Lídrem ČSSD je současná primátorka Martina Rosenbergová.

Lídrem ČSSD je současná primátorka Martina Rosenbergová. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Primátoři Liberce i Jablonce jdou znovu do boje. Kittner nekandiduje

  • 0
Liberecká primátorka Martina Rosenbergová z ČSSD a jablonecký primátor Petr Beitl z ODS budou v podzimních komunálních volbách obhajovat své funkce. Oba jsou znovu lídry kandidátek svých stran. Do boje naopak už nezasáhne bývalý primátor za ODS Jiří Kittner, který nekandiduje.

V Jablonci už nechtěla jít znovu do voleb bývalá senátorka Soňa Paukrtová, nakonec je ale číslem sedm na kandidátce Domov nad Nisou.

V Liberci se před čtyřmi lety o křesla v zastupitelstvu ucházelo 13 politických stran a hnutí. Voliči nakonec mohli hlasovat jen pro kandidáty 12 z nich, TOP 09 kandidátku kvůli vnitřním neshodám stáhla. Do zastupitelstva se tehdy dostali kandidáti sedmi stran. Zvítězila Změna pro Liberec, kterou volilo 20,63 procenta voličů a získala devět mandátů.

Druhá skončila ODS s osmi křesly, třetí byla ČSSD se sedmi mandáty. Šest křesel získalo uskupení Liberec občanům a po třech Unie pro sport a zdraví, Věci veřejné a komunisté.

Všechny strany v libereckém zastupitelstvu znovu připravují své kandidátky. Komunisté zatím nerozhodli o lídrovi nerozhodli. Otazníkem jsou i Věci veřejné. Lídr z minulých voleb Petr Černý založil vlastní stranu Nový směr. Změnu pro Liberec vede do voleb Jan Korytář, znovu chce být primátorem. Byl jím už před čtyřmi lety, kvůli neshodám v koalici však vydržel v čele města jen pět měsíců. Vystřídala ho jeho náměstkyně Martina Rosenbergová z ČSSD.

Od té doby vládne v Liberci menšinová koalice tvořená zastupiteli ČSSD, Liberec občanům, Věci veřejné a dvěma ze tří zvolených za Unii sportu a zdraví. V 39členném zastupitelstvu má 18 mandátů.

Místo Kittnera jeho bývalý náměstek

Lídrem ODS v Liberci je bývalý Kittnerův náměstek Ondřej Červinka. Liberec občanům jde do voleb pod hlavičkou Starostové pro Liberecký kraj v čele s Michalem Hronem, který byl v 90. letech náměstkem primátora pro ekonomiku a bydlení. Unie pro sport a zdraví nebude kandidovat samostatně.

„Za uplynulé období vznikla strana Hnutí pro sport a zdraví, která má podobné programové priority. Lídrem bude primář liberecké stomatologie Ladislav Dzan,“ řekl náměstek liberecké primátorky Jiří Rutkovský, který je třetím na kandidátce.

Kandidátku už má i TOP 09 a samostatně půjde do voleb KDU-ČSL s nezávislými. Lídrem je náměstek primátorky Kamil Jan Svoboda, zvolený v roce 2010 za Liberec občanům.

Kandidátku hnutí ANO v Liberci vede jeho krajský předseda Tibor Batthyány. Na dalších místech jsou podnikatelka Radka Kotasová Loučková nebo zakladatel Porsche Classic Clubu ve Vratislavicích Milan Bumba. Rozložení sil v zastupitelstvu chce ovlivnit i Roman Šotola, který před časem založil vlastní stranu Liberec ještě žije.

V sousedním Jablonci nad Nisou, který je statutárním městem až od loňského jara, se před čtyřmi lety o přízeň voličů ucházelo deset stran a uskupení, uspělo jich šest.

Lídrem je i radní Tulpa

Zvítězila tehdy ODS, pro kterou hlasovalo 26,15 procenta voličů. Získala devět mandátů v 30členném zastupitelstvu. Za ní skončilo uskupení Domov nad Nisou s osmi mandáty a společně vytvořily vládnoucí koalici. ČSSD skončila třetí s pěti mandáty, za ní TOP 09 se čtyřmi. Po dvou mandátech získali komunisté a Věci veřejné.

I tady už mají většinou strany v zastupitelstvu o podzimních volbách jasno. Stejně jako v Liberci jsou otazníkem Věci veřejné, jejichž lídr v minulých volbách Pavel Žur vede do voleb vlastní uskupení nazvané Pro Jablonec. Domov nad Nisou povede stejně jako před čtyřmi lety do voleb bývalý jablonecký starosta Petr Tulpa.

Lídrem sociálních demokratů je podnikatel Pavel Svoboda, kandidátku TOP 09 vede Petr Roubíček a v čele kandidátky komunistů je stejně jako před čtyřmi lety František Pešek.

,