Palác Syner v Liberci

Palác Syner v Liberci | foto: MF DNES

Prověřte zakázky v Liberci, žádá rozbitá koalice antimonopolní úřad

  • 3
Rozpadlá koalice v Liberci se obrací na antimonopolní úřad. Jak liberecký primátor Jan Korytář tak i jeho bývalí koaliční spojenci chtějí, aby prověřil sporné zakázky na dostavbu bazénu a revitalizaci městských lázní. Podle Korytáře jsou právě tyto zakázky důvodem, proč se koalice rozpadla.

"V současnosti disponujeme informacemi, které nás vedou k důvodnému podezření, že zadávací podmínky výběrového řízení byly v roce 2010 připraveny ve spolupráci s některými uchazeči, kteří se následně do výběrového řízení přihlásili," tvrdí Korytář.

Podle něj získala firma Syner v období od roku 2000 až 2004 od města Liberec celkem 38 procent vypsaných zakázek. Zmíněný počet zakázek není konečný, neboť společnost získávala obchody i od společností ovládaných městem.

Například od Severočeské vodárenské společnosti dostal Syner kontrakty za 600 milionů korun, další zakázky prý dodal kraj, vězeňská služba či nemocnice. Jedním z hlavních kontaktů pro zakázky na radnici měl být podle Korytáře bývalý primátor Kittner.

Primátor Liberce Jan Korytář bude v úterý od 11 hodin odpovídat on-line čtenářům iDNES.cz

Výběrová řízení na dostavbu bazénu a revitalizaci městských lázní vypsala ještě minulá koalice vedená ODS. "Do obou výběrových řízení se přihlásil extrémně malý počet uchazečů, což je zjevně dáno kvalifikačními požadavky nastavenými minulým vedením radnice." tvrdí náměstek primátora Jaromír Baxa.

Liberecké zakázky

Zakázku na revitalizaci městských lázní vyhrála pardubická společnost Chládek a Tintěra. Projekt má stát téměř 300 milionů korun.

Liberecký bazén by měl dostavět Syner, který zvítězil s nejnižší nabídkovou cenou 116 milionů korun.

Obě zakázky zadalo ještě předchozí vedení města v čele s ODS, současné začátkem března vybralo vítěze soutěží.

Zakázku na rekonstrukci lázní vyhrála pardubická firma Chládek a Tintěra, o přístavbu bazénu se má postarat právě Syner. Korytář s nimi ale odmítl smlouvy podepsat (více čtěte zde).

Na posledním zastupitelstvu Korytář předložil posudky právních kanceláří a Transparency international, podle kterých jsou smlouvy pro město nevýhodné a Liberci hrozí, že bude vracet evropské dotace nebo se mu stavby mohou citelně prodražit.

Korytář chtěl, aby zastupitelé výběrová řízení zrušili. Ti to ale odmítli. Obávají se, že pokud město smlouvy nepodepíše, město přijde o peníze z unie. Korytář chce návrh znovu předložit v sobotu (více čtěte zde).

Prošetření chtějí i další strany a také Syner

Prošetřit zakázky od antimonopolního úřadu chtějí také zbývající strany rozpadlé koalice, ČSSD, Liberec občanům a Unie pro sport a zdraví, a také opoziční Věci veřejné.

 Podle předsedy klubu zastupitelů ČSSD Martina Seppa by měl antimonopolní úřad určit, zda jsou zakázky v pořádku, nebo potvrdit nedostatky, kvůli kterým primátor Korytář odmítl smlouvy s dodavateli podepsat.

Na antimonopolní úřad se chce podobně obrátit také stavební společnost Syner.

,