Problémy s novinkou. Obří plechovky piva ze Svijan se špatně otevírají

  • 34
Svijanská válka proti pivu v plastu dostala trhlinu. Do některých dvoulitrových plechovek pro chlapy s jedenáctkou Máz, dvanáctkou 450 a patnáctkou Baronem se totiž nedá proniknout jinak než kleštěmi. Pivovar Svijany problémy s železnými plechovkami uznává.

Dva redaktoři MF DNES nedokázali plechovky pro chlapy otevřít rukama a museli si vzít takzvané sikovky. Podobnou zkušenost mělo i několik jejich známých. Z jedné otestované plechovky zase vyteklo po komplikovaném otevírání hodně pěny.

„Uzávěry jsou bohužel porodní bolestí plechovek pro chlapy,“ řekl sládek svijanského pivovaru Petr Menšík. „Reklamovali jsme dvě dodávky víček, protože některá jdou velmi těžko otvírat.“

Svijany se vyšvihly mezi nejúspěšnější a největší tuzemské pivovary a považují plechovku za druhý nejvhodnější obal po KEG sudu. Plastové lahve odsuzují Svijany jako nedůstojné. Podle Menšíka mají řadu nedostatků a pivu škodí.

Do plastových lahví stáčejí v Libereckém kraji svá vyhlášená přírodní kvasnicová piva malé pivovary ve Cvikově a v Harrachově.

Menšík uvedl, že dodavatel uzávěrů pro plechovky potíže řeší. „Momentálně je na cestě do našeho pivovaru třetí šarže zátek,“ dodal Menšík.

Při otevírání se pivo rozbouří

„Snad již měly být v pořádku. Podobný problém s uzávěry se občas objevoval i u plastových lahví. Existují na ně otvíráky a chystáme se je zařadit mezi naše reklamní předměty.“

Nepoddajná víčka přinášejí majitelům svijanských plechovek ještě jednu svízel. „Nejhorší na celé záležitosti je, že při snaze otevřít vadný uzávěr se plechovka zpravidla otřásá, a pivo se rozbouří,“ konstatoval Menšík.

„Po otevření s pomocí utěrky, otvíráku nebo kleští pivo vypění. Nepříjemnou situaci se snažíme co nejrychleji napravit.“

Pivo v železných obalech prodávají Svijany od prosince za vyšší ceny než své pivo v lahvích nebo v hliníkových plechovkách. Jedenáctka Máz v dvoulitrovém železném obalu vyjde skoro na třicet korun, lahvová v supermarketech na necelých jedenáct korun a hliníková je za šestnáct korun.

Přírodní kvasnicový harrachovský ležák František stojí v dvoulitrové plastové lahvi sto korun - tedy o dvacet korun méně než svijanská jedenáctka ve stejně velkém železném balení. Kvasnicovou dvanáctku Klíč prodává cvikovský pivovar v plastových lahvích po 1,5 litru. Půllitr stojí něco přes osmnáct korun - tedy téměř o dvanáct korun méně než „železný“ Máz.

Plast mezi zákazníky vede

Majitel harrachovského pivovaru František Novosad se plastových lahví zastává, ačkoliv sám vlastní slavnou sklárnu. „Pivo u nás nabízíme v lahvích i v plastu,“ upozorňuje Novosad.

„Osmdesát procent zákazníků si ho kupuje v plastu. Plastová lahev se jim na rozdíl od skleněné nerozbije. Když dvoulitrové balení nevypijete naráz, můžete plast zmáčknout a dostanete ven vzduch. Kvasnicové živé pivo si pak samo obnoví přirozené prostředí a v lednici vydrží v plastu dobré klidně i týden.“

Menšík doporučuje při zacházení s pivem ohleduplnost. „Například po cestě autem se musí pivo v plechovce uklidnit a dobře vychladit,“ vysvětlil svijanský sládek.

„Rozkarbované pivo může dělat problémy. U sudů doporučujeme nechat pivo odpočinout dva až tři dny, než se narazí. U plechovek je potřeba dávat pozor, abychom s nimi neklepli o podložku nebo je prudce neotočili. Jinak hrozí, že pivo vypění.“