Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Liberecký kraj je extrémně zasažený drogami. Přibývá mladých uživatelů

  10:30aktualizováno  10:30
Značný drogový problém se valí na Liberecký kraj. Stoupá počet mladých uživatelů drog, kteří nahrazují starší generaci. Podle odborníků se fenomén v plné síle projeví nejpozději do dvou let. K-centra, která pomáhají závislým lidem, už nyní přestávají zvládat nápory.
Nejrozšířenější tvrdou drogou je v kraji pervitin. Ilustrační snímek

Nejrozšířenější tvrdou drogou je v kraji pervitin. Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Jedním z velkých problémů je, že s tvrdými drogami začíná koketovat velmi mladá populace. I děti pod 15 let. To je trend, který do té doby nebyl,“ upozornil Lubomír Šlapka, ředitel organizace Most k naději, která provozuje K-centra. Pomáhají zmírňovat následky zneužívání drog.

Fakta

Více injekčních stříkaček

Zvyšují se počty klientů, kteří kvůli drogám hledají pomoc. Ještě před dvěma lety představoval pro pracovníky K-centra velký nápor 50 klientů během dne. Dnes několikrát týdně vyhledá pomoc i 80 klientů. Narůstá i počet vydaných injekčních stříkaček. Například na Českolipsku jich loni streetworkeři vydali 6270, rok před tím 1875. V Liberci se loni vydalo 120 811 jehel, rok před tím 111 764.

Dalším problémem je, že drogy jsou dostupnější i na venkově. Distribuují je tam menší dealeři, kteří drogy nakupují ve velkých městech. Ještě před dvěma lety představoval podle ředitele Šlapky pro pracovníky K-centra velký nápor 50 klientů během dne. Dnes několikrát týdně vyhledá pomoc i 80 klientů.

Tomu, že kraj čekají potíže se zvyšujícím se počtem drogově závislých, nasvědčí údaje z terénních protidrogových programů. V drtivé většině oslovují skryté uživatele drog. Většinou jde o lidi, kteří ještě nejsou napojení na přímou pomoc K-centra, ale začínají být závislí nebo do závislosti brzy spadnou.

Loni došlo ke značnému nárůstu počtů vydaných injekčních stříkaček v celém kraji. Například na Českolipsku jich loni streetworkeři vydali 6270, rok před tím 1875. V Liberci se loni vydalo 120 811 jehel, rok před tím 111 764.

„Narůstá především počet hodin strávených přímou péčí s toxikomany. Až o dvacet procent, než byl dlouhodobý trend v minulosti,“ poznamenal ředitel Mostu k naději Šlapka.

„V terénních programech nejsou nejvíc závislí. Ale je to varovný ukazatel, že se blíží problém. Lze předjímat, že přijde vlna většího nárůstu problémových uživatelů drog,“ upozornil ředitel Šlapka.

Kraj podpoří prevenci

Nebezpečný trend si uvědomuje i vedení kraje a zvažuje masivnější podporu protidrogové prevenci. Pro příští rok chce například Mostu k naději zvýšit dvojnásobně kapacitu úvazků pracovníků v přímé péči. Jedná se také o větším finančním příspěvku na prevenci.

Detašované pracoviště K-centra chce zřídit i Nový Bor. Uživatelé drog totiž mají na svědomí krádeže i násilné činy. „Problémy chceme začít řešit systémově. K-centrum je jedna z organizací, které máme v systému zahrnutou,“ zmínil starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

Loňská výroční zpráva o realizaci protidrogové politiky Libereckého kraje poukázala na to, že v kraji bylo v roce 2014 na drogách pětkrát víc lidí než před sedmi lety. Liberecký kraj zpráva řadila mezi extrémně zasažené regiony s trvalým nárůstem užívání návykových látek.

Podle tehdejší krajské protidrogové koordinátorky Jitky Sochové měl kraj v primární protidrogové prevenci značné dluhy. „Mělo by se tam napnout mnohem víc síly a pracovat s dětmi už od druhého stupně,“ podotkla tehdy Sochová.

V kraji až dva a půl tisíce problémových uživatelů

Výroční zpráva vycházela z údajů Národního monitorovacího střediska pro drogy. To odhadovalo, že v kraji v roce 2014 žilo až 2,5 tisíce problémových uživatelů drog. Neboli toxikomanů, co si drogy píchají a berou je pravidelně.

Působí jim značné ekonomické, zdravotní i sociální potíže. „Odhadujeme, že příští rok dojde k nárůstu o víc než patnáct procent,“ obává se Šlapka.

Nejrozšířenější tvrdou drogou je v kraji pervitin. „Začíná se ale tvořit skupina problémových uživatelů marihuany z velkovýroben. Projevuje se u nich na osobnosti. Vidím denně, jak jsou ti lidé mimo realitu a nepoužitelní pro běžný život,“ zmínil ředitel Šlapka a dodal: „Bohužel je stále častější, že si středoškoláci nebo učni dají ještě před vyučováním jointa. Je to pak, jako kdyby do té školy nešli. Ztrácejí krátkodobou i střednědobou paměť. Později se jim zhoršuje prospěch.“

Autor:Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...VIDEO: Kolem lesních dělníků se proháněl vlk, nebál se lidí ani strojů

Vlk, kterého se podařilo natočit poblíž Vrchovan u Doks.

Vlka promenádujícího se jen pár metrů od lidí natočili lesní dělníci v obci Vrchovany u Doks. Zvíře vyběhlo z remízku...

Liberec - Brno 2:0, posun na třetí příčku režíroval střelec Pulkrab

Matěj Pulkrab z Liberce slaví svojí branku proti Brnu.

Liberečtí fotbalisté po dvou remízách 2:2 zvítězili. V předehrávce 21. kola první ligy porazili Zbrojovku Brno 2:0. Obě...

KOMENTÁŘ: Královno Viktorie, a nenastal už čas na budíček?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík utíká libereckým obráncům Kerbrovi (vpravo),...

Těžko se divit namlsaným plzeňským fanouškům, že pískali a láteřili. Znovu jich přišlo přes devět tisíc a těšili se,...

Další z rubriky

Přímá volba rozdělí národ, varují starostové. Bojí se populistů a zmatků

(ilustrační snímek)

Jen další zmatky přinese přímá volba starostů a hejtmana. Návrh z dílny poslanců hnutí Svobody a přímé demokracie...

U Máchova jezera shořel stánek s občerstvením, škoda je pět milionů

Na hlavní pláži Máchova jezera v Doksech na Českolipsku shořel stánek s...

Na hlavní pláži Máchova jezera v Doksech na Českolipsku dnes brzy ráno shořel stánek s občerstvením. Škodu majitel...

Krajského exradního Bursu viní žaloba z toho, že v roce 2010 chtěl úplatek

Zleva dva manažeři společnosti Silnice LK, dále bývalí radní  Bursa, Petráček a...

Obžalobě z korupce s nejpřísnější trestní sazbou čelí bývalý krajský radní pro ekonomiku Zdeněk Bursa. Jako tehdejší...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Pečovatel/ka - moderní zařízení v Praze - 18 - 19 000 Kč - velice zajímavé

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 18 000 - 19 000 Kč

Najdete na iDNES.cz