Konrada Henleina v Sudetech v roce 1938 vítaly nadšené davy.

Konrada Henleina v Sudetech v roce 1938 vítaly nadšené davy. | foto: archiv

Vratislavice se rodným domem Henleina nechlubí. Narodil se před 115 lety

  • 4
Před 115 lety se narodil ve Vratislavicích nad Nisou Konrad Henlein. Německý nacistický politik, na kterého mají obyvatelé předválečného Československa ty nejhorší vzpomínky. Úzce spolupracoval s vůdcem Adolfem HItlerem a stál u likvidace republiky.

"Podílel se na rozbití Československa. Ztělesňoval cestu devadesáti procent sudetských Němců k říši. Hitlerovi v tajném dopise z listopadu 1937 napsal, že netouží po ničem jiném, než po vtělení celých českých zemí do říše," připomněl historik Robert Kvaček.

Henlein byl vůdcem Sudetoněmecké strany a válečným říšským místodržícím sudetské župy. Historik Kvaček upozorňuje i na to, že nacistická strana měla mezi sudetskými Němci nejvíce členů. "Z pohraničí chtěl zcela vyhnat Čechy," upozornil.

Po skončení druhé světové války se Henlein dostal k Američanům. Když zjistil, že jej vydají Čechům, spáchal 10. května 1945 sebevraždu: podřezal si ve vězeňské cele žíly sklem z brýlí.

Henleinův rodný dům dodnes stojí ve Vratislavicích u hlavní silnice vedoucí na Jablonec.

Rodákem se ale nikdo nechlubí. Na rozdíl od dalšího vratislavického rodáka, konstruktéra Ferdinanda Porsche, nemá Henlein na domě žádnou připomínku.

Obě budovy stojí v jedné řadě jen několik desítek metrů od sebe. "Je dobře, že tam není žádná deska nebo tabulka. Mohl by se pak stát místem srazu neonacistů nebo by mu třeba na výročí narození nebo úmrtí kladli květiny," míní František Jelínek, bývalý vratislavický kronikář a znalec vratislavické historie.

Henlein a Porsche

Konstruktér Ferdinand Porsche a Konrad Henlein měli rodné domy ve Vratislavicích jen kousek od sebe. Vratislavice se hlásí jen k prvnímu, staršímu a „hodnějšímu“ rodákovi. Na domě má pamětní desku, v rámci nového kulturního domu je také Památník Ferdinanda Porscheho s vystavenými auty.
Také věhlasný konstruktér Volkswagenu Brouk, jenž odstartoval slavnou éru sportovních vozů Porsche, se ale za války zapletl s nacisty. Byl členem NSDAP.
Právě to vadí některým místním. Nechtějí, aby měl takový člověk památník.

Stejně smýšlí i starosta Vratislavic Lukáš Pohanka. "Nikdy jsme o nějaké ceduli nejednali a ani by to nebylo vhodné. Dům nám už ani nepatří, má soukromého vlastníka," řekl starosta.

Místní pivo se jmenuje Konrad

Pivo z místního pivovaru se navíc jmenuje Konrad. S Henleinem to ale podle ředitele pivovaru nesouvisí. Nynější vlastníci pivovar koupili na konci 90. let minulého století, kdy jej Pražské pivovary zavřely a ponechaly si původní značku piva Vratislav.

Dnešní jméno piva prý odkazuje ke knížeti Konradu, nástupci knížete Vratislava. "Spojitost s Henleinem tam naprosto není. Pocházím z Ústí a ani jsem nevěděl, že se Henlein narodil ve Vratislavicích," řekl ředitel Pivovaru Vratislavice Petr Hostaš.

Severočeské muzeum má některé Henleinovy věci ve svých sbírkách. Jedná se například o součásti Henleinovy uniformy, standartu z jeho vozu, doklady k čestnému občanství nebo nálezovou zprávu z ohledání těla poté, co spáchal sebevraždu.

"Máme i Henleinovu knihovnu, jeho psací stůl... umím si představit, že bychom předměty s patřičným komentářem a v kontextu konkrétní výstavy mohli vystavit, dlouhodobou expozici ale neplánujeme. Nebyl by to správný přístup a nepokládám to za vhodné," tvrdí ředitel muzea v Jiří Křížek.