Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V podhůří Krkonoš chtějí obnovit taliány, starý protipovodňový systém

  7:02aktualizováno  7:02
Obnovit systém hrází a přepadů, který vznikl po ničivé povodni v roce 1897, chtějí v podkrkonošské obci Čistá u Horek. Velká voda přišla 23. května 1897 a s sebou tehdy strží přinesla tři metry bahna a kamení.

Starosta Čisté u Horek Ladislav Jiřička ukazuje poničenou hráz. | foto: Aleš Mastník, 5plus2.cz

Dnes jsou vodní překážky podobné těm, které se budují na horských tocích v Krkonoších, dávno zanesené nebo rozpadlé a neplní svoji funkci.

Obec už dostala na opravu unikátního systému hrází, které v minulosti prohlásila za své kulturní dědictví, příslib dotace. Kromě obnovení letitých staveb z pískovcových opracovaných kamenů, tam chce zřídit i naučnou stezku s odpočívadly a třeba pohodovou výletní trasu na náhorní louky.

„Předpokládáme, že by došlo k obnovení osmi spodních hrází, které jsou dodnes v terénu znatelné,“ uvedl starosta obce Ladislav Jiřička. Ostatní budou mít pravděpodobně smůlu. Neexistuje od nich totiž jakákoli dokumentace.

Hráze, které tu nechal vybudovat za rakouské monarchie starosta a statkář Štilec, se nacházejí podél takzvané Ruské cesty Na rovně. Tehdy se starostovi podařilo na jejich stavbu získat dotační peníze z Vídně.

Název dostaly hráze podle italských stavitelů

Dodnes v terénu zůstalo viditelných osm hrází, které měly chránit před velkou vodou. Zbývajících šest ve vrchní části pohltil čas. Přesto je v terénu vidět kaskádovitý spád. Každá přehrada byla asi dva nebo tři metry vysoká s přepadem ve tvaru písmene V, aby se přívalová vlna rozmělnila. Jezírka pak byla schopná pojmout nejen velkou vodu, ale i lavinu bahna a kamení řítící se údolím.

Název taliány dostaly hráze podle italských architektů, kteří je vystavěli. Stejní architekti a stavitelé ve Dvoře Králové nad Labem postavili přehradu Les království.

V místě, kde na konci 19. století škodila voda nejvíce, dnes funguje společnost Suchánek & Walraven. „Snažíme se obnovu protipovodňového systému podporovat, už z hlediska toho, že víme, co tu velká voda historicky napáchala,“ řekl Vladimír Suchánek, jednatel společnosti Suchánek & Walraven v Čisté. Původní fabrika tu vznikla v roce 1905, tedy v době, kdy systém nádrží a přehrad už fungoval.

V roce 1897, kdy se poprvé objevila vize malých přehrad, se odehrálo v regionu více povodní po prudkých lokálních bouřkách. Jedna z nich přišla na Kozákově a přívalová vlna ničila v Turnově. Další velké množství vody a krup spadlo v témže roce v Zásadě a jindy mírumilovný potok Žernovník pobořil v Malém Rynku v Železném Brodě řadu stavení.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

Agresivní pes zabil buldoka a zranil dva lidi, opilý majitel se ho zřekl

Stafordširského teriéra, který zaútočila na chlapce i jeho buldoka, si majitel...

Rvačku dvou psů v České Lípě vyšetřuje policie. Na buldoka, kterého venčil sedmnáctiletý chlapec, zaútočil...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Do Jizerských hor se vracejí původní ryby, pstruhům pomůže inkubátor

Muškaření - pstruh v psutrohovém revíru na řece Svratce.

Sto tisíc plůdků ryb už vysadili za deset let do potoků a tůní v Jizerských horách ochranáři. V tocích se tak díky nim...

Najdete na iDNES.cz