Liberecká primátorka Martina Rosenbergová byla zbavena policejního obvinění.

Liberecká primátorka Martina Rosenbergová byla zbavena policejního obvinění. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Liberecká primátorka do vězení nepůjde. Podle žalobce nic neprovedla

  • 5
Liberecké primátorce Martině Rosenbergové už nehrozí vězení za porušování povinnosti při správě cizího majetku. Policie ji stíhala od loňského jara. Kladla jí za vinu, že v rozporu se zákonem o střetu zájmů schválila odměny pro krajské radní za práci v dozorčí radě liberecké nemocnice.

Sociální demokratce Rosenbergové hrozily až dva roky vězení.

"Od začátku jsem věřila, že státní zástupce zastaví trestní stíhání proti mně," řekla primátorka. "Schvalovala jsem návrh odměn beze jmen a vůbec jsem nevěděla, kdo je bude dostávat."

Peníze za práci v dozorčí radě krajské nemocnice vyinkasovali také krajští radní za ČSSD Zdeněk Bursa a Martin Sepp. Porušili tak zákon o střetu zájmů z roku 2006. Primátorka schvalovala odměny za libereckou radnici, která je spolumajitelem nemocnice.

O "osvobozujícím" rozhodnutí státního zástupce se Rosenbergová dozvěděla od svého právníka.

"Jsem samozřejmě ráda, ale divné pocity ve mně zůstávají," svěřila se primátorka. "Například rodiče nesli moje trestní stíhání velmi těžce a nedalo se jim vysvětlit, že jsem nic špatného neprovedla."

S primátorkou obvinila policie loni rovněž ředitele liberecké nemocnice Jiřího Veselku a krajského radního pro ekonomiku Zdeňka Bursu. Veselka uvedl, že na valné hromadě nemocnice pouze předložil ke schválení materiál o odměnách.

"Nic víc jsem neudělal," dodal Veselka. Státní zástupce zastavil trestní stíhání i proti němu, což Veselka považuje za logické.

Trestu se nemusí bát ani ředitel nemocnice a bývalý radní

Bursa zastupoval při schvalování odměn většinového vlastníka nemocnice - Liberecký kraj. Později je dokonce sám přijímal. 

Také trestní stíhání proti Bursovi státní zástupkyně zastavila. MF DNES to zjistila z hodnověrného zdroje. Bursa odmítá s redakcí komunikovat.

Rozhodnutí o zastavení trestního stíhání padlo v úterý. Okresní státní zastupitelství v Liberci nechce zvrat v kauze zatím komentovat. "Tiskovou zprávu vydáme pravděpodobně v pátek," uvedl mluvčí zastupitelství Petr Hořín. 

Bursa a osm dalších bývalých krajských radních i s exhejtmanem Stanislavem Eichlerem dál čelí trestnímu stíhání kvůli vyplácení odměn v dalších krajských firmách.

Podle policie se dopustili zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Celkovou škodu kriminalisté vyčíslili na 850 tisíc korun.