Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Liberec ničí přemnožení holubi. Za krmení budou strážníci dávat pokuty

  18:15aktualizováno  18:15
Dvakrát více holubů, než by jich mělo být, žije nyní na nejlidnatějším sídlišti Rochlice v Liberci. I na ostatních místech ve městě se jim daří, mají tu dostatek potravy a příležitosti k hnízdění. Přísun jídla jim často zajišťují sami lidé, kteří je přikrmují. Přitom je to může přijít draho.

Ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Městští strážnici, kteří uvidí, jak ptákům hází zrní nebo pečivo, mohou rozdat až tisícovou pokutu. Trus holubů totiž nejenom, že ničí fasády domů a sochy, ale zároveň je zdrojem mikrobů, plísní, parazitů a nejrůznějších alergenů.

Tito ptáci se tak výrazně podílejí na přenosu některých nemocí, ale hostí také třeba vir klíšťové encefalitidy či prvoky, kteří šíří toxoplasmózu.

„Existuje vyhláška o čistotě, na základě které můžeme udělit pokutu. Nepamatuji si, že bychom to v minulosti využívali, ale vzhledem k tomu, že holubi začínají být problémem, může se stát, že k sankcím dojde,“ uvedl Ladislav Krajčík, ředitel Městské policie v Liberci.

Podle něj bude záležet na každém strážníkovi i na konkrétní situaci, zda bude stačit jen domluva, nebo rozdají rovnou pokutu.

„K přemnožení holubů dochází, pokud mají dobré podmínky k rozmnožování. Nemáme nic proti zimnímu přikrmování ptáků, ale v létě, kdy mohou získat potravu přirozeným způsobem, je to špatné. Pak se vracejí na stejné místo, kde se přemnožují,“ prohlásila Karolína Hrbková, liberecká náměstkyně pro územní plánování, veřejnou zeleň a životní prostředí.

Holubi se rychle množí

Největší populace těchto ptáků žije na sídlišti Rochlice, tam je zřejmě začne město i odchytávat. „V tuto chvíli se domlouváme s autorizovanou firmou, zjišťujeme, kde hnízdí, kde mají největší zdroj potravy a během zimních měsíců začneme řešit jejich odchyt,“ doplnila náměstkyně.

Holub skalní je podle ní jediný druh volně žijícího ptáka, který má výjimku ze zákona na ochranu přírody a krajiny a lze ho likvidovat. Chytá se do klecí, které se umístí nejčastěji na rovné střechy. Uvězněné ptáky pak odvezou a usmrtí oxidem uhelnatým.

„Jako ekologovi se mi to nelíbí, ale je to jediný zákonem schválený způsob likvidace,“ zmínila Hrbková.

Holub skalní je divokou formou holuba domácího. Vyznačuje se šedým zabarvením s lesklou fialovou hrudí a lesklým zeleným krkem a s výraznými černými pruhy na křídlech.

Často hnízdí na římsách i na půdách a po stavbách či sochách roznáší trus, ale i různé parazity, s nimiž mohou mít problém hlavně alergici.

„Pokud se jim daří, rozmnožují se poměrně rychle, až čtyřikrát do roka jsou schopni snést dvě vajíčka,“ přiblížil Martin Pudil, ornitolog a vedoucí přírodovědného oddělení Severočeského muzea v Liberci.

Sokoli se neosvědčili

Na zvyšující se populaci má podle něj vliv také to, že soukromým chovatelům často jejich holubi uletí. „Poznají se podle toho, že jsou barevnější. Pokud se ale zkříží s holubem skalním, pak za tři generace jejich barevnost zmizí,“ podotkl.

V minulosti se město snažilo regulovat stavy holubů přirozenou cestou a do ulic vypustilo sokoly. Jenže pokus nebyl příliš úspěšný. V zajetí odchovaní sokoli totiž často nevěděli, jak se v přírodě živit sami a navíc většinou ani nezůstali na místě, kde byli vypuštěni.

„Dobrou zprávou je, že tu byli viděni dravci, kteří se narodili ve volné přírodě. Jenže i když je holub jejich oblíbenou kořistí, nemyslím si, že by jich dokázali sníst tolik, aby současné stavy ve městě snížili,“ dodal ornitolog.
Nejčtenější

Liberec - Slavia 0:0, jen tyč, hostům klesly naděje na obhajobu titulu

Slávista Miroslav Stoch se divý verdiktu sudího Radka Příhody v utkání v...

Ne, kdepak. Slávističtí fotbalisté šlágr 25. kola v Liberci vítězně nezvládli a jejich naděje na obhajobu titulu se po...

Sparta - Jablonec 2:0, posun na třetí příčku, góly dali Stanciu a Kadlec

Sparťan Nicolae Stanciu slaví gól v ligovém utkání proti Jablonci. Pro...

Sparťanští fotbalisté jsou třetí v tabulce. Nejlepší průběžné umístění v dosavadním ročníku vydřeli v předehrávce 25....Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

V Českém ráji je nejkratší tunel, Vyskeř ho nechá zapsat do knihy rekordů

Tunel ve Vyskři měří jen asi dva a půl metru.

Český ráj se bude pyšnit zápisem v České knize rekordů. Může za to kuriozita v malé obci Vyskeř nedaleko Turnova. Na...

Návrat domů zhořkl. Je to pro nás komplikace, řekl Trpišovský po remíze

Trenér Slavie Jindřich Trpišovský hledí na zápas s Libercem.

Zpět na místě činu. Jindřich Trpišovský, kouč fotbalové Slavie, v neděli poprvé vedl svůj tým proti Liberci, bývalému...

Další z rubriky

Kultovní diskotéka Ďábelská huť končí, vytlačila ji výstavba bytů

Třináct let v podniku působil manažer a dýdžej Martin Šimek (vlevo), jen o rok...

Legenda několika generací zábavychtivých Liberečanů končí. Po desítkách let zavře letos definitivně své dveře bez...

Trčící sloup v Novém Boru připomíná šibenici, vzdává hold sklářům

„Sloup a lavice představují dřevěnou sklářskou formu. Vystupují z vodní...

Dřevo, voda a kov. Tyto materiály vévodí novému uměleckému dílu, které od čtvrtka zdobí náměstí Míru v Novém Boru. Ne...

Policie obvinila devět lidí z libereckého dopravního podniku z korupce

Autobusy značky Iveco Crossway již cestující z některých linek znají. Jde o...

V kauze libereckého dopravního podniku, ve kterém provedla ve čtvrtek Národní centrály proti organizovanému zločinu...

Najdete na iDNES.cz