Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Před čtvrtstoletím zemřel Pavel Wonka, poslední oběť komunistického režimu

  12:05aktualizováno  12:05
V pátek uplyne čtvrtstoletí od smrti posledního politického vězně komunistického režimu v Československu. Před 25 lety se teprve pětatřicetiletý disident Pavel Wonka vrátil z libereckých Minkovic, věznice s pověstí koncentračního tábora. Drasticky mu podlomila zdraví. Dva měsíce nato zemřel za dosud nevyjasněných okolností ve věznici v Hradci Králové.

Pavel Wonka je označován za poslední oběť komunistického režimu v bývalém Československu. | foto: MAFRA

"Byla to určitě poslední velká oběť v komunistickém Československu. Vypovídá to o tom, jak se v tehdejším Československu zacházelo s 'odpůrci režimu'," zasadil Wonkovu smrt do kontextu doby historik Tomáš Bursík.

Pavel Wonka

Pocházel z česko-německé rodiny z Podkrkonoší a už od mládí se musel potýkat s těžkostmi. Brzy mu zemřel otec, a tak ho i jeho bratra Jiřího vychovávala matka. Ani po opakovaných zkouškách nebyl přijat na právnickou fakultu, proto začal studovat sám. Lidem z okolí pak poskytoval bezplatně právní rady. Požadoval respektování zásad právního státu. V roce 1986 se rozhodl nezávisle kandidovat do parlamentu. Jeho kandidaturu však úřady odmítly, Wonka sám byl později zatčen a skončil ve vězení. Po opakovaných šikanách, soudech a věznění zemřel 26. dubna 1988. Jeho pohřeb ve Vrchlabí se stal velkou manifestací proti komunistickému režimu.

Za Wonkovu smrt nebyl nikdo potrestán. "Bohužel to u nás není výjimka," říká Jiří Kubík, jednatel Výboru na odhalování zločinů teroru KSČ v koncentračním táboru Minkovice a jiných.

Trest si odpykával v době, kdy tam byl i Wonka. "Bachaři mu tam za jeho postoje dávali cíleně zabrat tak, aby nepřežil. Kladl totiž odpor i ve vězení, protože se nepovažoval za odsouzeného," dodal Kubík.

Obrázek o poměrech ve věznici tehdejšího režimu pomáhá vykreslit i někdejší disident Miroslav Petr. Později z Wonkových zápisků z vězení sestavil a sepsal knihu s názvem Rozhovory před smrtí. S Wonkou se setkal necelé dva měsíce před jeho smrtí.

Wonku údajně zavírali do kobky a pouštěli na něj průvan

"Měl za sebou už ten nejhorší kriminál v Minkovicích, jemuž přezdívali koncentrační tábor a kde ničili politické vězně. Viděli jsme se tři týdny poté, co ho propustili, a měsíc před tím, než zemřel v hradecké věznici," vzpomínal na poslední dny Petr.

V Minkovicích vězni nebyli schopni plnit normy. A za to byli trestáni bitím, samotkami a hladem. Wonka byl navíc přesvědčen o nespravedlnosti svého uvěznění. Odmítal spolupracovat s Vězeňskou službou, vykonávat trest a pracovat.

"Oni s ním pak podle toho zacházeli. Z jeho vyprávění vím, že se ho snažili 'zlomit'. Při samovazbách ho umísťovali do kobky, kam pouštěli průvan. Když si stěžoval, tak ho po několika dnech přemístili do jiné kobky v blízkosti kotelny, kde bylo zase horko. Prostě ho týrali," popsal Petr pro web Trutnovinky.

Po návratu z Minkovic byl disident ve špatném zdravotním stavu

Poprvé byl Wonka ve vazbě v roce 1982. V květnu 1987 byl odsouzen za pobuřování na 21 měsíců vězení a v srpnu 1987 skončil ve věznici v Minkovicích. Tam byl údajně hned po příjezdu surově zbit. Lékařské ošetření mu ale navzdory příznakům otřesu mozku dozorci odepřeli.

Na protest proti tomu odmítl pracovat, což vedlo k dalším kázeňským trestům a k nové obžalobě z "maření výkonu úředního rozhodnutí". Wonka byl po propuštění z Minkovic ve špatném zdravotním stavu.

Podle nařízení se ale musel každý den ve stanovenou hodinu hlásit na policii v rámci ochranného dohledu. Odmítal to ale respektovat. Za maření ochranného dohledu pak putoval na 5 měsíců do vězení v Hradci Králové. Tam po několika dnech 26. dubna 1988 zemřel.

Autoři: ,


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Další z rubriky

Dubček je náš. Rok 1968 je stále patrný v ulicích kraje

Dělostřelecká ulice

Zabílili je hned dvakrát: poprvé po válce, kdy musely z ulic zmizet německé vývěsní štíty a reklamy. Podruhé po srpnu...

Na Ještědu vznikne památník osmičkových roků. Bude ale neviditelný

Ještěd

Na Ještědu vznikne letos v září památník k osmičkovým výročím - 1918, 1938, 1948 a 1968. Nevytvoří ho však ze žuly,...

V Železném Brodě nechtějí dopadnout jako v Tróji, most přes Jizeru vymění

Lávka v Brodě, která spojuje Jiráskovo nábřeží s protilehlým nábřežím, má své...

Hojně využívaný most pro pěší přes řeku Jizeru v centru Železného Brodu čeká demolice. „Nechceme dopadnout jako v...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz