Ostatky nalezené při výkopových pracích ve Vratislavicích nad Nisou.

Ostatky nalezené při výkopových pracích ve Vratislavicích nad Nisou. | foto: Michaela Bradáčová

Tramvaje duněly desítky let nad hlavami nebožtíků. Teď těla vykopali

  • 5
Celá desetiletí jezdily tramvaje ve Vratislavicích nad Nisou nad hlavami nebožtíků. Zemina u tamního kostela nyní v souvislosti s opravou šedesátileté tratě vydala hroby zaniklého hřbitova. Archeologové odkryli deset hrobů, mezi nimiž jsou i dětské ostatky. Nalezli i další fragmenty lidských kostí, rakve, kusy textilií nebo medailonky.

O archeologický průzkum požádal dopravní podnik, protože už v minulosti se při zemních pracích nacházely lidské ostatky. O tom, že v místě býval hřbitov, historici věděli. Nebyli si ale jistí, jestli při zrušení hřbitova v roce 1878 došlo i na vyjmutí ostatků. Teď je zřejmé, že se tak nestalo.

"Kopali jsme jen v místech zastávky, která potřeboval investor. Je ale zřejmé, že hřbitov byl rozlehlejší a zasahuje až pod silnici. Skutečnost, že hřbitov pokračoval, je vidět i na starých mapách. Dál ale postupovat nebudeme," řekla vedoucí výzkumu, archeoložka Severočeského muzea Michaela Bradáčová.

Nálezy teprve čeká antropologická expertiza. Zjistí pohlaví koster a jejich přibližné stáří. Možná odhalí, jakými neduhy lidé za života trpěli.

Podle předběžných odhadů pocházejí hroby z 18. nebo první poloviny 19. století. Výzkum běží ve zhruba dvou metrech pod zemí.

Ve spodních vrstvách země jsou zřejmě ještě starší hroby

Archeologové ale předpokládají, že ve spodních vrstvách jsou hroby ještě starší. Ty během současného výzkumu odkrývat nebudou. Výzkum u kostela skončí v úterý. "Klasický hřbitov kapacitně nestačil a teoreticky se může stát i to, že starší nálezy budou i nahoře. Dříve totiž často starší hrob vyjmuli a mrtvého třeba položili k nohám nové rakve. Popřípadě staršího nebožtíka hodili do zásypu, když rakev zasypávali," přiblížila archeoložka Bradáčová.

U kostela Nejsvětější Trojice ve Vratislavicích by teoreticky mohli ležet nebožtíci pohřbení v 17. nebo i 16. století. Podle dohadů se do tohoto údobí datuje stavba druhého vratislavického kostela. Ten už měl stát na místě současného barokního z roku 1701.

"Existuje předpoklad, že druhý kostel stál v místě současného. Mohla by s ním souviset křtitelnice, která je v našem kostele z roku 1563, nikdo to ale zatím nepotvrdil. Každopádně nálezy kosterních pozůstatků mě nepřekvapují, hroby jsme tu objevili i v minulosti," komentoval nálezy správce vratislavické farnosti jáhen Václav Vaněk.

Nalezené křížky, medailonky zbytky textilií i rakví projdou zkoumáním. Skončí v muzeu.

Kosterní ostatky, které nepocházejí z celistvých hrobů, byly v pátek pietně uloženy u kostela. Po analýze skončí na stejném místě i zemřelí vyzvednutí z deseti prozkoumaných hrobů. V úterý území zaměří geodet a stavba bude pokračovat.