Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chodníky na náměstí se hroutí. Experti zjistí, co se děje pod zemí

  14:50aktualizováno  14:50
„Může to být varování nestabilního podloží,“ míní archeolog Severočeského muzea Petr Brestovanský. Sklání se nad pokleslou dlažbou v ulici Na Svahu v Liberci, která zjevně souvisí s kanalizací. Asi patnáct centimetrů hluboká a neoznačená propadlina zatím jen ohrožuje kotníky chodců.

Fotografie ilustruje propad stropu sklepa na hranici Sokolovského náměstí a Růžové ulice. Na špatném stavu se podepsala prasklá kanalizace, která prochází sklepením. | foto: Ivan Rous

Jenže pod Sokolovským náměstím je síť sklepů a chodeb, které jsou zbudované ve zvětralé hornině.

Archeolog má ještě v živé paměti dva roky starou událost, kdy se o několik desítek metrů dál propadl strop sklepa domu U Zlatého beránka. Dnes už je chodba zabezpečená.

Před podobnou nehodou kdekoliv v okolí ale Brestovanský vytrvale varuje. Podle výsledků průzkumu vedou chodby nestabilní zvětralou žulovou horninou. Stav žulových chodeb překvapil i geology. Sklepy bez výztuh označili jako nebezpečí do budoucna.

„V ulici Na Svahu je to zřejmě příklad toho, že je tam síť ve špatném stavu, kterou mohou zhoršovat přívalové deště. Měla by se rozhodně co nejrychleji opravit a zjistit podloží,“ míní Brestovanský.

„Jsou tu ale i jiná místa, o kterých nikdo neví, v jakém jsou stavu. Sokolovské náměstí je z tohoto pohledu jednou z nejhorších oblastí, protože je tu kopec a voda tu má spád,“ řekl Brestovanský.

Měření by odhalilo, jak hluboko jsou chodby

Upozorňuje na to, že by mělo město geodeticky zaměřit všechny chodby v okolí Sokolovského náměstí. Měření by mimo jiné odhalilo, jak hluboko pod povrchem jsou stropy chodeb.

„Průzkum je potřeba zcela jistě udělat, abychom podzemí co nejlépe zmapovali z hlediska geologických podmínek a s tím souvisejících podzemních prostor,“ zmínil náměstek pro technickou správu majetku města Tomáše Kysela.

Průzkum je ale podle něj nákladný a zatím na něj nejsou v rozpočtu peníze. „Pro příští rok je chceme vyčlenit,“ zmínil Kysela. O poklesu dlažby v ulici Na Svahu ještě v pátek nevěděl.

„Zaměříme se na to. Musíme zjistit, jestli to souvisí s potrubím nebo to může mít návaznost třeba na nějakou podzemní dutinu,“ dodal Kysela.

„V obecné rovině se dá říct, že posuvy zeminy podloží mohou ovlivnit stabilitu trubky a způsobit i její prasklinu,“ uvedla mluvčí společnosti Severočeské vodovody a kanalizace Iveta Kardianová.

Problém celku to není, míní odborník na liberecké podzemí

Odborník na liberecké podzemí a autor stejnojmenné knihy Ivan Rous si naopak nemyslí, že by Sokolovské náměstí bylo nestabilnější než jiné části města.

„Jediný sklep měl problém až po čtyřech stech letech. Není to problém celku, jen dílčích částí. K žádné panice rozhodně není důvod,“ řekl Rous.

„Faktem je, že od Beránka se dá dostat do zrušeného sklepa a tam je prasklá kanalizace, která vymílá kavernu. Jednoho dne se tam propadne kus chodníku,“ připustil Ivan Rous.

„Je to problém i jiných měst. Propady obecně hrozí v místech, kde je svah. Všude tam, kde proudí voda z kopce a bere s sebou částečky,“ dodal Rous.

Je spoluautorem studie o urbanistické geologii Liberce. Jsou v ní kvůli možným propadům popsány všechny rizikové podzemní objekty.

Autor:Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Jizerské hory ohrožuje houba kloubnatka. Vyhubí všechny smrky pichlavé

Kloubnatka na smrku pichlavém.

Houba kloubnatka smrková ohrožuje v Jizerských horách lesy, které se zotavují po ekologické katastrofě vyvolané v 70. a...

VIDEO: Kolem lesních dělníků se proháněl vlk, nebál se lidí ani strojů

Vlk, kterého se podařilo natočit poblíž Vrchovan u Doks.

Vlka promenádujícího se jen pár metrů od lidí natočili lesní dělníci v obci Vrchovany u Doks. Zvíře vyběhlo z remízku...

Další z rubriky

Lidé musejí znát mé postoje, říká starosta Kravař. Obec šéfuje 27 let

Ctižádostivý sólista, který říká věci na rovinu. Tak se charakterizuje starosta...

Když Vít Vomáčka začal v roce 1991 starostovat v Kravařích, otevíral v Česku první supermarket a z výrobní linky sjel...

Ústav, kde operovali Kvitovou, má naději, že získá stopnutou dotaci

Tenistka Petra Kvitová na setkání s novináři po propuštění z nemocnice. (23....

Ústav chirurgie ruky ve Vysokém nad Jizerou má naději, že dostane peníze na modernizaci. Poté, co mu šedesátimilionovou...

Věznice ve Stráži láká nové dozorce na náborový příspěvek i rekreaci

Ředitel věznice ve Stráži pod Ralskem Ladislav Blahník má problém sehnat lidi....

Nízká nezaměstnanost způsobuje problémy také ve vězeňství. I na dříve lukrativní profese jako je strážný nebo dozorce...

Grafton Recruitment Praha
OBCHODNÍ MANAŽER ČECHY 60 - 80 000Kč

Grafton Recruitment Praha
Liberecký kraj
nabízený plat: 60 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.cz