Průmyslová zóna Vesecko v Turnově.

Průmyslová zóna Vesecko v Turnově. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Český ráj se bojí nové továrny. Zničí nám tu ovzduší, protestují lidé

  • 10
Nadnárodní společnost Kamax, která vyrábí spojovací materiály pro automobilový průmysl, zadala studie, na jejichž konci bude sedm velkokapacitních kalicích linek v průmyslové zóně Vesecko v Turnově. Místní ovšem tvrdí, že ekologické zatížení bude neúnosné.

Myslí si také, že německá firma hraje nefér hru, když do původních skladů chce nyní navézt kalicí linky. K tomu je potřeba připočítat i navýšení počtu kamionů ze současných padesáti na dvojnásobek.

Lukáš Berndt z nedalekého rohozeckého okrašlovacího spolku R. O. S. O. S. tvrdí, že ani to není konečné. Podle jeho informací by tu měla přibýt i tažírna drátů, lisovna se šedesáti lisy, nebo povrchová úpravna.

V Turnově společnost, zabývající se výrobou pevnostních šroubů pro auta, původně postavila jen sklady.

Před časem však přivezla první kalicí linku a dodatečně ji zkolaudovala.

„Aktuálně je podaná už druhá žaloba ke Správnímu soudu v Hradci Králové, kdy napadáme rozhodnutí krajského úřadu, kdy povolil černou stavbu kalicí linky,“ říká Berndt.

Turnovská zastupitelka Martina Pokorná před časem pro MF DNES uvedla, že kalicí linka je sporná i z hlediska povolených emisí. „Sklad je emisně úplně jiný, než kalicí linky,“ upřesnila.

Průmyslová zóna, kde v současnosti stojí Kamax, byla rozšířená v roce 2006. Regulativy, které tehdejší zastupitelstvo posvětilo, umožňují jen pár set metrů od zámku Hrubý Rohozec a obydlených částí města zřídit prakticky cokoli.

„Kalicí linky jsou v Evropě přetížené a v Turnově se počítá, že se sem budou vozit i šrouby od jiných výrobců,“ vypočítává Berndt.

Turnov by se stal sice evropským centrem ve výrobě pevnostních šroubů, ale vykoupeno by to podle něj bylo radikálním zásahem do životního prostředí.

Kamax se nařčení brání

Kamax se proti všem nařčením ohrazuje. „Již od počátku jsme zcela otevřeně prezentovali náš podnikatelský záměr, tj. budoucí výstavbu celého závodu v průmyslové zóně Vesecko, tedy nejen výstavbu logistického skladu,“ uvedla vedoucí personálního oddělení firmy Martina Drahoňovská. 

„Náš záměr byl standardním způsobem odsouhlasen městem Turnov a následně schválen zastupitelstvem a byl jasně deklarován nejen na veřejných jednáních zastupitelstva města Turnova, ale i na mimořádných jednáních, kam byli zástupci firmy KAMAX pozváni vedením o. s. R.O.S.O.S.“

Kamax tvrdí, že bylo prokázáno, že změna užívání haly a instalace linky v souladu s právními předpisy. „Během řízení ze strany o. s. R.O.S.O.S. vznášeny námitky a připomínky, které prodlužovaly celý povolovací proces. V rámci tohoto procesu byla ze strany společnosti KAMAX učiněna vedoucím představitelům o. s. R.O.S.O.S., jmenovitě panu Berndtovi, nabídka na prohlídku závodu v Nudvojovicích, kde se by se mohl podrobné seznámit s technologií a sledovanými parametry stávajících linek,“ vysvětlila Drahoňovská.  

„Nabízeli jsme i prohlídku závodu na Vesecku a seznámení s novou technologií, která zde má být instalována. K prohlídce jsme nabízeli možnost přizvání dalších členů sdružení a dalších osob, uzná-li to R.O.S.O.S. za vhodné.“

Podle Kamaxu toto ale společnost odmítla. „Pomineme-li skutečnost, že veškeré uplatněné námitky R.O.S.O.S. byly v rámci přezkumných řízení a opakovaných posudků zpracovávaných autorizovanými osobami jednoznačně vyloučeny, stála společnost KAMAX před problémem vyrobené kalící linky,“ dodala Drahoňovská.

Podle ní takto drahé a složité technologické zařízení není možno „uskladnit na dvoře.“ Proto byla společnost nucena dodanou linku do haly nainstalovat.

„Toto krajní řešení byl však jediný případ, kdy naše společnost nepostupovala v souladu se zákonem! Ačkoliv byla linka nainstalována, společnost vyčkala s jejím spuštěním až do doby pravomocného rozhodnutí odvolacího orgánu,“ popsala Drahoňovská.  

Protesty proti Kamaxu v Turnově, podpořené peticí místních obyvatel, začaly na přelomu jara a léta loňského roku. Pod petici se tehdy podepsalo na 850 lidí, většinou turnovských. Firma tehdy obvinění, že jedná nefér, odmítla.

Kamax působí kromě Evropy také v Asii a v Americe. Zaměstnává celkem 3 100 pracovníků. Roční obrat činí 600 milionů euro. Výrobky dodává firmám jako je Audi, Bosch, Benteler, Fiat, Ford, Volvo nebo Škoda.