Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemůžu nikomu věřit, říká primátorka Liberce po třech letech na radnici

  9:26aktualizováno  9:26
Primátorka Liberce Martina Rosenbergová (ČSSD) je ve své funkci od května 2011. Za měsíc to budou tři roky. Dostala se do ní po radničním převratu, v němž se spojily proti Změně pro Liberec koaliční partneři s opozicí.

„Nic nejde, jak bych si představovala. Taky jsem porozuměla tomu, co říkal bývalý primátor Jiří Kittner. Že nahoře je každý sám a že tam fouká,“ říká primátorka Liberce Martina Rosenbergová. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Nyní se zdá, že ji může něco podobného potkat také. ČSSD zatím tají, kdo bude lídrem komunální kandidátky, ale proslýchá se, že to současná primátorka nebude.

Chcete znovu kandidovat?
Určitě bych chtěla, ale nezáleží to na mně.

Co je na tom tak hezkého a lákavého být primátorkou?
Není to o postavení, ani o penězích. Je to radost z malých věcí, které se mi povedou. Je to klišé, ale já to tak cítím.

Není to o penězích?
Ne, mám čtyřicet tři tisíc čistého, na krku dvě děti, auto, byt. Za tu odpovědnost a žádné kompetence to zas tak moc není.

Kdo rozhoduje o kandidátce, respektive, jaký systém máte v sociální demokracii?
Sestavuje ji městský výkonný výbor, který je vždy vytvořen jen pro potřeby voleb.

Systém máte, ale je veřejným tajemstvím, že vše prý řídí europoslanec Robert Dušek.
Nemyslím si to...

Když jsem před čtyřmi lety dělal s odstupujícím primátorem Jiřím Kittnerem rozhovor a pro změnu se ho tehdy ptal, jestli je pravdivý drb, že kandidátky schvaluje majitel Syneru, odpovídal stejně...
Myslím, že se Robertovi přičítají věci, s nimiž nemá nic společného. Jsem přesvědčená, že není kmotr ČSSD, jak se z něj dělá.

Nebo se o něm bojíte mluvit kriticky, aby vás nevyškrtl.
Nebojím. Já o něm fakt nemám špatné mínění.

Minulost

Vraťme se k tomu, jak jste se do křesla primátorky dostala. I po třech letech si myslíte, že to bylo kvůli špatné komunikaci v koalici?
Stále říkám to samé. Dodnes máme s Honzou Korytářem spousty stejných názorů, ale jiné na to, jak věci řešit. Když byl primátor, tak dělal rozhodnutí sám a my se je dozvěděli až když byla venku. Ale to bych se opakovala.

Nic jiného v tom nebylo? Třeba, že byl odvolán kvůli tomu, že chtěl zastavit stavbu lázní a bazénu?
Ne, on tento argument vytáhl až v okamžiku, kdy začal v únoru cítit, že by mohl být odvolaný. Žádné spiknutí bych v tom nehledala.

Copak nevíte, že se koaliční partneři i vaši zastupitelé scházeli s ODS v hotelu Zlatý lev ještě před jeho odvoláním? Srandovně tvrdili, že to byla náhoda. Známá je i facebooková komunikace na zastupitelstvu mezi koaličním zastupitelem Václavíkem a v tu dobu již opozičním exprimátorem Kittnerem. Domlouvali se, kdy už to na Korytářovce spustí. Co jiného než chystaný převrat to bylo?
I když jsem byla v politice krátce a byla z toho všeho vykulená, stejně tomu nevěřím. Pravda ale je, že když jsem dostala údajný Korytářův mail, kde hrozil zničením sociální demokracie, tak mě to hodně ovlivnilo. Ale když jsem o tom pak přemýšlela, nebyla jsem si jistá, jestli to psal opravdu on.

Ve hře je ještě jedna varianta. Že vám to dělali za zády.
Každý si tam sice hrál svoji roli, ale myslím, že není nic, o čem bych tenkrát nevěděla

Současnost

Nechme minulost minulostí, i když příkopy, které byly tenkrát vykopány, už asi nikdo nezasype. Nebo to cítíte jinak?
Úplně stejně. Na vině jsou demonstrace před radnicí kolem odvolání Jana Korytáře, které svolávali jeho příznivci. My se snažili jednat u stolu, oni to vytáhli do ulic.

Martina Rosenbergová

Narodila se roku 1966 v Liberci. Studium gymnázia nedokončila, později absolvovala obchodní akademii. V letech 2008 až 2011 studovala na Technické univerzitě v Liberci. Pracovala jako bytová referentka, manažerka prevence kriminality na krajském úřadě v Liberci a od 28. dubna 2011 je primátorkou Liberce. V roce 2006 vstoupila do ČSSD, za níž v parlamentních volbách 2010 neúspěšně kandidovala do Poslanecké sněmovny. V komunálních volbách 2010 byla lídrem liberecké kandidátky.

Několikrát jsem sledoval liberecké zastupitelstvo a viděl, jak zamítáte rozumné návrhy opozice jen kvůli tomu, že je přednesla Změna. To škodí celému Liberci.
S tím souhlasím, ale proč oni ty svoje návrhy neprojednávají dopředu? Proč je vytáhnou až na zastupitelstvu a dělají z toho divadlo, protože to je na internetu a jsou tam diváci? Já přeci také u ostatních lobbuji a nestydím se za to.

Za komunistů se vyprávěl tento vtip: Za padesát let se bude psát v encyklopediích, že Gustav Husák byl bezvýznamný politik v éře Karla Gotta. Mám pocit, že když se bude psát o vás, Gotta vystřídá třeba liberecký raper Lipo.
To je docela dobrá představa (směje se). Já ale nejsem v politice proto, abych byla slavná, viditelná. My jsme udělali za ty tři roky strašně velký kus práce a nemůžu za to, že to lidi nevnímají, že to neví.

Politik má sloužit lidem a nemá logiku, aby o tom nikdo nevěděl.
Přiznám se, že tohle chlubení neumíme. My jsme zavedli rozklikávací rozpočet rok před Libereckým krajem, ale psalo se jen o nich.

To jen potvrzuje moji teorii, že vaše koaliční vládnutí je takové nemastné, neslané. Nejsou tím vinni třeba vaši náměstci? Jeden se zbláznil nebo co, druhý nasliboval cyklostezky a udělal jednu, náměstek pro kulturu je některým lidem spíš pro pobavení. Jediné kritické měřítko snese ekonomický náměstek Jiří Šolc.
Ten opravdu vyspěl a rozumí tomu. Ostatních se musím zastat. Kamil Svoboda je výborný společník, který se ke kultuře hodí. Rutkovský je zásadový člověk, který jde za svými cíli. Jednu cyklostezku bych mu nevyčítala, on další neustále navrhuje, ale u nás neprojdou.

Myslíte, a teď prosím skromnost stranou, že je vaše vedení radnice lepší, než ty před vámi s Kittnerem?
Nedokáži říci, že je lepší. Oni byli v lepší finanční situaci a my po nich teď lepíme díry v rozpočtu. Ale abych byla spravedlivá, připravili spousty dobrých projektů, které jsme my jen dodělali. Lázně, vstup do zoo, nebo bazén.

Co vás na funkci primátorky nejvíc překvapilo?
Jednoznačně byrokracie. Nic nejde, jak bych si představovala. Také jsem porozuměla tomu, co říkal Jiří Kittner. Že nahoře je každý sám a že tam fouká. Poznala jsem, že nemůžu věřit nikomu, ani spolustraníkům.

Budoucnost

Dám vám šanci, abyste se pochlubila jednou věcí. Ale takovou, jakou mohou ocenit i obyvatelé Liberce.
Ještě to není, ale bude. Opravíme cestu ke krematoriu a zavedeme tam autobus. Lidi si také mohli všimnout, že město nezkrachovalo, služby fungují, poplatky se nezvyšují...

...a stěrače stírají. Pardon. Zahrajme si hru na kdyby. Co kdybyste se znovu stala primátorkou, co byste udělala úplně jinak?
Nic, všechno jsem dělala, jak nejlépe umím. Samozřejmě netvrdím, že vše bylo dokonalé.

Jaké resty byste sama sobě na radnici nechala a začala je hned řešit?
Přestavbu Soukenného náměstí. To je dobrý projekt a je mi líto, že jsme ho nestihli. Druhá věc by bylo využití Liebiegova paláce, kde donedávna sídlila Oblastní galerie. Bude tam Galerie U rytíře, zřejmě tam přestěhujeme komunitní centrum Kontakt a další organizace.

Kdyby vyhrál komunální volby Korytář a nabídl vám nějaké místo ve vedení města, vzala byste ho?
Ne.

A opačně?
Ne. O příkopech jsme už mluvili.

Kdyby vás Robert Dušek nenominoval a po městě na podzim visely obří plachty například s Lenkou Kadlecovou, o níž se spekuluje jako o budoucí primátorce, co byste dělala?
Nešlo by to bez toho viset? Právě jsem prožila horký týden s visícím Putinem z radnice (směje se). Už jsem se také doslechla, že se se mnou nepočítá, ale nevím, že by to měla být Lenka. I když je pravda, že po mně už převzala všechny stranické funkce. Co když na kandidátce nebudu? To nevím, ale především udělám vše proto, abych tam visela já.

Autor:Nejčtenější

Sparta - Jablonec 2:0, posun na třetí příčku, góly dali Stanciu a Kadlec

Sparťan Nicolae Stanciu slaví gól v ligovém utkání proti Jablonci. Pro...

Sparťanští fotbalisté jsou třetí v tabulce. Nejlepší průběžné umístění v dosavadním ročníku vydřeli v předehrávce 25....

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...Tvrdili jim, že nebudou mít šanci. Teď chce jejich sklo i císař

Skláři se specializují na hluboký brus. Proto jsou jejich výrobky tak jedinečné.

S manželkou začínali v sídlištní garsonce, zdi obložené koberci, aby tlumili zvuky sklářské brusky a nerušili sousedy....

V Českém ráji je nejkratší tunel, Vyskeř ho nechá zapsat do knihy rekordů

Tunel ve Vyskři měří jen asi dva a půl metru.

Český ráj se bude pyšnit zápisem v České knize rekordů. Může za to kuriozita v malé obci Vyskeř nedaleko Turnova. Na...

Nad tunel nebudou smět autobusy, varuje primátor a odmítá koupi pozemků

Liberecký tunel.

Primátor krajského města Tibor Batthyány nechce podepsat smlouvu na koupi autobusového nádraží. Před čtrnácti dny o ní...

Další z rubriky

Trčící sloup v Novém Boru připomíná šibenici, vzdává hold sklářům

„Sloup a lavice představují dřevěnou sklářskou formu. Vystupují z vodní...

Dřevo, voda a kov. Tyto materiály vévodí novému uměleckému dílu, které od čtvrtka zdobí náměstí Míru v Novém Boru. Ne...

Platy letí nahoru, navzdory tomu nemá Preciosa dost lidí

Preciosa vychází vstříc i pracujícím matkám. „Můžeme jim dát práci na jednu...

Boj o zaměstnance především s firmami z oblasti automobilového průmyslu svádí v době hospodářské konjunktury také...

Jablonecké nádraží uniklo bourání, bude v něm model železnice i vinotéka

Nádraží je velmi zajímavě posazené mezi železniční a tramvajovou trať, nic...

Jablonec se vložil do záchrany unikátní budovy bývalého vlakového nádraží na okraji města, kterou čeká demolice....

AAA Auto International a.s.
PRODEJCE AUTOMOBILŮ - MLADÁ BOLESLAV

AAA Auto International a.s.
Liberecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz