Podvodník nabízí lidem levné dřevo. Když ale zaplatí předem, dostanou jen část objednávky. Ilustrační snímek.

Podvodník nabízí lidem levné dřevo. Když ale zaplatí předem, dostanou jen část objednávky. Ilustrační snímek. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Prodejce dřeva okrádá zákazníky o tisíce, podvedl i obchodní inspekci

  • 7
Prodejce dřeva z Mníšku na Liberecku podvádí lidi, kteří si u něj objednají levné topivo. Zaplatí předem, ale nakonec dostanou jen část objednávky. Přestože obchodník šidí o tisíce korun, nikdo na něj nemůže. Několikrát podvedl i Českou obchodní inspekci.
Reklama

Cena za dřevo je tak výhodná, že nejde odolat. Zaplatíte dopředu, nakonec ale dostanete jen část objednávky a peníze už nikdy neuvidíte. Prodejci z Liberecka dělají "mrtvého brouka".

Nastíněný scénář už zažila celá řada podvedených lidí převážně z Liberecka. Případy řeší policie a také Česká obchodní inspekce. Podle ní lidi podvádí dovozce dřeva z Mníšku u Liberce. Inspektoři už dovozce několikrát při podvodu přistihli, uložili mu také nemalé pokuty. Zjevně se ale nepoučil.

Jedním z okradených je i muž z Kryštofova Údolí. Také jeho oslovila "výhodná" nabídka na letáku: metr tvrdého štípaného dřeva za 850 korun. Běžná cena je přitom o několik stokorun vyšší.

"V srpnu mi pan Dunka slíbil sedm kubíků, dovezli mi ale jen tři a půl. Přitom jsem zaplatil šest tisíc a dvě stě ještě za dopravu. Zbytek měli ještě přivézt, nikdo se už ale neukázal. V SMS zprávách se jen vymlouvali a slibovali. Pak už se nikdo neozval," uvedl podvedený muž, který si nepřál zveřejnit jméno. Redakce jej ale má k dispozici.  

Udělal zásadní chybu. Nenechal si vystavit doklad. "Nahlásil jsem to na chrastavskou policii, i na Českou obchodní inspekci. Policie to pak předala jako přestupek městskému úřadu. Ten ale budou rozhodovat až za několik měsíců," rozčiloval se muž.

Nepoctivý prodejce podvedl i obchodní inspekci

Reklama

Fiktivní objednávku učinili i pracovníci České obchodní inspekce. A také je obchodník podvedl. Stejně jako ve třech dalších případech. "Už když avia přijela, bylo jasné, že se na ni nemohlo vejít tolik dřeva, kolik jsme měli objednáno," nastínila Marcela Kohoutková, zástupkyně ředitele České obchodní inspekce v Liberci. V každé zkontrolované avii pak skutečně chyběly nejméně dva kubíky dřeva.

Podle Kohoutkové se jedná o jednu rodinu, která na vyvěšených plakátech střídá mobilní telefony. Letáky vylepuje na Liberecku i Jablonecku. Kontroloři už sice letos zjistili pochybení ve čtyřech případech, podvedených ale může být více.

Novinářům MF DNES prodejce Dunka ke svým praktikám nic neřekl. Když ho požádali o komentář, poslal je do p......

Podvodník navíc nemá ani živnostenské oprávnění. "Nedají vám ani žádný doklad o zaplacení, neřeknou ani, kde mohou zákazníci dovezené dřevo reklamovat. Pak už se s vámi vůbec nebaví. Lidé by si na jejich plakáty měli dávat pozor. Nemají ani jistotu, že dřevo získali legálně," upozornila ředitelka Kohoutková.

Česká obchodní inspekce už jednou prodejci dřeva uložila pokutu 250 tisíc korun. Tentokrát za dodávku uhlí. Před dvěma lety si kontroloři objednali 68 metráků uhlí, dostali ho ale nakonec o polovinu méně.

Reklama
Sdílet článek Facebook Twitter Google Plus
Reklama

7 příspěvků v diskusi

Reklama