Bývalá fara v Kostelní ulici představuje společně s kostelem sv. Anny nejstarší

Bývalá fara v Kostelní ulici představuje společně s kostelem sv. Anny nejstarší a nejvýznamnější stavební historickou památku Jablonce. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Zasvětili život památkám, město teď jejich dům necitlivě přestavuje

  • 4
Přestavba památkově chráněné jablonecké fary na Památník manželů Scheybalových, kteří svůj život zasvětili péči o památky, je podle kritiků necitlivá. Rekonstrukce se navíc prodražila o další miliony. Opravy provádí firma, která nemá s historickými památkami zkušenosti.

Bývalá fara v Kostelní ulici představuje společně s kostelem sv. Anny nejstarší a nejvýznamnější stavební historickou památku Jablonce. Manželé Scheybalovi koupili bývalou faru v polovině 60. let minulého století a postupně ji přeměnili na pozoruhodné místo, kde se spojoval archiv a knihovna soukromého badatele s ateliérem kreslíře a ilustrátora.

Manželé Scheybalovi

Jana a Josef Scheybalovi se věnovali národopisu, lidové kultuře, památkové péči, místopisu a regionální historii.

Pokračovali v rodinné sběratelské tradici a dokázali vytvořit pozoruhodné umělecké sbírky a obsáhlou knihovnu.

Josef Scheybal byl výborným kreslířem a talentovaným ilustrátorem.

Po smrti Scheybalových se fara stala majetkem města, které ji nyní přestavuje na památník, ve kterém najde mimo jiné zázemí informační centrum a Galerie My.

Rekonstrukci, jejíž základní práce mají skončit v listopadu, však mnoho lidí kritizuje. "K domu by se mělo přistupovat pietně a konzervativně, tak aby to odpovídalo názoru manželů Scheybalových," říká jeden z duchovních otců projektu galerista Jan Strnad.

Nelíbí se mu například přístavba s výtahem pro vozíčkáře, kterou historická budova získá, nebo plánovaná barva fasády v odstínu takzvané holubičí šedi.

"Měla by se více řešit komplexnost té stavby, barevné sladění například s blízkým kostelem sv. Anny. Ten pojem holubičí šeď je hodně vágní. Ta východní strana fasády od kostela je v novorenesančním duchu a v té době se takovéto odstíny nepoužívaly," upřesňuje Strnad.

Rekonstrukce se prodraží o 6,7 milionu

Rekonstrukci památkově chráněného domu provádí firma Helios Bau, která dosud s podobnou prací neměla zkušenosti. Přesto zvítězila ve výběrovém řízení, do kterého se přihlásilo celkem pět firem. MF DNES žádala minulý týden stavební firmu několikrát o vyjádření, ta ho ale nedodala.

Bývalá fara v Kostelní ulici představuje společně s kostelem sv. Anny nejstarší

"Každý týden probíhají na stavbě kontrolní dny a žádné zásadní pochybení jsme nezaznamenali. Firma prošla výběrovým řízením podle zákona o veřejných zakázkách a vybrala ji odborná porota," uvádí projektová manažerka z Jabloneckého kulturního a informačního centra Petra Hanzlířová.

Rekonstrukce se však již oproti původním zhruba 26 milionům také prodražila o dalších 6,7 milionů. Podle Hanzlířové proto, že se nepočítalo například s tak nákladnými historickými průzkumy.

"Navíc prostor pro informační centrum si vyžádal větší stavební úpravy. Další peníze navíc se vynaložily na zajištění stavby například kvůli ochraně před nebezpečným hmyzem. Tyto věci se nedaly v průběhu stavby předpokládat," zmínila Hanzlířová.