Původně vyhrál návrh slavného architekta Bořka Šípka, jehož uskutečnění by

Původně vyhrál návrh slavného architekta Bořka Šípka, jehož uskutečnění by stálo 160 milionů korun. Z tohoto ambiciozního plánu přestavby náměstí Míru v Novém Boru sešlo. | foto: Město Nový Bor

Lidé v Boru bojují za zeleň v parku. Píší petice a chystají živý řetěz

  • 0
Radnice v Novém Boru připravuje přestavbu náměstí Míru. Stovky lidí už kvůli tomu podepsaly petici. Nelíbí se jim, že se část plochy parku změní v parkoviště automobilů. Na výraz protestu chystají také živý lidský řetěz kolem zeleně, která má z parku zmizet.

"My, níže podepsaní občané Nového Boru, nesouhlasíme se záborem části plochy parku v historickém centru města pro parkoviště osobních automobilů," píše se mimo jiné v petici, kterou již podepsalo víc než pět set lidí.

Její první část již zástupci jedenáctičlenného petičního výboru v čele s Pavlem Danysem odevzdali na radnici a požádali, aby byla předložená zastupitelům k projednání.

"Když bychom pominuli fakt, že se zmenší plocha zeleně, upozorňujeme na další rozměr tohoto rozhodnutí. Park je starý dvě stě padesát pět let a ničit ho tímto způsobem považujeme za nešťastné," vysvětluje Danys, zakladatel celostátní strany Hrdobci. Petici ale se svou politickou angažovaností a blížícími se komunální volbami nespojuje.

Tomu však lze věřit jen těžko. Protestu proti záboru části parku se totiž okamžitě chytila místní organizace ČSSD. Petici si pověsila do své městské vývěsky, ale zapomněla k ní dodat, že vzešla z nápadu Pavla Danyse. Ten tvrdí, že mu to socialisté ukradli a udělali si z petice volební téma.

Je to střet zájmů?

"Na původní projekt Bořka Šípka bylo již v roce 2004 vydáno stavební povolení, jenže později byl přepracován firmou DRIS, jejíž spolumajitel je jeden z novoborských zastupitelů. Každý může posoudit, jestli to je, nebo není střet zájmů," tvrdí Stanislav Valdman, sociálně demokratický zastupitel Nového Boru. 

"Ale budiž. Důležitější je, že se sníží stávající plocha zeleně asi o třetinu. Architekt Šípek chtěl z toho prostoru vytvořit místo k odpočinku a k setkávání. Podle nového návrhu se tam budou střetávat hlavně auta a řidiči."

Nápad změnit podobu horní části novoborského náměstí vznikl v roce 2001. Radnice vypsala architektonickou soutěž, jejímž vítězem se stal Bořek Šípek. Byl to velmi ambiciózní plán, který měl stát sto šedesát milionů korun.

"Sám architekt tehdy dostal za svou studii přes tři miliony a my už jsme tenkrát proti tomu protestovali," vzpomíná Danys.

Pracovat se ještě nezačalo, chyběly peníze

Přestože bylo v roce 2002 vydáno územní rozhodnutí a o dva roky později stavební povolení, nikdy nebyly práce kvůli nedostatku peněz zahájeny.

Mluvit se o tom znovu začalo až v roce 2007, ale okamžitě se proti tomu postavili někteří zastupitelé a ve městě vznikla petice proti drahému projektu. Tehdy vznikl nápad studii předělat a zlevnit.

"Myslím, že autoři petice a ti, kteří se k ní přidávají, neví, o čem mluví. Museli jsme rekonstrukci náměstí rozdělit do tří etap. První bude letos a při ní opravdu ubereme část parku. Jenže potom budou následovat etapy dvě, tři, čtyři, během nichž se bude zeleň přidávat. Nakonec jí bude víc, než na začátku," vysvětluje místostarostka Nového Boru Stanislava Silná.

Tento argument petiční výbor neuznává a pokračuje ve sbírání podpisů. Pavel Danys k tomu dodává: "Nejen to, koncem února chceme v den schůze zastupitelstva demonstrovat pod okny radnice a vytvořit lidský řetěz kolem zeleně, která má z historického parku zmizet. Budeme požadovat, aby byl tento projekt zastaven."