Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Školka odjela do parku, stavba obchodního centra v Jablonci může začít

  8:30aktualizováno  8:30
Dlouhých čtyřicet šest let postávaly děti z mateřské školky v doprovodu dvou učitelek u jabloneckého obchodního domu Jabloň. Nikdy nikam neodešly, byly totiž z kamene. Ve středu ráno sousoší nazvané Mateřská školka sevřela ramena jeřábu a nákladní auto je odvezlo od Jabloně pryč.

Od obchodního centra Jabloň v Jablonci ve středu odstěhovali sousoší Mateřská školka od Bedřicha Kloužka, které zde stálo již od roku 1968. Sousoší našlo azyl v Tyršově parku a projde opravou. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Symbolicky tak začala příprava na největší investiční a stavební akci v porevolučních dějinách města. Do Vánoc 2016 má Jabloň a její okolí nahradit nákupní palác Central.

Je to vlastně už druhý krok ke stavbě. K zemi šla kvůli Centralu nedávno oblíbená dřevěná hospůdka Koliba. I na její místo zasáhne 8 700 metrů čtverečních zastavěné plochy obchodního centra.

Fotogalerie

Zatímco dřevo z Koliby skončilo nejspíše jako palivo do kamen, školka v doprovodu pedagogických pracovníků dojela do azylu v parku v Tyršových sadech.

Dílo výtvarníka Bedřicha Kloužka z hořického pískovce z roku 1968 dostane do rukou akademický sochař a kameník Aleš John.

„Sousoší očistí a ošetří hydrofobním prostředkem, který zamezí zamokření a opětovnému rozšíření mechu a lišejníků,“ vysvětlila mluvčí jabloneckého magistrátu Markéta Hozová.

Do parku by měla od Jabloně podle radnice putovat i plastika Jana Lukáše, Jablonečany nazývaná „Žena s nákupem.“

Brzy půjde k zemi také tělocvična

Jak již MF DNES informovala po Kolibě a sousoší je nyní na řadě ve frontě „na smrt“ tělocvična v Jugoslávské ulici. Její demolice by podle investora měla začít na přelomu letošního a příštího roku. Na jaře 2015 se demoliční čety přesunou k samotné Jabloni.

Do bran nového nákupního centra měli Jablonečané vstoupit již před rokem. Investor však neměl dostatek elektrického proudu a také neměl zajištěny všechny nájemníky v centru.

„Zpoždění bylo částečně způsobeno i naší stranou. Dokončovali jsme například design interiérů, jednali s nájemci a rozmisťovali je do prostor chystaného centra,“ uvedl nedávno za investora, společnost Crestyl, Petr Štyler.

Podle dokumentace by mělo mít centrum tři nadzemní podlaží a dvě podlaží s parkovacími místy, kde by měly zaparkovat téměř tři stovky automobilů. Budova nabídne okolo 14 tisíc metrů čtverečních prodejní plochy a vše spolyká investici ve výši více jak půl miliardy korun.

Někteří obyvatelé Jablonce však nejsou s plány Crestylu, o kterých se hovoří již od roku 2008, spokojeni. Zejména na Facebooku investorovi spílají, že obchodní dům zničí centrum Jablonce a že to ve městě dopadne podobně jako v Liberci, kde stavba obchodního centra Forum vyhnala prodejce z kdysi prosperujících uličních tepen ve středu města.

Vylidní Central centrum města?

S tím, že stavba Centralu bude mít na centrum města negativní dopad, souhlasí i architekt Petr Klápště.

„Vidím dva důvody proti centru v nynější podobě. Jedním je fakt, že jeho poloha je na okraji severní části centra, kam se dnes přesouvá život v Jablonci. Kvůli tomu trpí jeho jižní část, viz neobsazený bulvár na 5. květnu. Jižní část podvazují i nové stavby nákupních center určené pro automobilovou dopravu. Navíc Central nevyroste v místě, kde by se lidi sami od sebe koncentrovali - jako třeba u autobusového nádraží,“ řekl architekt.

Druhým důvodem podle něj je, že obchodní dům je zbytečně předimenzovaný. „Oproti Jabloni je Central asi pětinásobný. Není ani doba, kdy by lidé více utráceli. Pokud chce mít investor centrum plné, bude muset k sobě vtáhnout již existující obchody ve městě a centrum se vyprázdní,“ dodal Klápště.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Další z rubriky

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Hodkovice mají novou sportovní halu, čekaly na ni deset let

Výstavba haly přišla Hodkovice na třicet pět milionů korun.

Hodkovice nad Mohelkou mají novou sportovní halu. Na slavnostní otevření sportoviště se přišla podívat odhadem polovina...

Bílý tygr je černý a soupeři se v Liberci přecpou Vlašákem

Neotřelá reklamní kampaň Bílých Tygrů byla dílem marketingového a PR oddělení.

Jiskřivé jazykové hrátky, které se vymykají z běžných reklam, jsou v hlavní roli kampaně hokejových Bílých Tygrů...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz