Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Liberecký kraj je extrémně zasažený drogami. Přibývá mladých uživatelů

  10:30aktualizováno  10:30
Značný drogový problém se valí na Liberecký kraj. Stoupá počet mladých uživatelů drog, kteří nahrazují starší generaci. Podle odborníků se fenomén v plné síle projeví nejpozději do dvou let. K-centra, která pomáhají závislým lidem, už nyní přestávají zvládat nápory.
Nejrozšířenější tvrdou drogou je v kraji pervitin. Ilustrační snímek

Nejrozšířenější tvrdou drogou je v kraji pervitin. Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Jedním z velkých problémů je, že s tvrdými drogami začíná koketovat velmi mladá populace. I děti pod 15 let. To je trend, který do té doby nebyl,“ upozornil Lubomír Šlapka, ředitel organizace Most k naději, která provozuje K-centra. Pomáhají zmírňovat následky zneužívání drog.

Fakta

Více injekčních stříkaček

Zvyšují se počty klientů, kteří kvůli drogám hledají pomoc. Ještě před dvěma lety představoval pro pracovníky K-centra velký nápor 50 klientů během dne. Dnes několikrát týdně vyhledá pomoc i 80 klientů. Narůstá i počet vydaných injekčních stříkaček. Například na Českolipsku jich loni streetworkeři vydali 6270, rok před tím 1875. V Liberci se loni vydalo 120 811 jehel, rok před tím 111 764.

Dalším problémem je, že drogy jsou dostupnější i na venkově. Distribuují je tam menší dealeři, kteří drogy nakupují ve velkých městech. Ještě před dvěma lety představoval podle ředitele Šlapky pro pracovníky K-centra velký nápor 50 klientů během dne. Dnes několikrát týdně vyhledá pomoc i 80 klientů.

Tomu, že kraj čekají potíže se zvyšujícím se počtem drogově závislých, nasvědčí údaje z terénních protidrogových programů. V drtivé většině oslovují skryté uživatele drog. Většinou jde o lidi, kteří ještě nejsou napojení na přímou pomoc K-centra, ale začínají být závislí nebo do závislosti brzy spadnou.

Loni došlo ke značnému nárůstu počtů vydaných injekčních stříkaček v celém kraji. Například na Českolipsku jich loni streetworkeři vydali 6270, rok před tím 1875. V Liberci se loni vydalo 120 811 jehel, rok před tím 111 764.

„Narůstá především počet hodin strávených přímou péčí s toxikomany. Až o dvacet procent, než byl dlouhodobý trend v minulosti,“ poznamenal ředitel Mostu k naději Šlapka.

„V terénních programech nejsou nejvíc závislí. Ale je to varovný ukazatel, že se blíží problém. Lze předjímat, že přijde vlna většího nárůstu problémových uživatelů drog,“ upozornil ředitel Šlapka.

Kraj podpoří prevenci

Nebezpečný trend si uvědomuje i vedení kraje a zvažuje masivnější podporu protidrogové prevenci. Pro příští rok chce například Mostu k naději zvýšit dvojnásobně kapacitu úvazků pracovníků v přímé péči. Jedná se také o větším finančním příspěvku na prevenci.

Detašované pracoviště K-centra chce zřídit i Nový Bor. Uživatelé drog totiž mají na svědomí krádeže i násilné činy. „Problémy chceme začít řešit systémově. K-centrum je jedna z organizací, které máme v systému zahrnutou,“ zmínil starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

Loňská výroční zpráva o realizaci protidrogové politiky Libereckého kraje poukázala na to, že v kraji bylo v roce 2014 na drogách pětkrát víc lidí než před sedmi lety. Liberecký kraj zpráva řadila mezi extrémně zasažené regiony s trvalým nárůstem užívání návykových látek.

Podle tehdejší krajské protidrogové koordinátorky Jitky Sochové měl kraj v primární protidrogové prevenci značné dluhy. „Mělo by se tam napnout mnohem víc síly a pracovat s dětmi už od druhého stupně,“ podotkla tehdy Sochová.

V kraji až dva a půl tisíce problémových uživatelů

Výroční zpráva vycházela z údajů Národního monitorovacího střediska pro drogy. To odhadovalo, že v kraji v roce 2014 žilo až 2,5 tisíce problémových uživatelů drog. Neboli toxikomanů, co si drogy píchají a berou je pravidelně.

Působí jim značné ekonomické, zdravotní i sociální potíže. „Odhadujeme, že příští rok dojde k nárůstu o víc než patnáct procent,“ obává se Šlapka.

Nejrozšířenější tvrdou drogou je v kraji pervitin. „Začíná se ale tvořit skupina problémových uživatelů marihuany z velkovýroben. Projevuje se u nich na osobnosti. Vidím denně, jak jsou ti lidé mimo realitu a nepoužitelní pro běžný život,“ zmínil ředitel Šlapka a dodal: „Bohužel je stále častější, že si středoškoláci nebo učni dají ještě před vyučováním jointa. Je to pak, jako kdyby do té školy nešli. Ztrácejí krátkodobou i střednědobou paměť. Později se jim zhoršuje prospěch.“

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

VIDEO: Okupanty přelstili lidé z médií a Havel, vysílali tajně z Ještědu

Po tříminutové palbě před libereckou radnicí zůstalo na dlažbě několik desítek

Před padesáti lety se z Liberce šířila do éteru pravda o invazi. Stěžejní úlohu v protiokupačním vysílání sehráli lidé...

Další z rubriky

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Ztracené filmové záběry ze srpna 1968 v Liberci se po letech našly

Záběry z filmové kamery zachycují i současné Šaldovo náměstí.

Ještě 19. srpna 1968 si Ivo Lajksner z Liberce užíval krásného léta. Zrovna se s manželkou vracel ze zájezdu do...

Hravá školka našla inspiraci v japonském Tokiu, otevřou ji na podzim

V libereckých Vratislavicích dokončují stavbu netradiční školky.

Krátce před dokončením je stavba zcela netradiční hravé mateřské školy inspirované tokijským předobrazem. Školka „v...

Najdete na iDNES.cz