Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firmy zoufale hledají dělníky a techniky, o stovky míst není zájem

  6:30aktualizováno  6:30
Práce je víc, než žadatelů o ni. Pociťují to zejména firmy v automobilovém průmyslu, jimž se nedaří obsadit technické i dělnické profese. Vznikla tak poněkud bizarní situace: trh nabízí stovky pracovních míst, o které se nikdo nehlásí.

Liberecké Denso dlouhodobě hledá odborníky na pozice seřizovač, nástrojař a údržbář. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Dlouhodobě hledáme odborníky na pozice seřizovač, nástrojař a údržbář. Bohužel vnímáme nedostatek i z řad absolventů, kterým by firma umožnila se ve vyučeném oboru dál vzdělávat a rozvíjet,“ uvedla Markéta Dousková, mluvčí libereckého Densa, největšího zaměstnavatele v průmyslovém odvětví v Liberci.

Trend potvrzuje i liberecký úřad práce. Ten kupříkladu na konci ledna nabízel 176 volných míst seřizovačů, zatímco uchazečů o tuto profesi bylo jen 89.

Stejné to bylo u svářečů, těch firmy poptávaly 173, lidí ochotných dělat tuto práci úřad práce evidoval jen 76. Jako obsluha strojů chtělo pracovat jen 142 lidí, firmy jich ale hledaly 186.

„Při pohledu na statistiku neobsazenosti volných pracovních míst, která se sleduje čtvrtletně, je patrné, že dlouhodobě neobsazená místa pro obsluhu strojů a montážní dělníky, řemeslníky a opraváře, svářeče a seřizovače skutečně existují,“ potvrdila Kateřina Beránková, mluvčí Úřadu práce ČR.

Přesné důvody tohoto stavu nikdo nezná. Firmy svádějí jev na nechuť lidí dělat manuální práci, což vede k tomu, že si společnosti schopné zaměstnance přetahují.

„Bohužel jsou lidé, u kterých zcela zjevně vnímáme neochotu pracovat a stabilizovat se v rámci jedné společnosti. Také si uvědomujeme velkou poptávku mezi jednotlivými firmami a pozorujeme, jak specializovaní zaměstnanci přecházejí z jedné společnosti do druhé,“ sdělila Dousková.

Problémy jsou s dojížděním a nízkými platy

Úřad práce vidí problematiku v širších souvislostech. Jako důvody neobsazenosti dělnických profesí v automobilovém průmyslu uvádí hlavně nekvalifikovanost uchazečů a také špatné platové podmínky.

Na většinu volných míst požadují zaměstnavatelé minimálně vyučení v oboru a často také praxi. Naproti tomu jen polovina uchazečů o zaměstnání v těchto profesích splňuje tyto požadavky.

„U nekvalifikovaných manuálních profesí je pak častým problémem relativně nízká nástupní mzda, navíc se většinou jedná o třísměnný provoz, který není každý uchazeč schopen, s ohledem na zdravotní stav, rodinnou situaci či péči o malé dítě zvládnout. Dalším problémem může být také mobilita, často problém s dojížděním. Z některých obcí je velmi složité dopravní spojení do továren,“ vyjmenovala nejčastější příčiny problému Beránková.

S vysvětlením, proč v podnicích chybějí zaměstnanci, přispěchali také odboráři. Milan Šubrt z Asociace samostatných odborů, která v Libereckém kraji zastupuje zaměstnance 70 firem, si myslí, že příčinou jsou agenturní zaměstnanci.

Agentury práce fungují jako prostředníci a své zaměstnance pak vlastně pronajímají konkrétním firmám. Ti pak při sezonních výkyvech v zakázkách mohou agenturní zaměstnance velmi snadno propustit bez výplaty odstupného.

Zaměstnanci agentur budou mít nízké důchody, varuje odborář

Zaměstnanec z agentury práce pak může za pár měsíců vystřídat i několik pracovišť v rámci svého úvazku. Často má nižší mzdu a v rámci svého působiště je vnímán jako druhořadý.

„Agenturních zaměstnanců je v Libereckém kraji odhadem pět tisíc. Ty všechny čeká jednoho dne velmi nízký důchod, neboť za ně zaměstnavatel odvádí jen minimální odvody,“ varoval Šubrt.

Lidé z agentur práce jsou podle něj často ti, kteří už práci jinak nesehnali a zaměstnavatelé s nimi jednají hanebně. „Podle indicií, které mám, jsou firmy motivovány přijímat agenturní zaměstnance kvůli provizi 10 až 15 procent z peněz, které firma agentuře za takového člověka vyplácí,“ zdůraznil Milan Šubrt.

Firmy si začínají uvědomovat, že zaměstnat lidi přímo se vyplatí víc, než najímat si agenturní pracovníky. Liberecké Denso například snížilo počet takových lidí o 17 procent, aktuálně jich však stále využívá z jedné čtvrtiny.

Jablonecký ARaymond, který zaměstnává celkem 275 lidí, využívá agenturní zaměstnance pouze z poloviny jednoho procenta, tedy jednotlivce. Možná i díky tomu problém se sháněním nových zaměstnanců nemá.

„Asi i vzhledem k dobrému jménu naší firmy nemáme zásadní problémy volná místa sami obsadit, často je ale potřeba pečlivě mezi uchazeči vybírat. I na manuální práce máme poměrně vysoké požadavky,“ podotkl ředitel firmy Tomáš Čermák.Nejčtenější

Na Českolipsku se střetl kamion s osobním autem, tři mladí lidé zemřeli

Při nehodě u Doks zemřeli ve škodovce tři mladí lidé, další dva jsou vážně...

U Doks na Českolipsku se ráno střetl kamion s osobním vozem. Řidič auta a jeho spolujezdkyně na místě zemřeli, další...

Krásná doba, když byl Havel zavřený, napsali komunisté na Facebook

Příspěvek, který stránka KSČM Liberecký kraj sdílela na Facebooku 2. srpna.

Text oslavující 80. léta, kdy pivo stálo dvě koruny padesát, byly zavřené hranice a ve vězení pobýval budoucí prezident...Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Přepeřská fotbalová jízda: za pět let z „pralesa“ až do divize

Na slavnostním otevření fotbalového stadionu v Přepeřích se představili v...

Pět postupů v řadě. Tak skvostnou vizitkou se pyšní fotbalisté FK Přepeře. Klub z obce u Turnova s necelou tisícovkou...

Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Liberci hrozí žaloby za chyby v územním plánu, varuje náměstkyně

Liberecká radnice.

Veřejné projednávání by se mělo udělat celé znovu, teď si město hodně koleduje. Tak vnímá práci na novém územním plánu...

Jablonecká Proseč si oddechne od kamionů, skládka se přesune na Brandl

Škody po pátečním požáru se odhadují na dvacet milionů korun. Narušená je...

Páteční požár na skládce odpadů v jablonecké Proseči poukázal na problém: překladiště stojí na nevhodném místě a je moc...

Najdete na iDNES.cz