Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vykucháme ti děti, vyhrožují primátorce Liberce kvůli plachtě s Putinem

  9:09aktualizováno  9:09
My přijdem, pověsíme tě na větev a vykucháme ti děti, praví nevybíravé anonymy, které dostává liberecká primátorka Martina Rosenbergová. Prý za to, že liberecký magistrát povolil občanskému sdružení Dekomunizace, aby v úterý umístilo na průčelí radnice obří plakát s ruským prezidentem Putinem.

Plachta s karikaturou ruského prezidenta Vladimira Putina zavlála v úterý na liberecké radnici. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Tedy byla to spíš jeho karikatura - Putin byl vyveden coby diktátor s hitlerovským knírkem a vyznamenáními se symboly fašismu a komunismu na prsou.

"Zaskočilo mě, kolik nenávistných e-mailů dostávám. Připomíná mi to dobu, která už tady jednou byla. Není to příjemné a je mi z toho úzko," přiznala primátorka.

O akci se vyjádřila v tom smyslu, že nejde o politický, nýbrž lidský akt. "Mně se do toho nechce plést politické hledisko. Vždycky jsem byla proti násilí, a tak jsem taky chápala ten protest," prohlásila.

Proti vyvěšení Putina se ostře vyhranili městští komunističtí zastupitelé. Trnem v oku je jim především hákový kříž na jednom z Putinových vyznamenání. Symboly komunismu, umístěné hned v jeho sousedství, jim nevadí.

"Důrazně odmítáme propagaci fašistických symbolů, a to dokonce na radnici Statutárního města Liberce. Plakáty vysvětlující a podporující akci jsou umístěny mimo výlepové plochy a porušují vyhlášku Statutárního města Liberce. Jsme velmi znepokojeni tím, že souhlas s touto akcí vydalo vedení Statutárního města Liberec bez projednání v orgánech města, zejména v zastupitelstvu," uvedli v tiskovém prohlášení.

To nemá nic společného s fašismem, říká primátorka

Primátorku jejich stanovisko překvapilo. "To přece nemá nic společného s propagací fašismu, jde o útok na diktátorský systém a varování před tím, co se může stát," vysvětlila.

"Město dává rovné možnosti všem lidem, organizacím a institucím, aby mohli vyjádřit svůj názor. Pokud přijdou s něčím, co nebude v rozporu s dobrými mravy a co nebude propagovat násilí, neumím si představit, že by jim to město nepovolilo vyvěsit," konstatovala. "K demokratickým principům patří i schopnost respektovat názor někoho jiného."

Případem vyvěšeného Putina už se zabývá i policie. "Je to pro nás nová situace," připustila policejní mluvčí Ivana Baláková.

Lidé během úterka, kdy se ruský prezident na radnici objevil, sami od sebe volali na linku 158 a domáhali se přítomnosti policistů na náměstí.

"Evidujeme také jedno trestní oznámení podané elektronickou poštou. Nyní se proto zabýváme tím, zda někdo vyvěšením onoho transparentu neporušil nějaký zákon."

Gigantický Putin, který visel už loni na podzim před volbami na pražské Letné, měl původně shlížet na Liberečany z radnice až do úterního večera. Na základě ohlasů od lidí ale policie vyzvala aktivisty, aby plachtu odstranili už odpoledne.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Další z rubriky

Před 80 lety se hraničáři v Habarticích ubránili hordám nacistů

Ordneři a čs. finanční stráž.

Že se Československo nebránilo nacistickému Německu, patří mezi často opakované omyly a mýty. 21. září si připomínáme...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Politik ODS v Jablonci zavařil své straně, plakáty věšel načerno

Plachty ODS se v Jablonci nad Nisou objevily hlavně na mostech nad silnicemi.

Předvolební plachty ODS se objevily v Jablonci bez povolení na krajských a státních mostech i na letním kině, které...

Najdete na iDNES.cz