Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V podhůří Krkonoš chtějí obnovit taliány, starý protipovodňový systém

  7:02aktualizováno  7:02
Obnovit systém hrází a přepadů, který vznikl po ničivé povodni v roce 1897, chtějí v podkrkonošské obci Čistá u Horek. Velká voda přišla 23. května 1897 a s sebou tehdy strží přinesla tři metry bahna a kamení.

Starosta Čisté u Horek Ladislav Jiřička ukazuje poničenou hráz. | foto: Aleš Mastník, 5plus2.cz

Dnes jsou vodní překážky podobné těm, které se budují na horských tocích v Krkonoších, dávno zanesené nebo rozpadlé a neplní svoji funkci.

Obec už dostala na opravu unikátního systému hrází, které v minulosti prohlásila za své kulturní dědictví, příslib dotace. Kromě obnovení letitých staveb z pískovcových opracovaných kamenů, tam chce zřídit i naučnou stezku s odpočívadly a třeba pohodovou výletní trasu na náhorní louky.

„Předpokládáme, že by došlo k obnovení osmi spodních hrází, které jsou dodnes v terénu znatelné,“ uvedl starosta obce Ladislav Jiřička. Ostatní budou mít pravděpodobně smůlu. Neexistuje od nich totiž jakákoli dokumentace.

Hráze, které tu nechal vybudovat za rakouské monarchie starosta a statkář Štilec, se nacházejí podél takzvané Ruské cesty Na rovně. Tehdy se starostovi podařilo na jejich stavbu získat dotační peníze z Vídně.

Název dostaly hráze podle italských stavitelů

Dodnes v terénu zůstalo viditelných osm hrází, které měly chránit před velkou vodou. Zbývajících šest ve vrchní části pohltil čas. Přesto je v terénu vidět kaskádovitý spád. Každá přehrada byla asi dva nebo tři metry vysoká s přepadem ve tvaru písmene V, aby se přívalová vlna rozmělnila. Jezírka pak byla schopná pojmout nejen velkou vodu, ale i lavinu bahna a kamení řítící se údolím.

Název taliány dostaly hráze podle italských architektů, kteří je vystavěli. Stejní architekti a stavitelé ve Dvoře Králové nad Labem postavili přehradu Les království.

V místě, kde na konci 19. století škodila voda nejvíce, dnes funguje společnost Suchánek & Walraven. „Snažíme se obnovu protipovodňového systému podporovat, už z hlediska toho, že víme, co tu velká voda historicky napáchala,“ řekl Vladimír Suchánek, jednatel společnosti Suchánek & Walraven v Čisté. Původní fabrika tu vznikla v roce 1905, tedy v době, kdy systém nádrží a přehrad už fungoval.

V roce 1897, kdy se poprvé objevila vize malých přehrad, se odehrálo v regionu více povodní po prudkých lokálních bouřkách. Jedna z nich přišla na Kozákově a přívalová vlna ničila v Turnově. Další velké množství vody a krup spadlo v témže roce v Zásadě a jindy mírumilovný potok Žernovník pobořil v Malém Rynku v Železném Brodě řadu stavení.
Nejčtenější

Sparta - Jablonec 2:0, posun na třetí příčku, góly dali Stanciu a Kadlec

Sparťan Nicolae Stanciu slaví gól v ligovém utkání proti Jablonci. Pro...

Sparťanští fotbalisté jsou třetí v tabulce. Nejlepší průběžné umístění v dosavadním ročníku vydřeli v předehrávce 25....

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...Liberec - Slavia 0:0, jen tyč, hostům klesly naděje na obhajobu titulu

Slávista Miroslav Stoch se divý verdiktu sudího Radka Příhody v utkání v...

Ne, kdepak. Slávističtí fotbalisté šlágr 25. kola v Liberci vítězně nezvládli a jejich naděje na obhajobu titulu se po...

Tvrdili jim, že nebudou mít šanci. Teď chce jejich sklo i císař

Skláři se specializují na hluboký brus. Proto jsou jejich výrobky tak jedinečné.

S manželkou začínali v sídlištní garsonce, zdi obložené koberci, aby tlumili zvuky sklářské brusky a nerušili sousedy....

V Českém ráji je nejkratší tunel, Vyskeř ho nechá zapsat do knihy rekordů

Tunel ve Vyskři měří jen asi dva a půl metru.

Český ráj se bude pyšnit zápisem v České knize rekordů. Může za to kuriozita v malé obci Vyskeř nedaleko Turnova. Na...

Další z rubriky

Povodně mám pořád před očima, vzpomíná liberecký fotograf Šimr

Já měl z přímého kontaktu s lidmi hrůzu, říká Petr Šimr.

Posledních dvacet let byl s fotoaparátem u všech velkých událostí, které se na Liberecku staly. Pro noviny zachytil...

Liberecká zoo nabízí vstup za dalekohled, pomůže proti pytlákům v Indonésii

(ilustrační snímek)

Starý, nepotřebný, ale stále ještě funkční dalekohled může přispět k záchraně zpěvných ptáků v Indonésii. Stačí, když...

Po zásahu v dopravním podniku a firmě BusLine policie obvinila devět lidí

Autobusy značky Iveco Crossway již cestující z některých linek znají. Jde o...

Po zátahu Národní centrály proti organizovanému zločinu v Dopravním podniku Liberce a Jablonce a firmě BusLine obvinili...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz