Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Liberec ničí přemnožení holubi. Za krmení budou strážníci dávat pokuty

  18:15aktualizováno  18:15
Dvakrát více holubů, než by jich mělo být, žije nyní na nejlidnatějším sídlišti Rochlice v Liberci. I na ostatních místech ve městě se jim daří, mají tu dostatek potravy a příležitosti k hnízdění. Přísun jídla jim často zajišťují sami lidé, kteří je přikrmují. Přitom je to může přijít draho.

Ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Městští strážnici, kteří uvidí, jak ptákům hází zrní nebo pečivo, mohou rozdat až tisícovou pokutu. Trus holubů totiž nejenom, že ničí fasády domů a sochy, ale zároveň je zdrojem mikrobů, plísní, parazitů a nejrůznějších alergenů.

Tito ptáci se tak výrazně podílejí na přenosu některých nemocí, ale hostí také třeba vir klíšťové encefalitidy či prvoky, kteří šíří toxoplasmózu.

„Existuje vyhláška o čistotě, na základě které můžeme udělit pokutu. Nepamatuji si, že bychom to v minulosti využívali, ale vzhledem k tomu, že holubi začínají být problémem, může se stát, že k sankcím dojde,“ uvedl Ladislav Krajčík, ředitel Městské policie v Liberci.

Podle něj bude záležet na každém strážníkovi i na konkrétní situaci, zda bude stačit jen domluva, nebo rozdají rovnou pokutu.

„K přemnožení holubů dochází, pokud mají dobré podmínky k rozmnožování. Nemáme nic proti zimnímu přikrmování ptáků, ale v létě, kdy mohou získat potravu přirozeným způsobem, je to špatné. Pak se vracejí na stejné místo, kde se přemnožují,“ prohlásila Karolína Hrbková, liberecká náměstkyně pro územní plánování, veřejnou zeleň a životní prostředí.

Holubi se rychle množí

Největší populace těchto ptáků žije na sídlišti Rochlice, tam je zřejmě začne město i odchytávat. „V tuto chvíli se domlouváme s autorizovanou firmou, zjišťujeme, kde hnízdí, kde mají největší zdroj potravy a během zimních měsíců začneme řešit jejich odchyt,“ doplnila náměstkyně.

Holub skalní je podle ní jediný druh volně žijícího ptáka, který má výjimku ze zákona na ochranu přírody a krajiny a lze ho likvidovat. Chytá se do klecí, které se umístí nejčastěji na rovné střechy. Uvězněné ptáky pak odvezou a usmrtí oxidem uhelnatým.

„Jako ekologovi se mi to nelíbí, ale je to jediný zákonem schválený způsob likvidace,“ zmínila Hrbková.

Holub skalní je divokou formou holuba domácího. Vyznačuje se šedým zabarvením s lesklou fialovou hrudí a lesklým zeleným krkem a s výraznými černými pruhy na křídlech.

Často hnízdí na římsách i na půdách a po stavbách či sochách roznáší trus, ale i různé parazity, s nimiž mohou mít problém hlavně alergici.

„Pokud se jim daří, rozmnožují se poměrně rychle, až čtyřikrát do roka jsou schopni snést dvě vajíčka,“ přiblížil Martin Pudil, ornitolog a vedoucí přírodovědného oddělení Severočeského muzea v Liberci.

Sokoli se neosvědčili

Na zvyšující se populaci má podle něj vliv také to, že soukromým chovatelům často jejich holubi uletí. „Poznají se podle toho, že jsou barevnější. Pokud se ale zkříží s holubem skalním, pak za tři generace jejich barevnost zmizí,“ podotkl.

V minulosti se město snažilo regulovat stavy holubů přirozenou cestou a do ulic vypustilo sokoly. Jenže pokus nebyl příliš úspěšný. V zajetí odchovaní sokoli totiž často nevěděli, jak se v přírodě živit sami a navíc většinou ani nezůstali na místě, kde byli vypuštěni.

„Dobrou zprávou je, že tu byli viděni dravci, kteří se narodili ve volné přírodě. Jenže i když je holub jejich oblíbenou kořistí, nemyslím si, že by jich dokázali sníst tolik, aby současné stavy ve městě snížili,“ dodal ornitolog.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

O volby není zájem, obce zachraňují hasiči i sokolové

Ilustrační snímek

Nebýt dobrovolných hasičů, mohou v řadě obcí Libereckého kraje na komunální volby zapomenout. Neměl by totiž kdo...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Před 80 lety se hraničáři v Habarticích ubránili hordám nacistů

Ordneři a čs. finanční stráž.

Že se Československo nebránilo nacistickému Německu, patří mezi často opakované omyly a mýty. 21. září si připomínáme...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz