U odlesněné Protržené přehrady bude nový můstek.

U odlesněné Protržené přehrady bude nový můstek. | foto: Lesy České republiky

Protržená přehrada je konečně vidět. Padly kvůli tomu stovky stromů

  • 51
Protržená přehrada, která zahubila v roce 1916 v Jizerských horách šedesát dva lidí, se po dlouhé době znovu odhalila před zvědavýma očima výletníků. Dřevorubci porazili na hrázi a v jejím bezprostředním okolí zhruba tři sta mohutných smrků. Z Protržené přehrady zmizel asi hektar lesa.

"Zásah do krajiny se nám zdál příliš velký," řekl Jiří Hušek, vedoucí správy Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory (CHKO).

"Ale neměli jsme žádnou pravomoc, abychom vykácení stromů zabránili. Nestály na lesních pozemcích a souhlas s těžbou vydala obec Albrechtice," dodal Hušek.

Právě albrechtický starosta a senátor za ODS Jaroslav Zeman přišel s nápadem udělat z Protržené přehrady turistický magnet.

Za dva roky uplyne od tragického provalení hráze sto let a starosta chce lidem ukázat Protrženou přehradu v plné kráse.

Před vymýcením stromů výletníci velmi těžko rozpoznávali, jak velkolepá stavba na ochranu před povodněmi vznikla na Bílé Desné během první světové války.

Věž přehrady a přeliv už nikdo nepřehlédne

Z torza zalesněné přehrady s hrází dlouhou dvě stě metrů vystupovala pouze šoupátková věž. O kus dál se za hradbou stromů ukrýval kamenný přeliv. Teď je nepřehlédne nikdo.

S ekology se sice Zeman stoprocentně neshodne, ale spolupracuje s nimi - stejně jako s kolegy starosty z Tanvaldska, s Povodím Labe a s Lesy České republiky.

Správa CHKO například souhlasí, aby u Protržené přehrady vyrostla turistická útulna s příležitostným občerstvením.

"Bude pravděpodobně na místě bývalé Kramerovy boudy," dodal Hušek. "Chystá se tam něco podobného jako kiosek na Kneipě nebo na Hřebínku."

Obnažená přehrada prý zaujme lidi víc než zalesněná

Podle Zemana prospěje návštěvnosti Protržené přehrady, pokud tam turisté najdou občerstvení, kde si dají párek, pivo nebo tatranku.

"Rodiče pak mnohem snadněji nalákají na výlet k Protržené přehradě své děti," vysvětlil Zeman.

Ředitel státních lesů v Libereckém kraji kraji Ludvík Řičář považuje na rozdíl od Huška kácení na Protržené přehradě za přiměřené.

"Stejně se budou pravděpodobně lišit i názory jiných lidí," upozornil Řičář. "Jednomu člověku se odkrytá hráz přehrady a její věž může zamlouvat, druhý by tam raději viděl stromy."

Starostové, Povodí Labe i lesníci se však shodli, že obnažená Protržená přehrada zaujme turisty víc než zalesněná.

K Protržené přehradě vzniká naučná stezka

"Teď po těžbě to tam ještě nevypadá úplně dobře," konstatoval starosta Desné Jaroslav Kořínek. "Ale až lesníci seříznou vystupující pařezy a vykácené plochy obrostou novou zelení, Protržená přehrada bude mnohem hezčí."

Lesníci staví u hráze Protržené přehrady nový mostek. Překlene horskou říčku Bílá Desná a vyjde přibližně na 300 tisíc korun. "Vydrží víc než provizorní lávky," prohlásil Řičář. "Velká voda je strhávala zhruba každý druhý rok."

Již nyní vzniká naučná stezka z parku v Desné až k Protržené přehradě. Měří okolo pěti kilometrů a buduje ji desenská radnice s lesníky.

Stezku olemují tabule s texty o pohromě z roku 1916. Voda z Protržené přehrady zabila nejvíce obyvatel právě v Desné.

Na "Protrženku" upozorní velké poutače u silnice

"S Albrechticemi připravujeme k silnici hnědé poutače na Protrženou přehradu, podobné jaké jsou na hrady a zámky," poznamenal Kořínek.

"Na konci června odhalíme v Desné dřevěnou zvoničku, jež připomene oběti Protržené přehrady."

Desná věnuje letos do projektů, souvisejících s Protrženou přehradou asi sto tisíc korun. Se stejnou částkou počítá město i napřesrok. Povodí Labe přispěje dalších několik set tisíc korun.

Přímo na přehradě vztyčí nové informační panely. Staré už dosloužily.

U turistické cesty vedle Protržené přehrady zeje díra do země. Začíná tam štola do nedaleké přehrady Souš.

Přehrada se zhroutila kvůli geologické poruše

Při záplavách posílá za bezpečnou soušskou hráz vodu z hor, obklopujících Bílou Desnou. Ve štole se nachází jedno z největších zimovišť netopýrů v Libereckém kraji.

Protržená přehrada se stavěla na nebezpečném podloží a zhroutila se kvůli geologické poruše 18. září 1916.

Hušek ji považuje za celoevropsky významné místo. "Teď už záleží pouze na tom, abychom turistům vysvětlili, co je tady za unikát," upozornil. "A přesvědčili je, že Jizerské hory nejsou jenom tělocvična pro lyžaře a cyklisty."

Turisté se na místě tragédie z roku 1916 dozvědí rovněž o jiných přehradách v Jizerských horách, vybudovaných v minulém století,.

Údolí na Jablonecku a Liberecku chrání před povodněmi šest přehrad - Souš, Josefodol, Mšeno, Harcov, Fojtka a Mlýnice.