Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Práce ve slévárně zničila dělníkům zdraví. Trpí teď alergickými ekzémy

  • 0
Firmy v Libereckém kraji loni poškodily zdraví osmnácti pracovníkům. Podle odborářů ale nevyjdou na povrch všechny případy. Část pracovníků nemoc tají nebo nezná svá práva a nechá se propustit.

Dva roky na obrobně hliníku mu kvůli chemikáliím ze strojů zničily zdraví. Marcel Svatoš je dnes jedním z několika bývalých zaměstnanců slévárny KSM Castings CZ, kteří museli odejít z firmy s uznanou nemocí z povolání.

Emulze jim způsobovaly kontaktní ekzém. „Ekzém jsem nikdy neměl, až ve slévárně. Závodní lékař se k tomu stavěl velmi rezervovaně. O možnosti jít na pracovní lékařství jsem se dozvěděl až přes odbory,“ uvedl Marcel Svatoš.

Nemoc z povolání

Loni měli hygienici v kraji hlášeno 18 profesionálních onemocnění u 14 pracovníků. V České Lípě 7, Jablonci nad Nisou 2, v Liberci 9.

Na špici jsou nemoci nervů kvůli jednostranné nadměrné dlouhodobé zátěži. Následují kožní nemoci.

Odborář Milan Šubrt poukazuje na to, že mnohé firmy se nemocí z povolání bojí.

„Závodní lékař člověka často nepošle na pracovní lékařství a napíše jen, že není způsobilý. Často pak zaměstnanci odejdou na dohodu a nedozvědí se, že při uznání nemoci z povolání mají od zaměstnavatele nárok na dvanáct průměrných platů. Zaměstnavatel také musí hned vyrozumět pojišťovnu Kooperativa, která pak člověku s poškozeným zdravím vyplácí až do pětašedesáti let náhradu mzdy,“ upozornil Milan Šubrt z Asociace samostatných odborů.

„Nemoc byla panu Svatošovi uznána v listopadu, až v únoru ale poprvé vyrozuměli pojišťovnu. Před tím se ptali, jestli se odvolá, chtěli, aby odešel na dohodu. Zdraví má přitom zničené ne svojí vinou. Museli jsme tvrdě vyjednávat,“ zmínil Milan Šubrt konkrétní případ z hrádecké slévárny. Takový přístup ale firma odmítá.

„Diagnostiku nemoci z povolání nemůže zaměstnavatel ovlivnit. Informace o nemocích z povolání jsou také pojišťovně předávány v souladu se zákonem. Žádný náš zaměstnanec si sám nemusel o nic žádat, ani sám nic zajišťovat. S pojišťovnou komunikujeme průběžně o tom, jaké doklady k jednotlivým případům požaduje,“ reagoval ředitel KSM Castings CZ Pavel Gorčica.

Dělníkovi rozpraskaly ruce

Další zaměstnanec Martin Popelka si šel do slévárny „polepšit“ z kamenolomu. V obrobně pracoval rok a čtvrt, než musel kvůli ekzému skončit. Teď má potvrzenou nemoc z povolání.

„Ty emulze musely být velmi agresivní. Ruce mi neuvěřitelně rozpraskaly. Jen v naší směně mělo alergie víc lidí, nikdo to ale neřešil, k doktorovi odmítali jít,“ uvedl Martin Popelka.

„Případů nemoci z povolání s jednou diagnózou je už sedm a všechny pocházejí z jednoho pracoviště. Naše odbory působí po celé republice a tohle je velmi nezvyklá situace,“ tvrdí odborář Šubrt.

Podle hygieniků bylo ve firmě KSM Castings CZ v letech 2012 - 2015 uznáno 6 nemocí z povolání. „Jednalo se o kontaktní alergický ekzém, který vznikl přímým kontaktem s chladící emulzí. Poslední nemoc byla uznána v květnu 2015,“ zmínila mluvčí krajské hygienické stanice Zuzana Balašová.

Hygiena firmu kontrolovala

Jak uvedla, kvůli zvýšenému počtu nemocí z povolání provedla loni hygiena státní zdravotní dozor. Kontrola se zaměřila na opatření, která by snížila výskyt kožních onemocnění u zaměstnanců.

„Zaměstnavatel vyměnil chladící emulzi, pracovníci používají jednorázové nitrilové rukavice a byla provedena osvěta zaměřená na hygienu rukou,“ řekla Balašová.

Lékař podle ní věnuje i zvýšenou pozornost při preventivních prohlídkách případným kožním alergickým projevům u zaměstnanců.

Firma tvrdí, že se o zaměstnance s nemocí z povolání snaží postarat. „Zaměstnancům s nemocí z povolání nabízíme jiná pracovní místa, pokud je to jen trochu možné. Ve většině případů po nějaké době zaměstnanci sami ukončili pracovní poměr,“ řekl Gorčica.

Ve většině případů prý nebylo přeřazení na jinou práci problém. „U jednoho pracovníka proběhlo přeřazení postupně dokonce na tři pracovní místa. Nakonec je ale vždy opustil proto, že mu práce nevyhovovala. Ne proto, že by měl problémy s nemocí z povolání,“ dodal ředitel Gorčica.