Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bydlel tu nacista Henlein, sídlila hygiena. Teď vilu v Liberci renovují

  5:50aktualizováno  5:50
Nacista Konrad Henlein odtud řídil župu Sudety, pak se tu lidé děsili nakašírovanou gilotinou a nacistickým barbarstvím, které vystřídaly děti, a ty potom hygienici. Nájemníci Henleinovy vily na liberecké Husově třídě byli během uplynulých desetiletí rozliční. Teď v ní budou ordinace lékařů i kanceláře.

Zchátralou vilu koupil od státu liberecký podnikatel Martin Havlín a pro MF DNES odtajnil své plány s domem.

„Vadilo mi, jak dům léta chátral. Mám k němu svým způsobem osobní vztah, protože jsem tam chodil do jeslí. Chci z vily mít otevřený dům občanské vybavenosti, aby sloužil lidem,“ řekl Martin Havlín, majitel firmy Haco.

Fotogalerie

Ve vile chce vybudovat kanceláře, ale počítá i se dvěma ordinacemi lékařů nebo obchodem. Ve vile by mohlo vzniknout také kadeřnictví nebo rychlé občerstvení. „Dům by měl začít sloužit novému účelu do tří let,“ předjímá Havlín.

Henleinova vila by měla být součástí většího projektu, který se ale teprve rodí. Podnikatel totiž vlastní i sousední volný pozemek a na něm by rád postavil viladům. Buď s malometrážními byty pro studenty, nebo luxusními byty.

Součástí by bylo i podzemní parkoviště nebo sál na cvičení. Obě stavby by se pak vzájemně doplňovaly. „Záležet bude i na tom, co nám město povolí,“ řekl Havlín.

Vila není památkově chráněná

Henleinova vila není památkově chráněná, podle památkáře a ředitele Severočeského muzea v Liberci Jiřího Křížka jde ale o významné místo paměti města.

„Je zřejmé, že probíhá výrazná modernizace podle současných požadavků na bydlení. Z původní podoby domu z třicátých let toho minimálně vevnitř asi moc nezůstane. Nelze to ale majiteli vyčítat, protože nekupoval památník,“ říká Jiří Křížek.

„Na druhou stranu hlavně pro starší generaci je to pořád velmi důležitá liberecká stavba. Ročně mám i od turistů desítky dotazů na to, kde Henleinova vila je. Důležitá je i z hlediska regionálních dějin. Umím si proto představit aspoň nějakou cedulku na plotě, která neomezí majitele a řekne víc o vile a jejím majiteli z válečných let,“ míní Křížek.

Z původního vnitřního vybavení dvoupodlažní vily z konce 30. let se toho mnoho nezachovalo. V domě je ale stále možné spatřit pancéřové dveře protileteckého krytu s německou cedulkou v suterénu, původní kamna, výtah pro tácy s jídlem.

Zachovají se okenice a kamenné obložení

Ale třeba i původní masivní zatahovací dveře od Henleinovy pracovny v přízemí. Dochovala se také část mozaikové dlažby z kuchyně.

Majitel už zboural nepůvodní garáž a plánuje vybudovat druhý suterénní boční vstup, stejně jako malou terasu a výtah. Zruší také jednu valbovou střechu, která se změní ve štítovou. Místo střešního okýnka vznikne také nový vikýř.

Škodovka bourá rodný dům Porscheho. Milovníci motorismu jsou zděšeni

„Zvenčí by měl jinak dům zůstat v co nejautentičtější podobě, podobu Henleinovy vily bych rád zachoval. Chi třeba také vrátit okenice nebo obložení kamenem, které tu bývaly,“ zmínil majitel.

„Tak zvanou Henleinovu vilu vlastnil Ing. Julius Hersch, narozený 1875 v Liberci. V roce 1938 musel se svou rodinou Liberec opustit a emigroval do jižní Ameriky. Ve vile pak bydlel Henlein,“ řekl Pavel Jelínek, předseda liberecké Židovské obce.

Tradovalo se, že z Henleinovy vily vedla do nedaleké Strossovy vily, dnešní hygieny, podzemní chodba. „To je jen legenda,“ zmínil jeskyňář a badatel Ivan Rous ze Severočeského muzea v Liberci.

„V souvislosti s ochranou nacistického hodnostáře měla ale vila řadu zajímavých konstrukčních prvků. Například ve zdech domu byly schované rolety, vstupní dveře se zajištovaly posuvnou mříží. Měla i protiletecký kryt,“ zmínil Ivan Rous.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

Hodkovice mají novou sportovní halu, čekaly na ni deset let

Výstavba haly přišla Hodkovice na třicet pět milionů korun.

Hodkovice nad Mohelkou mají novou sportovní halu. Na slavnostní otevření sportoviště se přišla podívat odhadem polovina...

Agresivní pes zabil buldoka a zranil dva lidi, opilý majitel se ho zřekl

Stafordširského teriéra, který zaútočila na chlapce i jeho buldoka, si majitel...

Rvačku dvou psů v České Lípě vyšetřuje policie. Na buldoka, kterého venčil sedmnáctiletý chlapec, zaútočil...

Terminál Fügnerova se topí v nedopalcích, pomoci můžou speciální vysavače

Fügnerova ulice je zamořena nedopalky.

Vajglová. Špačková. Nedopalková. Všechna tato jména by se hodila víc pro ulici, jež je v Liberci hlavním dopravním...

Najdete na iDNES.cz