Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidem u liberecké zoo došla trpělivost. Vyvěsili vlastní zákazy stání

  10:40aktualizováno  10:40
Obyvatelům ulic sousedících s libereckou zoo došla trpělivost s bezohlednými řidiči. Ti totiž svá auta často parkují mimo vyhrazená stání nebo blokují lidem vjezdy k jejich domům. Na stromech v Alšově ulici proto lidé nedávno umístili řadu zalaminovaných papírových cedulí se značkou zákaz stání.

Lidé z okolí zoo vyvěsili na stromy varovné cedule, které mají odradit řidiče od nepovoleného parkování. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Na dalších cedulích pak stojí, že pokud řidiči zaparkují své auto méně než tři metry od křižovatky, místní okamžitě volají městskou policii. A zdá se, že cedule začínají plnit svůj účel.

„Nejhorší situace nastane, když se v zoo koná nějaká akce, třeba pro děti. To tady opravdu ta auta parkují kde se dá a nehledí na žádné předpisy. Od té doby, co jsou tady ale na stromech ty cedule, se situace o dost zlepšila a řidiči si dávají pozor,“ uvedla Vlasta Kloučková, obyvatelka Alšovy ulice.

Fotogalerie

Problém s parkováním v okolí Lidových sadů a zoo sice není žádnou novinkou, ale situace se tady zhoršila poté, co před dvěma lety vznikl nový vchod do zoo umístěný přímo u otočky tramvaje.

Existuje zde sice záchytné parkoviště, ale to je v turistické sezoně rychle zaplněné. Stejně tomu bylo i ve čtvrtek dopoledne. Nepomáhají bílé čáry legalizující parkování ve zmíněné Alšově ulici, ale i v ulicích Třebízského a Březová alej.

„Situace začíná být nebezpečná. Často musíme z domu vyjíždět nadvakrát, jelikož přes auta, která parkují po obou stranách silnice není vidět do vozovky. Některá auta parkují klidně i na chodníku. V době, kdy se v zoo koná nějaká akce či přes turistickou sezonu jsou zdejší ulice a křižovatky přecpané a nepřehledné. Ty cedule, co tam nyní visí, ale situaci trochu pomohly,“ řekl liberecký zastupitel za Starosty David Václavík, který v dotčené oblasti bydlí.

Problém s parkováním je dlouhodobý

Řidiči ovšem cedule na stromech nemusí respektovat, jelikož nejde o oficiální dopravní značky. Na druhou stranu legálně parkovat smějí pouze tam, kde jsou na silnici vyznačeny bílé pruhy.

Podle městské policie jde o dlouhodobý problém, který je nyní přes prázdniny více vidět.

„Problémy ale nejsou jen ve zmíněných ulicích, ale i v Riegrově ulici, po které jezdí tramvaj. Lidé se často, když je parkoviště u zoo plné, otáčejí a jezdí do protisměru. Jde zejména o turisty, kteří nejsou z Liberce a nevědí, kam mají jet,“ popsal ředitel libereckých městských strážníků Ladislav Krajčík.

U zoo funguje služebna strážníků. „Standardně tady řešíme parkování na nevyznačených místech, někdy i parkování ve vjezdech do domů,“ dodal šéf strážníků.

Liberecká radnice o problému, na nějž upozornil Deník, ví. „Primátor města Tibor Batthyány slíbil, že po své dovolené se osobně na místo přijede podívat,“ informovala mluvčí liberecké radnice Jana Kodymová.

Město má připravený návrh projektu

Podle ní má město připravený návrh projektu, který by doplnil informační dopravní značení na parkoviště v okolí zoologické zahrady.

„Předpokladem je, aby obsluha jednotlivých parkovišť byla spojena mezi sebou vysílačkami a operativně naváděla vozidla návštěvníků na jednotlivá parkoviště. Návrh projektu je nyní v připomínkovém řízení Zoologické zahrady Liberec a Městské policie Liberec,“ doplnila Kodymová.

Současná kapacita parkovacích ploch, které spravuje zoo, je zhruba 250 míst. Podle nedávného vyjádření ředitele zoo Davida Nejedla už byly zpracovány dvě studie, které by problematiku parkování v okolí zahrady řešily.

„Jedna varianta počítá s možnou výstavbou parkovacího domu na vnitřní ploše tramvajové smyčky. Zde by mohlo vzniknout asi 200 míst. Další možností je výstavbu terasovitého parkoviště v prostoru bývalého přírodního amfiteátru v lese za dětským koutkem, tam by byla možná kapacita až 250 parkovacích míst,“ sdělil nedávno Nejedlo.

Autor:


Nejčtenější

Na Českolipsku se střetl kamion s osobním autem, tři mladí lidé zemřeli

Při nehodě u Doks zemřeli ve škodovce tři mladí lidé, další dva jsou vážně...

U Doks na Českolipsku se ráno střetl kamion s osobním vozem. Řidič auta a jeho spolujezdkyně na místě zemřeli, další...

Krásná doba, když byl Havel zavřený, napsali komunisté na Facebook

Příspěvek, který stránka KSČM Liberecký kraj sdílela na Facebooku 2. srpna.

Text oslavující 80. léta, kdy pivo stálo dvě koruny padesát, byly zavřené hranice a ve vězení pobýval budoucí prezident...Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Přepeřská fotbalová jízda: za pět let z „pralesa“ až do divize

Na slavnostním otevření fotbalového stadionu v Přepeřích se představili v...

Pět postupů v řadě. Tak skvostnou vizitkou se pyšní fotbalisté FK Přepeře. Klub z obce u Turnova s necelou tisícovkou...

Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Další z rubriky

Liberci hrozí žaloby za chyby v územním plánu, varuje náměstkyně

Liberecká radnice.

Veřejné projednávání by se mělo udělat celé znovu, teď si město hodně koleduje. Tak vnímá práci na novém územním plánu...

Tůně, rybníčky, napajedla. Frýdlantsko se pustí do boje se suchem

Polský hnědouhelný důl Turów.

Na Frýdlantsku vyhlásili válku suchu. Mají tady vzniknout tůně, mokřady či rybníky, jejichž úkolem bude zadržet vodu v...

Hravá školka našla inspiraci v japonském Tokiu, otevřou ji na podzim

V libereckých Vratislavicích dokončují stavbu netradiční školky.

Krátce před dokončením je stavba zcela netradiční hravé mateřské školy inspirované tokijským předobrazem. Školka „v...

Najdete na iDNES.cz