Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nutíte nás ke spádové turistice, zoufají si rodiče předškolních dětí

  16:00aktualizováno  16:00
Diskriminujete naše nadané potomky. Nedostanou se do školy, která by je rozvíjela. Moje tříleté dítě se nevejde do školky, protože přednost dostaly neliberecké děti. I tyto námitky zazněly na debatě o stavu základního a mateřského školství na liberecké radnici.

Jedna z mateřských školek v Liberci. V městských školkách tady chybí pro děti 122 míst. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Problém je jasný. Dětí je moc a míst málo. A to i přesto, že město navýšilo počet míst na základních školách o víc než sedm stovek. A přistavělo i školky.

„Zápisy do prvních tříd už máme za sebou. Všechny spádové děti jsme umístili. Je ale samozřejmé, že ne všichni rodiče jsou spokojení, protože škola v místě, kde bydlí, se jim z nějakého důvodu nezamlouvá,“ říká náměstek primátora pro školství Ivan Langr.

Do libereckých prvních tříd zapsali rodiče v lednu 1627 dětí, nastoupí jich ale méně, protože některé děti jsou zapsané na více školách, další dostanou odklad, naproti tomu jiné děti se mohou přistěhovat. Podle matriky by měly v září liberecké školy pojmout 1243 prvňáčků, o 80 víc než vloni, což představuje tři třídy.

„Přednost jednoznačně mají děti, které trvale bydlí ve spádové oblasti dané školy. I s tím jsou ale problémy, protože hranice spádové oblasti vycházejí z kapacity školy a nerespektují přirozené hranice čtvrtí. A tak se může stát, že sousední vchody u jednoho domu patří do dvou škol, někdy třeba rozdělíme i sourozence. Jinak to ale nejde, nemůžeme některé třídy nafouknout a jiné nechat poloprázdné,“ konstatuje Langr.

Radnice se snaží podle situace spádové oblasti aktualizovat. I tak ale se v Liberci začala rozmáhat spádová turistika. Rodiče za úplatu přihlašují před zápisem dítě k trvalému pobytu u známých.

Problém radní řešil s ombudsmankou

„Řešil jsem to dokonce s ombudsmankou. Je to ale etický problém. Podle zákona s tím nemůžeme nic dělat,“ říká Langr. „Snad jen vysvětlovat, že naše školy jsou všechny kvalitní.“

Liberecké školy musejí navíc pojmout i děti z vesnic v okolí, kde základní školu nemají. Příkladem jsou Šimonovice, kde se hodně staví a stěhují se sem rodiny s dětmi.

„Ve školním roce 2015/2016 budeme mít třicet prvňáků. Vlastní školu ale nemáme, a nemáme ani 60 nebo 80 milionů korun na to, abychom si ji mohli postavit,“ upřesňuje šimonovická starostka Leona Vránová.

„Na každého prvňáčka, umístěného v Liberci, jsme ochotní přispět.“ Podle názoru některých rodičů, ale tyto a děti z dalších vesnic ukrajují místa těm libereckým.

S tím ale náměstek Langr nesouhlasí.

„Starostka nás žádala, abychom prvňáky umístili do Vesce a do Doubí, ale v tom jí vyhovět nemůžeme. Opět platí, že přednost mají spádové děti. Takže se může stát, že rodiče z Šimonovic budou vozit potomka do školy pod Ještěd, protože zrovna tam bude místo,“ říká Langr.

Spádovost považuje řada rodičů za diskriminující. „Nechápu to. Moje dítě je hudebně nadané a nemá možnost jít do školy s rozšířenou hudební výchovou v Jabloňové ulici jen proto, že bydlíme za hranicí oblasti. Tady jsem se dozvěděla, že není řešení. Budu ho tedy hledat sama,“ stýská si matka budoucího prvňáčka Radka Blažková. „Pro dítě chci to nejlepší, takže začínám uvažovat o tom, co nazvali spádovou turistikou.“

Podáme odvolání, říká matka

Ještě napjatější atmosféra je v „sekci“ mateřinky. I proto, že za dva týdny vypuknou zápisy. „Když sečteme místa ve všech školkách, dostaneme se k tomu, že je jich o 463 víc než dětí. Když ale počítáme jen městské školky, chybí 122 míst, takže je jasné, že všechny děti neumístíme,“ říká Langr. Soukromou školku si ale mnozí rodiče nemohou dovolit.

Například Lucie Urubková, matka tříletých dvojčat a jednoho ročního mimina, by chtěla v září nastoupit do práce.

„Jdeme k zápisu a už teď víme, že bude problém. Bydlíme v centru Liberce a asi budeme zkoušet víc školek. Šla bych i do toho, že bych musela děti někam vozit, ale jen pokud by to bylo někde na trase MHD. Nemám k dispozici auto. Jedno dítě mi pohlídá babička, ale tři už ne,“ líčí Lucie Urubková.

V případě, že neuspěje, je odhodlaná podat si odvolání. A pak se obrátit přímo na vedoucího odboru školství na magistrátě. U něho se totiž shromažďují informace o volných místech. „Vlastně je to pro mě největší přínos tohoto setkání, nevěděla jsem, že taková možnost existuje,“ dodává.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Jablonec - Plzeň 3:0, skvělí domácí, tragičtí hosté. Řádil Trávník

Jablonecký fotbalista Michal Trávník se raduje ze svého gólu proti Plzni.

Šok v dohrávce 9. kola první ligy. Fotbalisté Jablonce smetli Plzeň 3:0, ta tak v tabulce zůstává třetí za Spartou....

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Další z rubriky

Politik ODS v Jablonci zavařil své straně, plakáty věšel načerno

Plachty ODS se v Jablonci nad Nisou objevily hlavně na mostech nad silnicemi.

Předvolební plachty ODS se objevily v Jablonci bez povolení na krajských a státních mostech i na letním kině, které...

Agresivní pes zabil buldoka a zranil dva lidi, opilý majitel se ho zřekl

Stafordširského teriéra, který zaútočila na chlapce i jeho buldoka, si majitel...

Rvačku dvou psů v České Lípě vyšetřuje policie. Na buldoka, kterého venčil sedmnáctiletý chlapec, zaútočil...

Opět spolu. Havlovu lavičku doplní v Liberci strom jeho ženy Olgy

Lavička Václava Havla před libereckou knihovnou.

Václav Havel zemřel před sedmi lety, jeho první žena Olga před dvaadvaceti. Nyní se symbolicky opět setkali v Liberci,...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na iDNES.cz