Pád betonu z domu na hocha zůstal bez trestu a zatím i bez odškodného

  8:16aktualizováno  8:16
Případ hocha, kterému v Liberci spadl na hlavu beton z balkonu domu, byl trestním soudem pravomocně odložen pro promlčení. Pokud bude rodina chtít oškodné po majiteli domu, podnikateli Alexandru Kendikovi, musí se obrátit na soud s žalobou o náhradu škody.

Liberecký podnikatel Alexandr Kendik. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Kendik byl obžalovaným v případu těžkého zranění hocha, kterému spadl na hlavu balkonový beton z jednoho z tisícovky bytů, které podnikatel v Liberci vlastní.

Nyní je pět let starý případ zastaven pro promlčení.

Pád betonu ze střechy

K neštěstí došlo 23. března roku 2007 ve čtvrti Františkov. Tehdy spadl dvanáctiletému hochovi během cesty do školy na hlavu kus betonu z balkonu v desátém patře. Podle tehdejšího vyjádření policie mohl beton vážit i víc než deset kilogramů. Alexandr Kendik čelil obžalobě od dubna 2008 a za ublížení na zdraví z nedbalosti mu hrozilo až dvouleté vězení.

"Na vině je nový trestní zákoník. Pan Kendik byl v době, co jsme měli případ znovu projednat, nemocný. A do doby, než uplynula v tomto případě tříletá promlčecí lhůta, se jej nepodařilo předvolat," vysvětlil soudce okresního soudu Pavel Pachner.

Pro rodinu těžce zraněného hocha z toho plyne jediné. Stát jí v rámci trestního řízení nepřiřkne odškodné. Bude si ho muset sama vybojovat v občanskoprávním sporu.

Právní zástupkyně rodiny požadovala 2,8 milionu korun i uhrazení nákladů na léčbu a soudní řízení.

"Můžu mít pocit nespravedlnosti, ale netroufám si říct, jestli soudce konal, nebo nekonal, nejsem právník," uvedl otec zraněného hocha. Jeho jméno redakce zná, ale s ohledem na zachování anonymity zraněného chlapce je záměrně neuvádí.

"Je to ale pro nás velmi nepříjemná zpráva a situace. Došlo totiž k těžkému úrazu s následky. Synovi, který bohudíky přežil, soud nepřiřkne odškodnění nebo náhradu, která by mu pomohla k nějakému zkvalitnění života," dodal otec.

Náhradu se bude snažit vymoci žalobou. "Majitel odpovídá za stav svého majetku a pokud tím, že neprovádí správnou údržbu nebo opravy, dojde k tomu, co se stalo, je za to odpovědný," je přesvědčen otec.

Podnikatel tvrdil, že do domu investoval

Vyjádření Alexandra Kendika se iDNES.cz ani po několika dnech nepodařilo sehnat. Nebral mobilní telefon a neodpověděl ani na SMS zprávu. Již dříve však u soudu uvedl, že dům v Jáchymovské ulici od města koupil ve špatném stavu a opravoval jej:

"Do domu jsme od té doby investovali šestnáct milionů, o zanedbané údržbě nemůže být řeč."

Soud zjišťoval, jestli se majitel o svůj dům řádně staral. Podle posudku obhajoby byl však panel balkonu při výrobě "ošizen" - chyběly mu koncové dráty, na kterých by se prý jinak beton zachytil.

Soudce libereckého soudu Pachner pak podnikatele v říjnu 2010 zprostil. Odvolací soud ale případ vrátil k dalšímu projednání.

Soudce za to nemůže, tvrdí kolegové

A tam nastal problém. Podle mluvčího soudu Lukáše Korpase nový trestní zákoník zužuje počet úkonů, které zastaví běh promlčecí doby a nastaví ji zase na začátek. Jedním z nich je odsuzující rozsudek. K tomu ale nedošlo.

"Aby se kauza v řízení promlčela, by se ale stávat nemělo," míní mluvčí. Ani podle předsedkyně libereckého soudu nejde o pochybení soudce.

"Promlčení nelze dávat za vinu soudci. Ten konal a jeho postup byl standardní," uvedla předsedkyně soudu Ivana Šoljaková.

Podle ní ležel spis dlouho na krajském soudě, na rozhodnutí včetně výslechů svědků pak zbývaly jen dva a půl měsíce. "Obávám se, že s novým trestním zákoníkem se budeme dostávat do podobných situací častěji. Zákon už neřeší, jestli se to dá stihnout, nebo ne."

Autor:

Nejčtenější

První pacient s otravou krve je doma. Chci odškodné, říká podnikatel

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Prvního z devíti pacientů postižených otravou krve po operaci v soukromé Nemocnici Frýdlant propustili lékaři Krajské...

V jedné z lahviček anestetika z frýdlantské nemocnice se našla bakterie

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Vyšetřování otravy krve pacientů ve frýdlantské nemocnici ukázalo, že jedna z lahviček s anestetickou látkou byla...

Pacientům nezpůsobila otravu krve inhalační anestezie ani dezinfekce

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Sedm z devíti pacientů, kteří minulý týden po operacích v soukromé nemocnici ve Frýdlantu dostali otravu krve, zůstává...

Auto vjelo před vlak na přejezdu v České Lípě, zemřel tamní zastupitel

Smrtelná srážka auta s vlakem na přejezdu u České Lípy (5. prosince 2018)

Tragická nehoda zastavila po půl jedenácté provoz na rychlíkové trati u České Lípy. Na železniční přejezd se světly na...

Bakterie z lahvičky anestetika se našla i v krvi pacienta s otravou

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Ve zjišťování příčiny otravy krve, kterou utrpělo devět pacientů po operaci v soukromé frýdlantské nemocnici, je další...

Další z rubriky

Kiss z Maďarska, domácí Rammstein. Liberec hostí revivaly slavných kapel

V Liberci zahraje i revivalová kapela Rammstein Members Club.

Kdyby někdo chtěl vidět tyto kapely v původním složení na jednom místě, musel by mít stroj času. A taky v peněžence...

Ve Stráži pod Ralskem čerpají z podzemí jedy. Přemění je na čistou vodu

Neutralizační a dekontaminační stanice ve Stráži pod Ralskem

Unikátní zařízení zprovoznil ve Stráži pod Ralskem státní podnik Diamo. Na místě, kde dříve probíhala chemická těžba...

Český řidič kamionu kolaboval v Nizozemsku, o pomoc volal do Liberce

Operační středisko (ilustrační snímek)

Komplikovaně ale včas se dovolal pomoci český řidič kamionu, kterému se náhle zhoršil zdravotní stav při cestě po...

Najdete na iDNES.cz