Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Školka odjela do parku, stavba obchodního centra v Jablonci může začít

  8:30aktualizováno  8:30
Dlouhých čtyřicet šest let postávaly děti z mateřské školky v doprovodu dvou učitelek u jabloneckého obchodního domu Jabloň. Nikdy nikam neodešly, byly totiž z kamene. Ve středu ráno sousoší nazvané Mateřská školka sevřela ramena jeřábu a nákladní auto je odvezlo od Jabloně pryč.

Od obchodního centra Jabloň v Jablonci ve středu odstěhovali sousoší Mateřská školka od Bedřicha Kloužka, které zde stálo již od roku 1968. Sousoší našlo azyl v Tyršově parku a projde opravou. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Symbolicky tak začala příprava na největší investiční a stavební akci v porevolučních dějinách města. Do Vánoc 2016 má Jabloň a její okolí nahradit nákupní palác Central.

Je to vlastně už druhý krok ke stavbě. K zemi šla kvůli Centralu nedávno oblíbená dřevěná hospůdka Koliba. I na její místo zasáhne 8 700 metrů čtverečních zastavěné plochy obchodního centra.

Fotogalerie

Zatímco dřevo z Koliby skončilo nejspíše jako palivo do kamen, školka v doprovodu pedagogických pracovníků dojela do azylu v parku v Tyršových sadech.

Dílo výtvarníka Bedřicha Kloužka z hořického pískovce z roku 1968 dostane do rukou akademický sochař a kameník Aleš John.

„Sousoší očistí a ošetří hydrofobním prostředkem, který zamezí zamokření a opětovnému rozšíření mechu a lišejníků,“ vysvětlila mluvčí jabloneckého magistrátu Markéta Hozová.

Do parku by měla od Jabloně podle radnice putovat i plastika Jana Lukáše, Jablonečany nazývaná „Žena s nákupem.“

Brzy půjde k zemi také tělocvična

Jak již MF DNES informovala po Kolibě a sousoší je nyní na řadě ve frontě „na smrt“ tělocvična v Jugoslávské ulici. Její demolice by podle investora měla začít na přelomu letošního a příštího roku. Na jaře 2015 se demoliční čety přesunou k samotné Jabloni.

Do bran nového nákupního centra měli Jablonečané vstoupit již před rokem. Investor však neměl dostatek elektrického proudu a také neměl zajištěny všechny nájemníky v centru.

„Zpoždění bylo částečně způsobeno i naší stranou. Dokončovali jsme například design interiérů, jednali s nájemci a rozmisťovali je do prostor chystaného centra,“ uvedl nedávno za investora, společnost Crestyl, Petr Štyler.

Podle dokumentace by mělo mít centrum tři nadzemní podlaží a dvě podlaží s parkovacími místy, kde by měly zaparkovat téměř tři stovky automobilů. Budova nabídne okolo 14 tisíc metrů čtverečních prodejní plochy a vše spolyká investici ve výši více jak půl miliardy korun.

Někteří obyvatelé Jablonce však nejsou s plány Crestylu, o kterých se hovoří již od roku 2008, spokojeni. Zejména na Facebooku investorovi spílají, že obchodní dům zničí centrum Jablonce a že to ve městě dopadne podobně jako v Liberci, kde stavba obchodního centra Forum vyhnala prodejce z kdysi prosperujících uličních tepen ve středu města.

Vylidní Central centrum města?

S tím, že stavba Centralu bude mít na centrum města negativní dopad, souhlasí i architekt Petr Klápště.

„Vidím dva důvody proti centru v nynější podobě. Jedním je fakt, že jeho poloha je na okraji severní části centra, kam se dnes přesouvá život v Jablonci. Kvůli tomu trpí jeho jižní část, viz neobsazený bulvár na 5. květnu. Jižní část podvazují i nové stavby nákupních center určené pro automobilovou dopravu. Navíc Central nevyroste v místě, kde by se lidi sami od sebe koncentrovali - jako třeba u autobusového nádraží,“ řekl architekt.

Druhým důvodem podle něj je, že obchodní dům je zbytečně předimenzovaný. „Oproti Jabloni je Central asi pětinásobný. Není ani doba, kdy by lidé více utráceli. Pokud chce mít investor centrum plné, bude muset k sobě vtáhnout již existující obchody ve městě a centrum se vyprázdní,“ dodal Klápště.

Autor:Nejčtenější

Sparta - Jablonec 2:0, posun na třetí příčku, góly dali Stanciu a Kadlec

Sparťan Nicolae Stanciu slaví gól v ligovém utkání proti Jablonci. Pro...

Sparťanští fotbalisté jsou třetí v tabulce. Nejlepší průběžné umístění v dosavadním ročníku vydřeli v předehrávce 25....

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...Tvrdili jim, že nebudou mít šanci. Teď chce jejich sklo i císař

Skláři se specializují na hluboký brus. Proto jsou jejich výrobky tak jedinečné.

S manželkou začínali v sídlištní garsonce, zdi obložené koberci, aby tlumili zvuky sklářské brusky a nerušili sousedy....

V Českém ráji je nejkratší tunel, Vyskeř ho nechá zapsat do knihy rekordů

Tunel ve Vyskři měří jen asi dva a půl metru.

Český ráj se bude pyšnit zápisem v České knize rekordů. Může za to kuriozita v malé obci Vyskeř nedaleko Turnova. Na...

Nad tunel nebudou smět autobusy, varuje primátor a odmítá koupi pozemků

Liberecký tunel.

Primátor krajského města Tibor Batthyány nechce podepsat smlouvu na koupi autobusového nádraží. Před čtrnácti dny o ní...

Další z rubriky

Bitvu u Liberce sehráli vojáci z celé země. Aplaudovaly jim tisíce lidí

Rekonstrukce historické bitvy u Liberce (21. dubna 2018).

Dělostřelci císařovny Marie Terezie vytáhli až z Dobrušky, velitel pruských pěšáků dorazil z brněnského Špilberku a...

Povodně mám pořád před očima, vzpomíná liberecký fotograf Šimr

Já měl z přímého kontaktu s lidmi hrůzu, říká Petr Šimr.

Posledních dvacet let byl s fotoaparátem u všech velkých událostí, které se na Liberecku staly. Pro noviny zachytil...

Liberecká zoo nabízí vstup za dalekohled, pomůže proti pytlákům v Indonésii

(ilustrační snímek)

Starý, nepotřebný, ale stále ještě funkční dalekohled může přispět k záchraně zpěvných ptáků v Indonésii. Stačí, když...

Najdete na iDNES.cz