V jablonecké přehradě je velmi málo vody. Vodohospodáři chtějí z jejího dna

V jablonecké přehradě je velmi málo vody. Vodohospodáři chtějí z jejího dna odtěžit tuny bahna. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Přehradu v Jablonci chtějí znovu zbavit sinic, bahno vysají bagrem

  • 3
Vodohospodáři chtějí jabloneckou přehradu zbavit bahna s vysokým obsahem fosforu, kvůli kterému se v ní množí sinice. Sacím bagrem zbaví dno druhé a třetí nádrže tisíce tun nánosů. Nyní je kvůli tomu hladina v nádrži o dva metry níž, než je obvyklé.

"Odebereme vzorky z dna prostřední nádrže a zjistíme chemické složení sedimentu. Pak budeme vědět, kolik bahna musíme odtěžit a kolik nás celá akce bude stát," vysvětlil ředitel jabloneckého Povodí Labe Jaroslav Jaroušek v radničním zpravodaji. Snížená hladina vody je podle něj ideální pro zbavení přehrady tisíce tun bahna s vysokým obsahem fosforu.

S odbahněním přehrady by se mělo začít z kraje příštího roku. Odtěžit se má kolem 8 000 metrů krychlových usazenin. K tomu vodohospodáři použijí speciální sací bagr.

Potřeba bude také odkanalizovat Sluneční lázně a zahrádky

"Trubkami usazeniny odvedeme do speciálních velkoobjemových vaků a v těch je necháme u třetí nádrže vyschnout. Surovina se bude hodit například do násypů při výstavbě silnic," poznamenal Jaroušek. Vodohospodáři počítají, že vyčištění bude stát zhruba pět milionů korun a zaplatí je ze svého. Odbahnění přehrady by nemělo mít žádný vliv na ryby a živočichy.

"Rybám by to uškodit nemělo, maximálně by to mohlo mít v krajním případě vliv na škeble, ale nemáme zatím přesné informace o postupu," uvedl Vladimír Jiříček z místního spolku Českého rybářského svazu s tím, že pokud přehradu nevypustí úplně, není nutný výlov ryb.

Jablonecká přehrada Mšeno je ideálně zakomponovaná do městského prostoru a je

Podle jabloneckého starosty Petra Beitla je odbahnění přehrady důležité. Aby se co nejvíce zamezilo výskytu sinic v letních měsících, je také nutné odkanalizovat bytovou zástavbu u Slunečních lázní. "Nebo zahrádkářskou kolonii. To ale nebude probíhat v rámci čištění přehrady. Na odkanalizování nyní hledáme peníze," upřesnil starosta.

Celá tato akce předchází stavbě protipovodňové štoly, kterou má též na starosti Povodí Labe. Dodavatele stavby železobetonové štoly za půl miliardy korun vyberou v polovině listopadu. Zájemci museli splnit řadu podmínek.

Štola při povodních zachrání majetek za miliardu

"Například uchazeč musel složit devadesát milionů korun," řekla již dříve Jindřiška Moudrá ze společnosti Allowance, která veřejnou soutěž zajišťuje. Pokud by nepřišlo žádné odvolání od ostatních firem, stavba 1,3 kilometrů dlouhé štoly by mohla začít na jaře příštího roku.

Po dobu stavby štoly, která povede od loděnice pod jabloneckými ulicemi a vyústí do Lužické Nisy poblíž plynárny, klesne voda v přehradě o tři metry. Stavba podzemní štoly tak zasáhne pouze do koupací sezony na jablonecké přehradě v příštím roce. Jaroušek již v minulosti zmínil, že se v přehradě bude moci koupat.

Stavba štoly je podle odborníků velice důležitá. V případě velké vody zachrání majetek města za miliardu korun. Na Lužické Nise by zachytila až stoletou vodu. Bílou Nisu by ochránila před padesátiletou povodní. Štolu musí vybraná firma dokončit nejpozději v polovině roku 2013. To je datum, ke kterému se váže program ministerstva zemědělství.