Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prasečí spolek zachraňuje turnovské čuníky. Bojí se, že je lidé snědí

  16:53aktualizováno  16:53
Dvěma potulným vietnamským prasatům, která se stala atrakcí sídliště u bývalých kasáren v Turnově, hrozí smrt. Jejich dvouměsíční přítomnost lidi tolik rozlítila, že se je chystají zabít. Rozryla všechnu zeleň v okolí a co nezničila, to důkladně hnojí. Na pomoc jim vyrazil Český klub majitelů prasátek chovaných v domácnosti.

Dobrovolníci z klubu na sídlišti postavili dřevěnou ohradu, kam chtějí bachyni se seletem lapit. „Vezu jim tady nádobí, aby měla z čeho papat. Vyrabovala jsem kvůli tomu celou kuchyň,“ oznamuje Alena Klímová, agilní členka „prasečího spolku“, zatímco z auta vyndává nádoby a hrnce, z nichž budou bachyně žrát. Jídlo se jim dá do ohrady, která má zatím podobu desítek neohoblovaných kůlů.

Jakmile ji postaví a prasata si do ní zvyknou chodit krmit, přijde správný čas zavřít dvířka. Jak elegantní. Obejde se to bez násilí. To už ostatně dva toulaví sudokopytníci zažili, když se je pokoušeli uspat narkotizační střelou. Ta sice vepřový cíl zasáhla, ale špatně odhadnutá dávka způsobila, že bachyně utekla a pak několik dní chodila s jehlou zapíchnutou v kýtě.

Zase se ozvou býložravci

Členky klubu majitelů prasátek jsou pacifistky - pro ně jsou prasata to, co pro ostatní mládě tuleně, křížené s nártounem a pandími novorozenci. Prostě nejkrásnější tvorové na světě. Nikdy o nich nemluví jako o potravě, a to ani v žertu. I proto je rozhněvalo, že někteří turnovští obyvatelé mají na čuníky políčeno. S řeznickým zvonem a kalafunou v kapse.

Třeba Václav Mrkvička na facebooku prohlašuje, že když se k čuníkům majitel nehlásí, měli by se sníst. „Klobásky nebo kýta na grilu, hmmm...,“ rozplývá se a neodradí ho ani ujištění dalšího pisatele, že maso zakrslých vietnamských prasat není dobré. „Radši sem nepsat, nebo se ozvou zase nějaký býložravci,“ uzavírá diskusi muž. A podobných příspěvků je internet plný.

„Prasátka ryjí, znečisťují a jsou občas hlučná. To stačilo k tomu, že lidé už na facebooku vymýšlejí, jak je zastřelit, nebo sníst,“ smutně podotýká Jana Jislová z Turnova, obětavá dobrovolnice, která spolu s obyvatelkou sídliště Věrou Šubrtovou začala organizovat prasečí pomoc. Obvolaly útulky, různé úřady a zoologické zahrady. Všude pohořely. Až narazily na klub majitelů prasátek, který přislíbil vepře odchytit a zajistit jim nový domov.

„Až se to podaří, necháme je vyhladovět a vykastrujeme je. Pak se hned odstěhují do Chlumce nad Cidlinou, kde už se na ně nová majitelka ohromně těší,“ vysvětluje Klímová.

A co kdyby tu prasata zůstala? napadlo správce paneláku

Mezitím parta dobrovolníků staví provizorní dřevěnou ohradu. Z oken přilehlého domu je sledují občas veselé, občas potměšilé oči nájemníků, jejichž sobotní poledne u Doktora z hor bylo násilně přetnuto zvukem motorových pil a kladiv.

„Jděte s tím už do háje, kdo to má v sobotu poslouchat,“ oboří se na skupinku muž v trenýrkách a tílku na balkoně ve třetím patře. Sám ale chápe, že vše se děje v zájmu těch, kteří zde prasata nechtějí, a tak si párkrát něco zamumlá pod vousy a zmizí za záclonou v přítmí bytové jednotky.

„Tady hlavně hrozí riziko, že pokud je neodchytíme, spáří se s divokými prasaty. Možná už jsou nakryté od divokých kanců a každá z nich porodí deset prouháčů,“ varuje Klímová. Pak by se sídliště stalo skutečnou zoo.

Ohrada je hotová a sídliště se opět minimálně na týden ponoří do nudného ticha, přerušeného maximálně nějakým tím chrochtnutím.

V tu chvíli se objevuje správce panelového domu a všechny šokuje revoluční myšlenkou: „A co kdyby tady ta prasata zůstala? Udělali bychom jim na zimu příbytek v kočárkárně,“ zahloholí bez špetky ironie muž. Kdyby v tu chvíli mohly pohledy nájemníků hřadujících na okolních balkonech zabíjet, padl by muž na místě k zemi mrtev.

Prasata se zatím nepodařilo odchytit:Nejčtenější

Krásná doba, když byl Havel zavřený, napsali komunisté na Facebook

Příspěvek, který stránka KSČM Liberecký kraj sdílela na Facebooku 2. srpna.

Text oslavující 80. léta, kdy pivo stálo dvě koruny padesát, byly zavřené hranice a ve vězení pobýval budoucí prezident...

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Okupanty přelstili lidé z médií a Havel, vysílali tajně z Ještědu

Po tříminutové palbě před libereckou radnicí zůstalo na dlažbě několik desítek

Před padesáti lety se z Liberce šířila do éteru pravda o invazi. Stěžejní úlohu v protiokupačním vysílání sehráli lidé...

Další z rubriky

Ze zelených fotbalových hřišť je step, hráči musí trénovat v lese

Kvůli vedru a nedostatku deště je v Libereckém kraji vysušené i hřiště v...

Mnohá fotbalová hřiště v Libereckém kraji jsou spálená vedrem a úmorným suchem. Přitom ještě na jaře byla zelenou...

Tůně, rybníčky, napajedla. Frýdlantsko se pustí do boje se suchem

Polský hnědouhelný důl Turów.

Na Frýdlantsku vyhlásili válku suchu. Mají tady vzniknout tůně, mokřady či rybníky, jejichž úkolem bude zadržet vodu v...

Jablonecká Proseč si oddechne od kamionů, skládka se přesune na Brandl

Škody po pátečním požáru se odhadují na dvacet milionů korun. Narušená je...

Páteční požár na skládce odpadů v jablonecké Proseči poukázal na problém: překladiště stojí na nevhodném místě a je moc...

Najdete na iDNES.cz