Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odchází šéf obří firmy, jež spasila Liberec po krachu textilek

  10:40aktualizováno  10:40
Po deseti letech odchází první český prezident společnosti Denso Manufacturing Czech Karel Balatka. Na postu prezidenta byl od roku 2010, jako manažer stál ale u samého zrodu největší liberecké továrny, která v době krachu textilního průmyslu pomohla na Liberecku odvrátit obří nezaměstnanost.

Společné rozcvičky byly v plánu, tady by ale neprošly, vzpomíná na začátky jedné z největších továren v kraji odcházející prezident libereckého Densa Karel Balatka. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Jedná se o jednu z prvních velkých firem, která vstřebala obrovské množství lidí z textilního průmyslu. Kdyby na konci roku 2003 nezačala vyrábět, nezaměstnanost by v Liberci byla značná,“ řekl Milan Šubrt, šéf samostatných odborů v Libereckém kraji.

Denso vyrábí klimatizační jednotky do aut a patří k největším zaměstnavatelům v kraji. V závodě pracuje 2,5 tisíce lidí. Jedná se o jednu o z největších poboček firmy v Evropě.

Balatku střídá manažer z Japonska

Karla Balatku vystřídal v Liberci Šiničiró Jamadži. „Zvykem japonských společností bývá rotace čelních představitelů, šestileté funkční období pana Balatky bylo proti této tradici dlouhým časovým úsekem,“ sdělila mluvčí společnosti Markéta Dousková. Šiničiró Jamadži je v pořadí pátým prezidentem libereckého závodu. Dosud působil podle Douskové sedm let na stejné pozici v Číně a má zkušenosti také z výrobních závodů v USA a Velké Británii.

Šiničiró Jamadži - nový šéf libereckého Densa.

Šiničiró Jamadži - nový šéf libereckého Densa.

Několik posledních let se ale stejně jako řada jiných podniků v průmyslových zónách potýká s nedostatkem některých profesí. Pracovníky proto Denso od roku 2007 hledá až v Polsku. A dnes už nejen v příhraničí, ale i vnitrozemí. Ve výrobě jich pracuje dvacet procent.

„Problém je sehnat zejména inženýry a v poslední době i operátory linek. Region je už prázdný. Skutečnost, že se stále nikomu nepodařilo přitáhnout víc mladých lidí ke studiu technických oborů na středních školách nebo učilištích mě za dobu, co jsem byl v libereckém Densu, mrzí ze všeho nejvíc,“ zmínil Karel Balatka.

Trápí jej také, že ani dvanáct let po zahájení výroby v Liberci se nepodařilo vybudovat třetí příjezdovou cestu do Průmyslové zóny Jih. Je extrémně potřeba.

Nejkritičtější situace bývá kolem 14. hodiny

V případě dopravní nehody nebo jiného problému na cestě se může zastavit i výroba. Zaměstnancům také trvá delší dobu cesta do práce. Nejkritičtější je situace kolem 14. hodiny.

„Všichni to bereme jako nesplněný slib, který byl průmyslové zóně dán. Třetí přístupová cesta měla být vybudována do roku 2004,“ posteskl si Balatka. „Máme příslib, že by se to mohlo podařit do pěti let.“

Ani kvůli zmíněným nesnázím podle Balatky ale vedení japonské firmy nepřemýšlí o přesunutí libereckého závodu.

„O přesunu jinam jednoznačně neuvažujeme. Naopak probíráme, jak budeme fungovat v roce 2025 až 2030 a chceme se rozšiřovat. Musí být ale splněny podmínky. Jednou z nich je i třetí přístupová cesta,“ uvedl Balatka.

To, že se cizinec dostal na tak prestižní post, nebývá v japonské firmě obvyklé. Výhodou Balatky mimo jiné bylo, že deset let žil a pracoval v Japonsku a mluví plynně japonsky.

Ranní rozcvičky před prací

„Za odbory mohu říci, že pro zaměstnance toho udělal hodně. Řešili jsme toho mnoho, ale vždy jsme se dohodli. Vím, že i zaměstnanci jsou smutní, že končí,“ řekl Milan Šubrt.

„Jsem hrdý na tým, a to od operátorů až po management, který se nám v libereckém Densu podařilo vybudovat,“ pochválil zase své spolupracovníky Balatka.

Když Balatka vzpomíná na začátky Densa v Liberci, vybaví se mu i úsměvné momenty, které pramenily ze střetu dvou rozdílných kultur.

„Na začátku počítalo tehdejší vedení s ranními rozcvičkami, které jsou v Japonsku obvyklé. Já osobně jsem je měl v Japonsku rád. Všichni se zvednou a podle amplionu si rozhýbají tělo. Je to vynikající věc. Ale museli jsme japonskému vedení vysvětlovat, že tohle není součástí české kultury a v Liberci by to nefungovalo,“ vzpomněl Balatka.

Jeden z japonských prezidentů Densa byl také vyděšený, když mu děti o Velikonocích bušily na dveře. Příští rok už vyrazil s několika kolegy na pomlázku taky. Měl prý obrovskou radost z toho, když mohl zaměstnankyním našlehat. „Říkal, že by to chtěli v Japonsku,“ dodal Balatka.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Další z rubriky

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Hradby Bezdězu vysvobodí z horka. Okolí je ale vyschlé na troud

Bezděz (19. srpna 2018)

V konejšivém stínu, který vrhá brána, oddechoval těžce chundelatý velký pes. Jeho pán ho ne a ne přemluvit, aby vstal a...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz