Martina Rosenbergová.

Martina Rosenbergová. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Primátorka vládne Liberci sto dní. Je bez vize, tvrdí opozice

  • 21
Příští týden uplyne sto dní od chvíle, kdy se primátorkou Liberce stala Martina Rosenbergová z ČSSD. Do čela krajského města se dostala poté, co byl odvolán její předchůdce Jan Korytář, jehož Změna pro Liberec vyhrála loňské komunální volby. MF DNES zmapovala její dosavadní působení ve funkci primátorky.

Při nástupu do své funkce nehýřila přehnanými sliby. Na otázku, s čím vstupuje do funkce, odpověděla: "Máme stejné cíle jako původní koalice. Boj proti korupci, snižování městského dluhu, otevřená komunikace s veřejností. Chci se ponaučit z chyb svého předchůdce exprimátora Korytáře a více dbát, abych jednotlivé věci konzultovala se všemi radními."

Martina Rosenbergová

Vzdělání: obchodní akademie; na Technické univerzitě v Liberci studuje obor sociální práce

Předchozí zaměstnání: referentka majetkové správy na internátě

Stranická příslušnost:: ČSSD; členka krajského výkonného výboru strany Libereckého kraje

Působení v zastupitelstvu: statutární náměstkyně primátora (od 25. listopadu 2010), na starosti měla sociální a zdravotní oblast; po dubnovém odvolání primátora Jana Korytáře stanula v čele města

Politická kariéra: V roce 2010 neúspěšně kandidovala do Poslanecké sněmovny, poté vedla kandidátku ČSSD v říjnových komunálních volbách v Liberci.

Rodina: rozvedená, dvě děti, věk 44 let

Jak vypadá deklarovaný boj proti korupci? Jeden z prvních kroků, které primátorka s náměstky učinila, byl, že rozpustila protikorupční oddělení, které zřídil její předchůdce.

"Ustanovíme novou skupinu lidí, ale teď na to nemáme peníze," uvedla dříve na tiskové konferenci Rosenbergová.

Stejně nemá radnice peníze na to, aby udělala důkladnou kontrolu účetnictví po MS v lyžováním, po němž zůstaly dluhy ve výši 110 milionů korun. Jak se zdá, tak jediným opatřením je vydání protikorupční směrnice a vyvěšování každé zakázky na internetu.

Ani snižování městského dluhu se novému vedení krajské metropole nedaří. "Okamžitě poté, co jsme byli vymeteni, začali navyšovat cenu u některých projektů IPRM. Například přestavba kina Varšava na spolkový dům měla stát 29 milionů, nyní je rozpočet o padesát milionů vyšší," říká bývalá náměstkyně pro sport a školství Zuzana Kocumová z Unie pro sport a zdraví (více čtěte zde).

Je to primátorka bez vizí, říká Korytář

Podle ní mohlo město ušetřit několik desítek milionů také na tom, že by vypsalo nové výběrové řízení na městské lázně a nový bazén. Jenže primátorka podepsala původní kontroverzní smlouvy.

Jak Martinu Rosenbergovou vidí její předchůdci? "Je to taková udržovací primátorka bez vizí, kam by se měl vývoj Liberce ubírat. Já dělím lidi, kteří jdou do politiky, na ty, kteří chtějí něco změnit, a na ty, kteří v ní chtějí být. Myslím, že Martina Rosenbergová patří mezi ty druhé. Já totiž nevěřím, že chce něco změnit, spíš se snaží běh věcí vrátit do starých kolejí," říká Jan Korytář.

Podstatně shovívavější je Jiří Kittner (ODS), jenž vládl Liberci osmnáct let. "Předčila mé očekávání v kladném slova smyslu. Líbí se mi, že víc pracuje, než se mediálně prezentuje. Nemá to v koalici lehké, to ale nemá primátor nikdy. Je sympatické, že nemá potřebu si vyřizovat účty se svými protivníky, jak to dělal její předchůdce Korytář."

Jste spokojení s dosavadní prací Martiny Rosenbergové?

celkem hlasů: 768

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 10. srpna 2011. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 530
Ano
Ano 157
Nevím
Nevím 81