Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Každý třetí prodejce uhlí vás okrade. Před dům přiveze menší hromadu

  9:29aktualizováno  9:29
V Libereckém kraji okrádají zákazníky nepoctiví prodejci hnědého uhlí. Někteří jakoby se drželi hesla "metrák sem, metrák tam". Přilepšují si například tak, že lidem složí méně uhlí, než si objednali.

Inspekce obdržela od října i dvě stížnosti na extrémně levné uhlí, dovážené z Polska. (ilustrační snímek) | foto: AP

"Od loňského října do první poloviny března jsme provedli deset kontrol," řekla Marcela Kohoutková, zástupkyně ředitele České obchodní inspekce v Ústeckém a Libereckém kraji. "Při třech z nich dostali zákazníci méně uhlí, než kolik jim prodejci účtovali."

Dvakrát chybělo na korbách nákladních aut 160 kilogramů uhlí. "Kvůli různým cenám byla jedna dodávka předražená o čtyři sta sedmdesát korun a podruhé o tři sta šedesát korun," uvedla Kohoutková. "Prodejcům jsme uložili stejnou pokutu - patnáct tisíc korun. Už ji zaplatili. Svou chybu nijak neomlouvali a ani nevysvětlovali."

Třetí prodejce by poškodil zákazníka "pouze" o šedesát korun, což odpovídá několika desítkám kilogramů hnědého uhlí. Inspekce ho zatím nepotrestala.

Když se vám hromada zdá malá, nechte si ji převážit

Co by měli zákazníci dělat, aby obchodníkům s uhlím nenaletěli? "Pokud se jim zdá, že dostali méně uhlí, než za kolik musí zaplatit, mohou si nechat palivo převážit," vysvětlila Kohoutková. "Týká se to i uhlí vysypaného z nákladního auta na zem. Když ho už ale lidé uloží do sklepa, ztrácejí na reklamaci nárok."

Hlavně starší lidé však poznají pozdě, že uhlí není dost - až ve chvíli, kdy si ho nasypou do sklepa. Někteří si tam v minulosti udělali na stěnách rysky, s jejichž pomocí si ověřovali, jestli se nestali obětí nepoctivých obchodníků.

V současné topné sezoně sice neprošli kontrolami tři prodejci uhlí z deseti, podle Kohoutkové se však situace ve srovnání s minulými lety zlepšila. "Pamatuji se na případ, kdy si obchodník účtoval cenu za šedesát pět metrických centů uhlí. Ale i s nákladním autem vážilo jen šedesát metrických centů," upozornila Kohoutková.

"Udělili jsme mu tehdy pokutu čtvrt milionu korun. Od té doby si dává pozor. Při dalších kontrolách měl všechno v pořádku."

Inspekce obdržela od října i dvě stížnosti na extrémně levné uhlí, dovážené z Polska. "Poslali jsme ho na rozbory do Výzkumného ústavu hnědého uhlí v Mostě," konstatovala Kohoutková. "První výsledek jsme už získali a prodejce nic neporušil. Zákazníkovi dovezl uhlí, jaké mu sliboval. Na druhý výsledek ještě čekáme. Zákazník si myslí, že mu objednané uhlí Ořech smíchali s levnějším a méně kvalitním palivem."

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

Další z rubriky

Vrtákový zloděj nahání v Českém ráji strach majitelům rodinných domů

Ilustrační snímek

Vrtákový znovu řádil v Turnově. Před několika dny v noci neslyšně udělal otvor do rámu francouzského okna v rodinném...

Chameleon i šnečí princezna. Sochaři v zoo přemění kámen na zvířata

Sochaři Ondřeji Procházkovi připadl největší kámen. Nejdříve z něj měla být...

Chameleon, ocasní ploutev velryby i šnečí princezna. Pod rukama sochařů vznikají v liberecké zahradě Lidových sadů...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Najdete na iDNES.cz