Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Před čtvrtstoletím zemřel Pavel Wonka, poslední oběť komunistického režimu

  12:05aktualizováno  12:05
V pátek uplyne čtvrtstoletí od smrti posledního politického vězně komunistického režimu v Československu. Před 25 lety se teprve pětatřicetiletý disident Pavel Wonka vrátil z libereckých Minkovic, věznice s pověstí koncentračního tábora. Drasticky mu podlomila zdraví. Dva měsíce nato zemřel za dosud nevyjasněných okolností ve věznici v Hradci Králové.

Pavel Wonka je označován za poslední oběť komunistického režimu v bývalém Československu. | foto: MAFRA

"Byla to určitě poslední velká oběť v komunistickém Československu. Vypovídá to o tom, jak se v tehdejším Československu zacházelo s 'odpůrci režimu'," zasadil Wonkovu smrt do kontextu doby historik Tomáš Bursík.

Pavel Wonka

Pocházel z česko-německé rodiny z Podkrkonoší a už od mládí se musel potýkat s těžkostmi. Brzy mu zemřel otec, a tak ho i jeho bratra Jiřího vychovávala matka. Ani po opakovaných zkouškách nebyl přijat na právnickou fakultu, proto začal studovat sám. Lidem z okolí pak poskytoval bezplatně právní rady. Požadoval respektování zásad právního státu. V roce 1986 se rozhodl nezávisle kandidovat do parlamentu. Jeho kandidaturu však úřady odmítly, Wonka sám byl později zatčen a skončil ve vězení. Po opakovaných šikanách, soudech a věznění zemřel 26. dubna 1988. Jeho pohřeb ve Vrchlabí se stal velkou manifestací proti komunistickému režimu.

Za Wonkovu smrt nebyl nikdo potrestán. "Bohužel to u nás není výjimka," říká Jiří Kubík, jednatel Výboru na odhalování zločinů teroru KSČ v koncentračním táboru Minkovice a jiných.

Trest si odpykával v době, kdy tam byl i Wonka. "Bachaři mu tam za jeho postoje dávali cíleně zabrat tak, aby nepřežil. Kladl totiž odpor i ve vězení, protože se nepovažoval za odsouzeného," dodal Kubík.

Obrázek o poměrech ve věznici tehdejšího režimu pomáhá vykreslit i někdejší disident Miroslav Petr. Později z Wonkových zápisků z vězení sestavil a sepsal knihu s názvem Rozhovory před smrtí. S Wonkou se setkal necelé dva měsíce před jeho smrtí.

Wonku údajně zavírali do kobky a pouštěli na něj průvan

"Měl za sebou už ten nejhorší kriminál v Minkovicích, jemuž přezdívali koncentrační tábor a kde ničili politické vězně. Viděli jsme se tři týdny poté, co ho propustili, a měsíc před tím, než zemřel v hradecké věznici," vzpomínal na poslední dny Petr.

V Minkovicích vězni nebyli schopni plnit normy. A za to byli trestáni bitím, samotkami a hladem. Wonka byl navíc přesvědčen o nespravedlnosti svého uvěznění. Odmítal spolupracovat s Vězeňskou službou, vykonávat trest a pracovat.

"Oni s ním pak podle toho zacházeli. Z jeho vyprávění vím, že se ho snažili 'zlomit'. Při samovazbách ho umísťovali do kobky, kam pouštěli průvan. Když si stěžoval, tak ho po několika dnech přemístili do jiné kobky v blízkosti kotelny, kde bylo zase horko. Prostě ho týrali," popsal Petr pro web Trutnovinky.

Po návratu z Minkovic byl disident ve špatném zdravotním stavu

Poprvé byl Wonka ve vazbě v roce 1982. V květnu 1987 byl odsouzen za pobuřování na 21 měsíců vězení a v srpnu 1987 skončil ve věznici v Minkovicích. Tam byl údajně hned po příjezdu surově zbit. Lékařské ošetření mu ale navzdory příznakům otřesu mozku dozorci odepřeli.

Na protest proti tomu odmítl pracovat, což vedlo k dalším kázeňským trestům a k nové obžalobě z "maření výkonu úředního rozhodnutí". Wonka byl po propuštění z Minkovic ve špatném zdravotním stavu.

Podle nařízení se ale musel každý den ve stanovenou hodinu hlásit na policii v rámci ochranného dohledu. Odmítal to ale respektovat. Za maření ochranného dohledu pak putoval na 5 měsíců do vězení v Hradci Králové. Tam po několika dnech 26. dubna 1988 zemřel.

Autoři: ,Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Jizerské hory ohrožuje houba kloubnatka. Vyhubí všechny smrky pichlavé

Kloubnatka na smrku pichlavém.

Houba kloubnatka smrková ohrožuje v Jizerských horách lesy, které se zotavují po ekologické katastrofě vyvolané v 70. a...

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...

Další z rubriky

Rtuť zamořila půdu v Železném Brodě. Průmyslový areál půjde k zemi

Černá skládka stavební suti u Rádla na Jablonecku.

V Železném Brodě začaly přípravné práce na demolici areálu bývalé firmy Exatherm nedaleko autobusového nádraží....

U Máchova jezera shořel stánek s občerstvením, škoda je pět milionů

Na hlavní pláži Máchova jezera v Doksech na Českolipsku shořel stánek s...

Na hlavní pláži Máchova jezera v Doksech na Českolipsku dnes brzy ráno shořel stánek s občerstvením. Škodu majitel...

Kamiony nemají kde parkovat. Překáží a ničí dlažbu a lampy

Řidiči odstavují kamiony i podél silnic.

V kraji zoufale chybí odstavná parkoviště pro kamiony. Nákladní auta zaparkovaná na nejrůznějších místech trápí nejen...

Najdete na iDNES.cz