřizovač, nástrojař a údržbář. Bohužel vnímáme nedostatek i z řad absolventů, kterým by firma umožnila se ve vyučeném oboru dál vzdělávat a rozvíjet,“ uvedla Markéta Dousková, mluvčí libereckého Densa, největšího zaměstnavatele v průmyslovém odvětví v Liberci.

Trend potvrzuje i liberecký úřad práce. Ten kupříkladu na konci ledna nabízel 176 volných míst seřizovačů, zatímco uchazečů o tuto profesi bylo jen 89.

Stejné to bylo u svářečů, těch firmy poptávaly 173, lidí ochotných dělat tuto práci úřad práce evidoval jen 76. Jako obsluha strojů chtělo pracovat jen 142 lidí, firmy jich ale hledaly 186.

„Při pohledu na statistiku neobsazenosti volných pracovních míst, která se sleduje čtvrtletně, je patrné, že dlouhodobě neobsazená místa pro obsluhu strojů a montážní dělníky, řemeslníky a opraváře, svářeče a seřizovače skutečně existují,“ potvrdila Kateřina Beránková, mluvčí Úřadu práce ČR.

Přesné důvody tohoto stavu nikdo nezná. Firmy svádějí jev na nechuť lidí dělat manuální práci, což vede k tomu, že si společnosti schopné zaměstnance přetahují.

„Bohužel jsou lidé, u kterých zcela zjevně vnímáme neochotu pracovat a stabilizovat se v rámci jedné společnosti. Také si uvědomujeme velkou poptávku mezi jednotlivými firmami a pozorujeme, jak specializovaní zaměstnanci přecházejí z jedné společnosti do druhé,“ sdělila Dousková.

Problémy jsou s dojížděním a nízkými platy

Úřad práce vidí problematiku v širších souvislostech. Jako důvody neobsazenosti dělnických profesí v automobilovém průmyslu uvádí hlavně nekvalifikovanost uchazečů a také špatné platové podmínky.

Na většinu volných míst požadují zaměstnavatelé minimálně vyučení v oboru a často také praxi. Naproti tomu jen polovina uchazečů o zaměstnání v těchto profesích splňuje tyto požadavky.

„U nekvalifikovaných manuálních profesí je pak častým problémem relativně nízká nástupní mzda, navíc se většinou jedná o třísměnný provoz, který není každý uchazeč schopen, s ohledem na zdravotní stav, rodinnou situaci či péči o malé dítě zvládnout. Dalším problémem může být také mobilita, často problém s dojížděním. Z některých obcí je velmi složité dopravní spojení do továren,“ vyjmenovala nejčastější příčiny problému Beránková.

S vysvětlením, proč v podnicích chybějí zaměstnanci, přispěchali také odboráři. Milan Šubrt z Asociace samostatných odborů, která v Libereckém kraji zastupuje zaměstnance 70 firem, si myslí, že příčinou jsou agenturní zaměstnanci.

Agentury práce fungují jako prostředníci a své zaměstnance pak vlastně pronajímají konkrétním firmám. Ti pak při sezonních výkyvech v zakázkách mohou agenturní zaměstnance velmi snadno propustit bez výplaty odstupného.

Zaměstnanci agentur budou mít nízké důchody, varuje odborář

Zaměstnanec z agentury práce pak může za pár měsíců vystřídat i několik pracovišť v rámci svého úvazku. Často má nižší mzdu a v rámci svého působiště je vnímán jako druhořadý.

„Agenturních zaměstnanců je v Libereckém kraji odhadem pět tisíc. Ty všechny čeká jednoho dne velmi nízký důchod, neboť za ně zaměstnavatel odvádí jen minimální odvody,“ varoval Šubrt.

Lidé z agentur práce jsou podle něj často ti, kteří už práci jinak nesehnali a zaměstnavatelé s nimi jednají hanebně. „Podle indicií, které mám, jsou firmy motivovány přijímat agenturní zaměstnance kvůli provizi 10 až 15 procent z peněz, které firma agentuře za takového člověka vyplácí,“ zdůraznil Milan Šubrt.

Firmy si začínají uvědomovat, že zaměstnat lidi přímo se vyplatí víc, než najímat si agenturní pracovníky. Liberecké Denso například snížilo počet takových lidí o 17 procent, aktuálně jich však stále využívá z jedné čtvrtiny.

Jablonecký ARaymond, který zaměstnává celkem 275 lidí, využívá agenturní zaměstnance pouze z poloviny jednoho procenta, tedy jednotlivce. Možná i díky tomu problém se sháněním nových zaměstnanců nemá.

„Asi i vzhledem k dobrému jménu naší firmy nemáme zásadní problémy volná místa sami obsadit, často je ale potřeba pečlivě mezi uchazeči vybírat. I na manuální práce máme poměrně vysoké požadavky,“ podotkl ředitel firmy Tomáš Čermák.
Nejčtenější

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Jizerské hory ohrožuje houba kloubnatka. Vyhubí všechny smrky pichlavé

Kloubnatka na smrku pichlavém.

Houba kloubnatka smrková ohrožuje v Jizerských horách lesy, které se zotavují po ekologické katastrofě vyvolané v 70. a...

Další z rubriky

Až přijde Ančka s kůsou, půjdu. Před 30 lety zemřel spisovatel Buchar

Spisovatel Jan Buchar zemřel před třiceti lety.

Snad žádný jiný český spisovatel nezačínal s literární kariérou tak pozdě jako on. Jeho prvotina s půvabným názvem Co...

Věznice ve Stráži láká nové dozorce na náborový příspěvek i rekreaci

Ředitel věznice ve Stráži pod Ralskem Ladislav Blahník má problém sehnat lidi....

Nízká nezaměstnanost způsobuje problémy také ve vězeňství. I na dříve lukrativní profese jako je strážný nebo dozorce...

Jizerské hory ohrožuje houba kloubnatka. Vyhubí všechny smrky pichlavé

Kloubnatka na smrku pichlavém.

Houba kloubnatka smrková ohrožuje v Jizerských horách lesy, které se zotavují po ekologické katastrofě vyvolané v 70. a...

Najdete na iDNES.cz