Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tramvaje duněly desítky let nad hlavami nebožtíků. Teď těla vykopali

  12:30aktualizováno  12:30
Celá desetiletí jezdily tramvaje ve Vratislavicích nad Nisou nad hlavami nebožtíků. Zemina u tamního kostela nyní v souvislosti s opravou šedesátileté tratě vydala hroby zaniklého hřbitova. Archeologové odkryli deset hrobů, mezi nimiž jsou i dětské ostatky. Nalezli i další fragmenty lidských kostí, rakve, kusy textilií nebo medailonky.

Ostatky nalezené při výkopových pracích ve Vratislavicích nad Nisou. | foto: Michaela Bradáčová

O archeologický průzkum požádal dopravní podnik, protože už v minulosti se při zemních pracích nacházely lidské ostatky. O tom, že v místě býval hřbitov, historici věděli. Nebyli si ale jistí, jestli při zrušení hřbitova v roce 1878 došlo i na vyjmutí ostatků. Teď je zřejmé, že se tak nestalo.

"Kopali jsme jen v místech zastávky, která potřeboval investor. Je ale zřejmé, že hřbitov byl rozlehlejší a zasahuje až pod silnici. Skutečnost, že hřbitov pokračoval, je vidět i na starých mapách. Dál ale postupovat nebudeme," řekla vedoucí výzkumu, archeoložka Severočeského muzea Michaela Bradáčová.

Nálezy teprve čeká antropologická expertiza. Zjistí pohlaví koster a jejich přibližné stáří. Možná odhalí, jakými neduhy lidé za života trpěli.

Podle předběžných odhadů pocházejí hroby z 18. nebo první poloviny 19. století. Výzkum běží ve zhruba dvou metrech pod zemí.

Ve spodních vrstvách země jsou zřejmě ještě starší hroby

Archeologové ale předpokládají, že ve spodních vrstvách jsou hroby ještě starší. Ty během současného výzkumu odkrývat nebudou. Výzkum u kostela skončí v úterý. "Klasický hřbitov kapacitně nestačil a teoreticky se může stát i to, že starší nálezy budou i nahoře. Dříve totiž často starší hrob vyjmuli a mrtvého třeba položili k nohám nové rakve. Popřípadě staršího nebožtíka hodili do zásypu, když rakev zasypávali," přiblížila archeoložka Bradáčová.

U kostela Nejsvětější Trojice ve Vratislavicích by teoreticky mohli ležet nebožtíci pohřbení v 17. nebo i 16. století. Podle dohadů se do tohoto údobí datuje stavba druhého vratislavického kostela. Ten už měl stát na místě současného barokního z roku 1701.

"Existuje předpoklad, že druhý kostel stál v místě současného. Mohla by s ním souviset křtitelnice, která je v našem kostele z roku 1563, nikdo to ale zatím nepotvrdil. Každopádně nálezy kosterních pozůstatků mě nepřekvapují, hroby jsme tu objevili i v minulosti," komentoval nálezy správce vratislavické farnosti jáhen Václav Vaněk.

Nalezené křížky, medailonky zbytky textilií i rakví projdou zkoumáním. Skončí v muzeu.

Kosterní ostatky, které nepocházejí z celistvých hrobů, byly v pátek pietně uloženy u kostela. Po analýze skončí na stejném místě i zemřelí vyzvednutí z deseti prozkoumaných hrobů. V úterý území zaměří geodet a stavba bude pokračovat.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.



Nejčtenější

Jablonec - Plzeň 3:0, skvělí domácí, tragičtí hosté. Řádil Trávník

Jablonecký fotbalista Michal Trávník se raduje ze svého gólu proti Plzni.

Šok v dohrávce 9. kola první ligy. Fotbalisté Jablonce smetli Plzeň 3:0, ta tak v tabulce zůstává třetí za Spartou....

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...



Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Další z rubriky

Opět spolu. Havlovu lavičku doplní v Liberci strom jeho ženy Olgy

Lavička Václava Havla před libereckou knihovnou.

Václav Havel zemřel před sedmi lety, jeho první žena Olga před dvaadvaceti. Nyní se symbolicky opět setkali v Liberci,...

Politik ODS v Jablonci zavařil své straně, plakáty věšel načerno

Plachty ODS se v Jablonci nad Nisou objevily hlavně na mostech nad silnicemi.

Předvolební plachty ODS se objevily v Jablonci bez povolení na krajských a státních mostech i na letním kině, které...

Před 80 lety se hraničáři v Habarticích ubránili hordám nacistů

Ordneři a čs. finanční stráž.

Že se Československo nebránilo nacistickému Německu, patří mezi často opakované omyly a mýty. 21. září si připomínáme...

Najdete na iDNES.cz