Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Českolipsku mají pozorovatelnu ptáků. Spatřit lze orla nebo jeřába

  15:08aktualizováno  15:08
Radost všem zájemcům o přírodu, a především amatérským i profesionálním ornitologům, učinila Agentura ochrany přírody a krajiny. Ta na břehu Novozámeckého rybníka na Českolipsku vybudovala ptačí pozorovatelnu.

Na břehu Novozámeckého rybníku je nově ptačí pozorovatelna. Lidé tu uvidí vzácné druhy ptáků. | foto: ČTK

"Ten nápad je starý již několik let, protože Novozámecký rybník patří k nejvýznamnějším ornitologickým lokalitám jak v severních Čechách, tak v celé České republice. Původně měla pozorovatelna stát jinde, ale zvolili jsme nakonec místo, které bude po břehu rybníka dobře dostupné," říká vedoucí Správy CHKO Kokořínsko Ladislav Pořízek.

Pozorovatelna nyní stojí v osadě Karasy patřící pod Zahrádky. Je velmi dobře dostupná, protože leží blízko asfaltové cesty vedoucí podél rybníka do Provodína.

Pozorovatelnu její tvůrci umístili v Karasech mimo jiné i proto, že tam stojí na břehu rybníka několik rodinných domků a ptáci jsou na přítomnost lidí zvyklí.

"Nemělo by je proto tolik rušit, když je budou zájemci z vyhlídkové plošiny pozorovat," vysvětluje Pořízek.

Vzácné místo, kde za sto let viděli více než 220 druhů ptáků

O tom, že jde o unikátní ptačí lokalitu, v níž lze běžně vidět orla mořského nebo jiné vzácné a chráněné druhy jako například jeřába popelavého, je přesvědčen i pracovník českolipského vlastivědného muzea Miroslav Honců.

"Novozámecký rybník sledují ornitologové již víc než sto let a za tu dobu zde bylo zaznamenáno více než dvě stě dvacet druhů ptáků. Mnohé z nich patří k zvláště chráněným druhům. Dnes jich žije a hnízdí na Novozámeckém rybníku kolem sta druhů," tvrdí Honců.

Rybník se pro svou výjimečnost stal již v roce 1933 národní přírodní památkou.

Ornitologická vyhlídka je vybavena informačními tabulemi s fotografiemi některých ptačích druhů, které umožní pozorovatelům lépe identifikovat to, co ze zastřešené plošiny o velikosti tři krát čtyři metry budou vidět.

V budoucnu tu namontují dalekohledy

"Zatím si budou muset nosit své dalekohledy, ale plánujeme, že bychom zde chtěli umístit dva statické a pevně přimontované dalekohledy. Ty by umožňovaly dokonalejší pozorování toho, co se na hladině i v rákosí děje. Rýsuje se nám šance, že bychom na ně mohli ještě letos sehnat peníze z norských fondů," míní Ladislav Pořízek.

Největší problém stavby ptačí vyhlídky spočíval podle jeho slov v tom, že dno Novozámeckého rybníka tvoří tekoucí písky. Proto do něj nešlo zabudovat tradiční betonové patky, ale pod celou vyhlídkovou věž musel být položen velký dubový rošt. Na něm nyní vyhlídka pevně stojí.

"Tato nestandardní technologie stavbu o dost prodražila. Jen rošt stál dvě stě tisíc korun, dohromady celá pozorovatelna víc než sedm set tisíc," dodal Ladislav Pořízek.

Autor:


Nejčtenější

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

Další z rubriky

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Na Ještědu vznikne památník osmičkových roků. Bude ale neviditelný

Ještěd

Na Ještědu vznikne letos v září památník k osmičkovým výročím - 1918, 1938, 1948 a 1968. Nevytvoří ho však ze žuly,...

Dubček je náš. Rok 1968 je stále patrný v ulicích kraje

Dělostřelecká ulice

Zabílili je hned dvakrát: poprvé po válce, kdy musely z ulic zmizet německé vývěsní štíty a reklamy. Podruhé po srpnu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz