Bydlel tu nacista Henlein, sídlila hygiena. Teď vilu v Liberci renovují

  5:50aktualizováno  5:50
Nacista Konrad Henlein odtud řídil župu Sudety, pak se tu lidé děsili nakašírovanou gilotinou a nacistickým barbarstvím, které vystřídaly děti, a ty potom hygienici. Nájemníci Henleinovy vily na liberecké Husově třídě byli během uplynulých desetiletí rozliční. Teď v ní budou ordinace lékařů i kanceláře.

Zchátralou vilu koupil od státu liberecký podnikatel Martin Havlín a pro MF DNES odtajnil své plány s domem.

„Vadilo mi, jak dům léta chátral. Mám k němu svým způsobem osobní vztah, protože jsem tam chodil do jeslí. Chci z vily mít otevřený dům občanské vybavenosti, aby sloužil lidem,“ řekl Martin Havlín, majitel firmy Haco.

Fotogalerie

Ve vile chce vybudovat kanceláře, ale počítá i se dvěma ordinacemi lékařů nebo obchodem. Ve vile by mohlo vzniknout také kadeřnictví nebo rychlé občerstvení. „Dům by měl začít sloužit novému účelu do tří let,“ předjímá Havlín.

Henleinova vila by měla být součástí většího projektu, který se ale teprve rodí. Podnikatel totiž vlastní i sousední volný pozemek a na něm by rád postavil viladům. Buď s malometrážními byty pro studenty, nebo luxusními byty.

Součástí by bylo i podzemní parkoviště nebo sál na cvičení. Obě stavby by se pak vzájemně doplňovaly. „Záležet bude i na tom, co nám město povolí,“ řekl Havlín.

Vila není památkově chráněná

Henleinova vila není památkově chráněná, podle památkáře a ředitele Severočeského muzea v Liberci Jiřího Křížka jde ale o významné místo paměti města.

„Je zřejmé, že probíhá výrazná modernizace podle současných požadavků na bydlení. Z původní podoby domu z třicátých let toho minimálně vevnitř asi moc nezůstane. Nelze to ale majiteli vyčítat, protože nekupoval památník,“ říká Jiří Křížek.

„Na druhou stranu hlavně pro starší generaci je to pořád velmi důležitá liberecká stavba. Ročně mám i od turistů desítky dotazů na to, kde Henleinova vila je. Důležitá je i z hlediska regionálních dějin. Umím si proto představit aspoň nějakou cedulku na plotě, která neomezí majitele a řekne víc o vile a jejím majiteli z válečných let,“ míní Křížek.

Z původního vnitřního vybavení dvoupodlažní vily z konce 30. let se toho mnoho nezachovalo. V domě je ale stále možné spatřit pancéřové dveře protileteckého krytu s německou cedulkou v suterénu, původní kamna, výtah pro tácy s jídlem.

Zachovají se okenice a kamenné obložení

Ale třeba i původní masivní zatahovací dveře od Henleinovy pracovny v přízemí. Dochovala se také část mozaikové dlažby z kuchyně.

Majitel už zboural nepůvodní garáž a plánuje vybudovat druhý suterénní boční vstup, stejně jako malou terasu a výtah. Zruší také jednu valbovou střechu, která se změní ve štítovou. Místo střešního okýnka vznikne také nový vikýř.

Škodovka bourá rodný dům Porscheho. Milovníci motorismu jsou zděšeni

„Zvenčí by měl jinak dům zůstat v co nejautentičtější podobě, podobu Henleinovy vily bych rád zachoval. Chi třeba také vrátit okenice nebo obložení kamenem, které tu bývaly,“ zmínil majitel.

„Tak zvanou Henleinovu vilu vlastnil Ing. Julius Hersch, narozený 1875 v Liberci. V roce 1938 musel se svou rodinou Liberec opustit a emigroval do jižní Ameriky. Ve vile pak bydlel Henlein,“ řekl Pavel Jelínek, předseda liberecké Židovské obce.

Tradovalo se, že z Henleinovy vily vedla do nedaleké Strossovy vily, dnešní hygieny, podzemní chodba. „To je jen legenda,“ zmínil jeskyňář a badatel Ivan Rous ze Severočeského muzea v Liberci.

„V souvislosti s ochranou nacistického hodnostáře měla ale vila řadu zajímavých konstrukčních prvků. Například ve zdech domu byly schované rolety, vstupní dveře se zajištovaly posuvnou mříží. Měla i protiletecký kryt,“ zmínil Ivan Rous.

Autor:

Nejčtenější

Badatelé objevili štolu, která zřejmě vede k nacistickému testovacímu bunkru

Podzemní kryt a bunkr (Rychnov u Jablonce)

Badatelé, kteří pátrají v Rychnově u Jablonce nad Nisou po podzemním nacistickém testovacím bunkru zbrojní továrny...

Ledař si postěžoval na nízkou mzdu svou i kolegů, ve firmě hned skončil

Osm ledařů se obrátilo se žádostí na zvýšení platů na vedení Sportparku v...

Rolbař libereckého Sportparku, který si za sebe a své kolegy v MF DNES posteskl na podprůměrné platy, u firmy druhý den...

Astana - Jablonec 2:1, hosty srazil gól v závěru, postup je takřka utopií

ROZHODNUTO Jevgenij Postnikov z Astany se raduje, právě vstřelil gól Jablonci v...

Ne, a zase ne. Bohužel. Ani na čtvrtý pokus. Jablonečtí fotbalisté v Evropské lize ještě nevyhráli, v dalekém...

Mozky elektromobilů bude skládat linka z Českolipska, rychleji než lidé

Mechanik firmy Krofian Tomáš Zeman u stroje na výrobu diodových ovladačů...

V dobranovské firmě Krofian vyvinuli 47 metrů dlouhou montážní linku, která bude poloautomaticky skládat proudové...

Umřel tu Cimrman, tornádo zničilo vlak. Blíževedly mají nejkrásnější nádraží

Železniční stanice Blíževedly na Českolipsku (7. listopadu 2018)

Myslíte, že ve 120 letech můžete uspět v soutěži krásy? Nádražíčku v Blíževedlech na Českolipsku se to podařilo....

Další z rubriky

Psychiatrie liberecké nemocnice se stěhuje, otevře poradnu pro psychotiky

Pro potřeby psychiatrie se nyní přestavuje budova naproti liberecké porodnici....

Někdy jsou na pokojích i po pěti a sociální zařízení mají na chodbě. Kvůli nedostatku prostor musejí být někdy pacienti...

Přemnožená zvěř decimuje stromky v kraji, bez plotů by nepřežily

Jan Duda ukazuje stromek s deformovaným vzrůstem. Zvěř opakovaně okusuje...

Přemnožená zvěř decimuje mladé stromky a narušuje stabilitu a ekosystém lesů. Někde by sazenice a semenáčky bez pomoci...

Za dvě výjimečně brutální vraždy dostal bezdomovec 28 let vězení

Obžalovaný František Havel (vpravo) přichází ke krajskému soudu v Liberci,...

Za dvě vraždy lidí bez domova v České Lípě dnes potrestal soud v Liberci třiadvacetiletého bezdomovce úhrnným...

Najdete na iDNES.cz